Half-Life

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028


Half - Life е серијал креиран од сега прочуената компанија Valve, која денес е и автор на една од најпознатите гејмерски платформи - Steam. Серијалот започнува со првиот дел во 1998, за Microsoft Windows. Во потрага по студио кое ќе ја објави играта Valve стапиле во соработка со Sierra, бидејќи останатите студија ја процениле играта како многу насилна и крвава. Во играта ја земате улогата на Dr. Gordon Freeman кој е научник во лабораториите на Black Mesa, но поради инвазијата од вонземјани мора да се прилагоди да биде воин за да го спаси својот свет од вонземјаните од Xen. По огромниот успех на првиот дел, Gearbox Software изработуваат два продолжетоци под име Opposing Force (каде се игра со американски генерал) и Blue Shift (каде се игра со член на обезбедувањето на Black Mesa). По неколку години излегува вториот дел, каде повторно Gordon Freeman се соочува со тоталитарен режим кој ја држи земјата во свои раце, ја контролира и врши репресија на населението. Заради големото временско растојание помеѓу првиот и вториот дел од Valve одлучија дека треба да излегува играта почесто во пократки делови - епизоди. Засега се излезени само Епизода 1 и 2, а најавената Епизода 3 која требаше да излезе во 2008, е одложена на неодредено време а се смета дека Half - Life 3 е во изработка. Од оваа игра произлегува и модот Counter - Strike кој доживеа глобална слава, и Valve го адаптира на својот Source енџин.

Дали ја имате играно оваа игра и колку ви се допаѓала ? Јас ги имам играно сите делови ама не откривам делови од приказната, бидејќи секој еден вреди да ја изигра играва.
 
  • Like
Реакции: The_melnicanecot

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Ја имам играно двојката негде 5-6 мисии мислам, и ја оставив.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Леле играва....порано ко ќе седневме во компјутерница и до сабајле. :rofl Газдата неможеше да не избрка. Може да се ставиме онлајн неколку души од тука ако сакате. Snow го следам, и гледам дека е гејмер и би требало да ни се придружи.

Ако ви се игра ајде. Многу ми недостига играва. А немам време да се шлаам по компјутерници. :nah
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Леле играва....порано ко ќе седневме во компјутерница и до сабајле. :rofl Газдата неможеше да не избрка. Може да се ставиме онлајн неколку души од тука ако сакате. Snow го следам, и гледам дека е гејмер и би требало да ни се придружи.

Ако ви се игра ајде. Многу ми недостига играва. А немам време да се шлаам по компјутерници. :nah
Мислам од MaxADSL имаат кренато Multiplayer сервер, ако ти се игра барај го во maxarena.
 
  • Like
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Мислам од MaxADSL имаат кренато Multiplayer сервер, ако ти се игра барај го во maxarena.
Само ако ме примат таму. :D Не сум јас некој јак во играва. Од дамна немам играно. Затоа препорачав ние тука неколкумина да си направиме мини турнирче. А и таму од кај ги знам се како играат што прават итн.. :mstickle
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Само ако ме примат таму. :D Не сум јас некој јак во играва. Од дамна немам играно. Затоа препорачав ние тука неколкумина да си направиме мини турнирче. А и таму од кај ги знам се како играат што прават итн.. :mstickle
Не бери гајле имам влезено, јас и не сум ти некој про, мултиплеер сум нуб. Јас повеќе single player ја имам играно HL
 
  • Like
Реакции: Marick14

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
И јас повеќе Single-че ја цепам HL.. Абе до душа, кецо го играв јас со Gordon Freeman, ама некако, не ми е филмче нешто..
Изгледа сум станала многу mainstream :giggle
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Никад не сум ја играл и нема да ја играм.. :D Не ми се свиѓа.. Моментално сум на Call of Duty Modern Warfare 3 Multiplayer, Call of Duty 4 Modern Warfare Multiplayer и одвреме-навреме чепкам Counter - Strike.. Иначе пред 4-5 дена ја свртов Call of Duty Modern Warfare 2 (Single Player).. :)
 
  • Like
Реакции: Marick14 and Morticia.

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
ок....half life ми беше една од најиграните игри, едино 2 дел некако ми беше тапа...шо знам :^)
 
  • Like
Реакции: THE Ghost