1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Fringe

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selene, 6 јануари 2013.

 1. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Чепкав низ форумов и видов дека нема тема за една од најдобрите серии според мене.
  [​IMG]

  Серијата е мешавина на криминалистика, драма, мистерија и Sci - Fi. Станува збор за младата агентка Оливија, која работи како агент на ФБИ. Серијата започнува со презентирањето на случај каде во авионска несреќа нема преживеани, а луѓето внатре заради реакција со некоја хемикалија се изгорени до коски. Како што се развиваат настаните забележуваме дека во игра се многу луѓе, луѓе на силни корпорации и дека тие луѓе си "играат" со генетиката, правејќи феномени кои дотогаш не се видени. Во целата приказна се најдува и генијалниот научник Волтер Бишоп, кој заради такви експерименти е затворен во ментална институција 17 години. Тој и неговиот син Питер соработуваат со агентката Оливија, помагајќи и да им влезе во траг на луѓето кои тргуваат со продукти на високата технологија. Во игра е и компанијата "Massive Dynamics" која некако е поврзана со сите "чудни" случки.

  Серијава ме има оставено со подзината уста безброј пати. Полна со мистерија, пресврти, не се знае кој е добар а кој лош, нон стоп има некаква позадина, нон стоп нешто интересно се случува. Неретко знам да превратам некоја сцена затоа што не сум ја разбрала како што треба.

  Од овој тип на серии, оваа силно е зацементирана на место број 1 кај мене.

  Thoughts? Ви се допаѓа ли? Омилени ликови? Омилена случка? Би ве замолила само внимателно со спојлери, за да не се уништи задоволството на некој што нема гледано.

  И за на крај, финалето на сезона 1 е најдоброто финале од сите серии воопшто според мене.
   
  На Стоименов, The Tramp, Anakin и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Омилена Sci-Fi серија ми е, посебно работите кои се случуваа до трета сезона, во четврта некако ме скршија со сите промени во смисла исчезнувањето на Peter од временската линија, а петата е веќе друг концепт и се занимава со Обсерверите. Останува да видиме каков крај ќе има серијата и дали ќе се спасат од Обсерверите.
   
  На Selene му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Интересна серија, дефинитивно. Пилот епизодата кој пресврт го имаше, неверојатно.:frantic Ја гледам кога ќе ја фатам на МРТ1. Меѓу Оливија Данам и Питер има доста хемија, а Волтер ми е комедија од човек. :giggle Какви само идеи има, и какви се работи нема направено.:eek Треба да ја симнам и целосно да ја изгледам. :)
   
 4. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Фринџ е ставрно супер серија...одлично е направено се и буквално ме има оставено без зборови...јас ја гледам на тв.шо значи го неам видено финалето само ми кажаа дека покасно како еден филм му доаѓа..знаев за неа претходно но решив да ја глеам на тв оти стварно нема ништо шо да се глеа од османлииве....се надевам мтв ќе ги откупат сите сезони , ако не ќе си ја симнам..бев во искушение да го направам тоа многу пати. Супер стварно супер барем за мој вкус.

  пс. Оливија каква жена е ...wow !

  a за Волтер да не праам муабет шо и носи посебност на серијава.
   
  На Selene му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Не сум чул за серијава, но ме заинтересира сега јако. Да ја догледам Terra Nova и ја спуштав веднаш оваа.
   
 6. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  За ликот на Оливија, попогодена актерка не можеле да најдат. Мене ми е многу убава, не сакам русокоси луѓе, ама таа дефинитивно има изглед за ФБИ агент. Убаво и го осмислиле сценаристите ликот, мешавина на убавина и интелегенција. Обично не ги сакам главните хероини во сериите, ама Оливија ми е на ќеф.

  [​IMG]

  Ама сепак мој фаворит е Волтер. Ама баш луд научник. И ми се допаѓа што не е претставен како научниците во други серии, комплетен екстрем, туку реално осмислен лик во кој тенка е границата помеѓу лудоста и генијалноста
  [​IMG]

  Кога го гледаш и му се восхитуваш, но исто чувствуваш страв.
  Не знам што ќе правам кога ќе ми заврши серијава, комплетно сум заразена.
   
  На Anakin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  ова на крајот не им требаше во 4 сезона ,, са пак новава што има ... кога ке излезат сите еп ке ја изгледам
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Почнав да ја гледам после толку долго чекање на мојата листа на серии за гледање и првиот впечаток ми е многу позитивен. (y) Ме потсеќа на The X-Files, како некоја модерна верзија со многу технологија. Сите ликови ми се добри и доста интересни случаеви има, баш онака силно те вовлекува секој епизода со нејзината мистерија.
   
  На Selene му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  како минуваат епизодите натаму повеке ке се навлечеш, втора и трета сезона се најдобри
   
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во моментов ја гледам 11та епизода од 2та сезона и има прашање. Нели Чарли умре, од каде сега пак е дел од тимот? Did I missed something? (think)
   

Сподели: