Ex-YU музика

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,265
9,107
1,683
Музика од просторот на поранешна Југославија
Листа на дел од групите и изведувачи:

 • Bijelo Dugme
 • Crvena Jabuka
 • YU grupa
 • Smak
 • Parni Valjak
 • Atomsko Sklonište
 • Leb i Sol
 • Galija
 • Divlje jagode
 • Riblja Čorba
 • Generacija 5
 • Kerber
 • Osvajači
 • Zabranjeno Pušenje
 • Psihomodo Pop
 • Idoli
 • Azra
 • Električni Orgazam
 • Film
 • Bajaga i Instruktori
 • Zana
 • Đorđe Balašević
 • Gibonni
 • Oliver Dragojević
 • Zdravko Čolić
Хитови од тоа време (според мене) :

 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
затоа има ограничување :) 5 линкови во мислење :)
Зборот ми беше дека не можам да се одлучам кои песни ми се омилени ете гледаме дека и копчињата( бело дугме) сум ги заборавила и дивлје јагоде.
Морам уште оваа песна
 
 • Like
Реакции: Caci, 048 and Luckky

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Од тоа време ги слушам
 • ЕКВ
 • Атомско Склониште
 • Корни група
 • Шарло Акробата
 • Пекиншка патка
и уште по некој бенд така ако сум заслушал. Другиве бендови со бои во имињата ми се ептен заникаде. Краделе музика, ќе сменат текст и само некои љубовни срцепарателни веносечачки правеле што воопшто не ме бендисува и затоа не ги слушам.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
ајјј најмногу ги сакам тие групи, тие песни.. (inlove) многу ми е мака што веќе добар дел од нив се распаднати... :confused: инаку како најубави песни не би можела да издвојам бидејќи се премногу... ќе треба цел ден да изгубам :giggle ама еве да не биде без песна постот, еве ги песните што не поминува ден без нив, а да не ги слушнам :D

 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,358
2,204
423
Дома пред Пц
нема подобра музика од екс ју....посебно ми се драги екс ју баладите(inlove)
од сите набројани групи....единствено не сум стигнала да ги слушам Smak другите ми се сите познати...и можам да кажам дека поголемиот дел од мојот живот им го посветив токму на овие групи(inlove)

п.с. ако почнам да објавувам песни...ќе им нема крај :)