Indie рок | Црнобело Форум

Indie рок

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Музиката што вообичаено се смета за инди рок потекнува од тоа што било познато како алтернативен рок во текот на 80ите; ова име се однесува на фактот што тој бил алтернатива на мејнстрим рокот. Алтернативните бендови пак во тоа време биле под влијание на панк рок, пост-панк и њу вејв движењата од 70ите и раните 80ти. "Инди" е скратено од "индипендент" и доаѓа од општото правило дека најголем број од музичарите имаат потпишано договори со независни дискографски куќи, наместо со главните. Тоа не е стриктно жанр на музика (бидејќи музичкиот стил и независноста не се секогаш во корелација), но често се користи како групен термин што покрива широк спектар на музичари и стилови, поврзани со некој степен на посветеност на вредностите на надерграунд културата, и (најчесто) можат да се опишат како рокенрол. Жанроови и поджанрови поврзани со инди рокор се лоу-фај, пост-рок, шугезер, гараж панк, емо, седкор, Це86, тви поп, и мет рок, други поврзани категории се алтернатиевен рок и инди поп.

Еден од најдобрите бендови, Arctic Monkeys (Англија)
(2006) Whatever People Say I Am, That's What I'm Not
(2007) Favourite Worst Nightmare
(2009) Humbug
(2011) Suck It And See
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Мислам дека сеуште постои NME како фестивал на инди бендови. Таму сум ги слушнал
The Kooks, Arctic Monkeys, Bloc Party, Kings of Leon, Smashing Pumpkins, Kaiser Chiefs, Claxxons, Gossip, Stereophonics, Biffy Clyro...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мислам дека сеуште постои NME како фестивал на инди бендови. Таму сум ги слушнал
The Kooks, Arctic Monkeys, Bloc Party, Kings of Leon, Smashing Pumpkins, Kaiser Chiefs, Claxxons, Gossip, Stereophonics, Biffy Clyro...

Постои, да да, фала богу!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Постои, да да, фала богу!
Фала мене, ами како:sreken


Мене само Arctic Monkeys, Klaxons, Stereophonics (за жал лани или полани им умре басистот), Biffy Clyro и Bloc Party ми се допаѓаат. Не дека другите се лоши, но не ми прават толку ќеф.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Arctic Monkeys дефинитивно како најдобар инди бенд. Мене The View (имам посебна тема отворено за нив) ми е омилена, иако не се чисто инди. Исто, како што можеш да видиш погоре, Razorlight, The Kooks и The Libertines. Покрај нив и Band of Horses, Mando Diao, Kings of Leon, The White Stripes, The Futureheads, The Strokes, The Rakes, The Vines... доста често имињата на инди бендовите започнуваат со The. :giggle