Evanescence

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Evanescence e американска рок група која ја составиле пеајачката/пијанистката Ејми Ли и гитаристот Бен Муди во Литл Рок во 1995 година. По неколкуте приватни албуми, бендот во 2003 година го издаваат својот прв студиски албум наречен Fallen во соработка со издавачката куќа Wind-up Records. Продадени се повеќе од 17 милиони копии ширум светот a групата има освоено двегреми награди за овој албум. Една година подоцна, во 2004 бендот го издаде својот прв албум во живо, Anywhere but Home, од кој се продадени повеќе од милион копии ширум светот. Во меѓувреме дојде до промена на составот на бендот. Бeндот го напуштија: Дејвид Хоџес во 2002 годинa, гитаристот Бен Муди во 2003, басистот Вил Бојд во 2006, а гитаристот Џон Лекомпт и тапанарот Роки Греј во 2007. Последните две промени довеле речиси до распаѓање на бендот, со многу мал број членови на настапите во живо. Во јуни 2009 година, Ејми Ли на официјалната страна на групата објавила дека групата работи на нов албум. Магазинот Билборд го ранкирал бендот на #71 место на најдобри артисти на декадната табела.



Дали ги слушате Evanescence? Кои ви се омилените песни од нив?? Moжам да кажам дека ми се еден од омилените бендови чии песни цело време ми се вртат низ глава. Моите омилени песни се следниве :

 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Ми беа омилен готик бенд пред да дознаам за Within Temptation. Но секако дека уште ги почитувам, а песни што особено ме размрдуваат се Going Under, My Last Breath (омилена) и Call Me When You're Sober. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cece17 and Luckky

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Не знам колку пати ја имам обавено во темата моментално слушам ..
Една од моите омилени ..:sreken


 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Прва омилена ми беше: bring me to life........
потоа: My Immortal, Call Me When You're Sober, Everybody's fool, Going Under, Tourniquet
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Lady*

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
E ова е една од групите која ги слушам покрај КолдПлеј во последно време.Порано кој и да ми ги спомнеше бегав како гавол од крст ама сега имам друго мислење.Ми се допага музиката,гласот,спотовите.

Омилена ми е.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Yeah! Шваљерка ми!
Шо да кажам за цурава осим тоа дека до сеа ниту еднаш ме нема изневерено. Ејми си е Ејми. ј***ш шо мењала цела ебана конструкција на група, јас оваа ќе си ја сметам за мое прибежиште, оргазмично лутање на инспирацијата. Едноставно ја сакам у мене коа е влезена.

Особено сексуално ме задоволува со нејзиниот постар творечки опус како Anywhere, од Fallen покрај мејнстримот ми се прави мерак Whisper, Hello, Torniquet + Imaginary. За Open Door шо е интересно тука има или многу јаки песни или нетолку јаки.
Најомилените ми се Call me when you are sober, Like you, Weight of the world, Lithium и нај нај песната од цело време Good enough. Со новиот албум Делукс ме изненади позитивно нејзиниот кам бек поготово со Made of stone, My heart is broken и добропознатата What you want. Дури и мекици се правеа по таа пригода.
n.b. Знам дека ја пишав више за Ејми ама мене Ејми еванесенс ми е една целина.

П.С. Свака част до авторот Luckky за отвотрната тема.