Fight Club

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
Филмов мора да има посебна тема. Темава нека биде за тие што го имаат гледано филмов. И се извинувам што ги прекршувам првите две правила.​
Напишав рецензија во друга тема​
Fight-Club-Poster1.jpg
Не е препорачливо да се гледа трејлер од филмов, најдобро ќе го доживеете филмов кога ќе го гледате „real-time“ :)

Филмот не е само со тепање. Ова многу го претпоставуваат поради името, дури и јас не го гледав филмов долго време бидејќи мислев дека е само со тепање. Иако има неколку сцени каде што има тепање (борење, или што и да е) - во филмот преовладуваат дијалозите и останатиот дел од сценариото.

Приказната е за еден нормален човек што пати од инсомнија и не може да спие. Инсомнијата го тера да „гледа“ некои работи што не се таму. Запознава еден продавач на сапун и...

Не е многу битна приказната колку што се битни филозофиите и психолошките забелешки за оптешството и луѓето. Неколку цитати:
"The things you own end up owning you"
"It's only after you've lost everything, that you're free to do anything"
"You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world."
оставам простор за ваша интерпретација на цитатите.

Мали ситници што многу ми се допаѓаат за филмот: името на главниот актер (нараторот) никогаш не го кажуваат во филмот и сеуште не е познато, на моменти - на милисекунда во филмот е прикажан споредниот актер, а на крајот од филмот има слика од голем к*р. Сериозно. Плус има и добар црн хумор во филмов.

Има уште многу мали, интересни, не толку битни факти за филмов, ама тие ќе ги прочитате откако ќе го изгледате филмов. Сигурно ќе сакате да знаете што е можно повеќе.

На крајот има голем plot twist што ви го менува цел филм.

9/10 моја оценка, а не би згрешил и 10/10 да му дадам. Мојот омилен филм.


Инаку, ја имате прочитано книгата? Планирате да ја читате? Јас не би ја читал бидејќи веќе го имам гледано филмот и не верувам дека ќе ми биде многу интересна, но сакам (почнав) да ја читам Choke, друга книга од истиот автор и е многу интересна. Исто и за Choke има филм но гледам по коментари и рецензии дека многу е лош филмот, па не сакам да ја расипам книгата со гледање на филмот, прво ќе ја читам книгата па ќе го гледам филмот.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Филмов го гледав пред некое време.Причината за после 13 год. да го гледам е истата како од членот погоре,мислејќи дека е само тепање нешто,уличари и то.Филмот е супер,приказната е супер,дијалозите се доста моќни.Само мене некако не ме воодушеви толку и не ми остави голем впечаток како некои други членови што ги читам по форумиве,нити би го гледал пак.Не знам,можеби дека години наназад од книги што читам,највеќе читам филозофски,психотерапевтски,психолошко-морални книги,па сите тие мудри дијалози во филмот ми се како познати од порано (дека човекот не е неговата работа,пари,автомобил,дека тој е над сето тоа и сл.),та затоа и не ме воодушеви толку.Али ипак дека е страва филм,нема лаф тука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Тој

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Еднаш го почнав филмов. Едно 15 минути го гледав, и кога заприметив колку трае одма го исклучив. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

.M_

Староседелец
15 февруари 2012
35
17
1,008
33
Фајт клаб досаден, аууу, страшно, шо не ќе прочита чоек ... Само Бандини вие да гледате, ништо друго.