Euro 2021

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,132
5,665
1,683
Disco
Во петок започнува 16-то европско првенство во фудбал кое прв пат ќе се игра во рандом земји без официјален домаќин а финалето ќе биде не Вембли во Лондон.
Уефа, како и Фифа направи све да дно од екипи имаат можност да се пласираат преку наголемување од 16 на 24 учесници кое започна од претходното ЕП.

Досегашни медалисти на ЕП :

3 пати шампиони - Германија, Шпанија
2 пати - Франција
1 пат - СССР, Италија, Чехословачка, Холандија, Данска, Грција, Португалија.

Франција 1960 : 1.СССР 2.Југославија 3.Чехословачка (сите три непостоечки лол)
Шпанија 1964 : 1.Шпанија 2 .СССР 3.Унгарија
Италија 1968 : 1.Италија 2.Југославија 3.Англија
Белгија 1972 : 1.Германија 2.СССР 3.Белгија
Југославија 1976 : 1.Чехословачка 2. Германија 3.Холандија
Италија 1980 : 1.Германија 2.Белгија 3.Чехословачка
Франција 1984 : 1.Франција 2.Шпанија 3.Данска
Германија 1988 : 1.Холандија 2.СССР 3.Германија
Шведска 1992 : 1.Данска 2.Германија 3. Холандија
Англија 1996 : 1.Германија 2.Чешка 3.Англија
Холандија/Белгија 2000 : 1.Франција 2.Италија 3.Холандија
Португалија 2004 : 1.Грција 2.Португалија 3.Чешка
Австрија/Швајцарија 2008 : 1.Шпанија 2.Германија 3.Русија
Украина/Полска 2012 : 1.Шпанија 2.Италија 3.Португалија
Франција 2016 : 1.Португалија 2.Франција 3.Велс

24 екипи поделени во 6 групи по 4 каде првите две од секоја група и 4/6 најдобри трети одат во 1/8 финале.

Група А : Италија, Велс, Швајцарија, Турција
Група B : Белгија, Русија, Данска, Финска
Група C : Холандија, Австрија, Украина, Северна Македонија
Група D : Англија, Хрватска, Чешка, Шкотска
Група E : Шпанија, Шведска, Полска, Словачка
Група F : Португалија, Франција, Германија, Унгарија

Најголеми фаворити се светските прваци Франција а на дното се екипи како дебитантите Финска и Фиром кои иако залутани на едно вакво такмичење сепак би можеле да соберат некој бод, имајќи предвид глобалната криза и опаѓањето на квалитетот на играчите насекаде, со некои исклучоци.
Бранителите Португалија имаат појак состав него оној што освои 2016 но овој пат нема да го имаат факторот изненадување.
Белгија и Англија имаат одлични состави, но прашање е дали имаат соодветни менаџери за да освојат (секако дека не) па така се очекува чисто на индивидуален квалитет да догураат далеку.

Мислења, предвидувања? :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,616
7,198
1,153
Big Sur
Немам мислења и предвидувања (surprise, surprise), ама мераклиски го изгледав натпреварот со Австрија и мило ми е што сме дотука стигнати.
Нема да глумам експерт пошто далеку сум дури и од симпатизер, ама гледав некои натпревари пред неколку години кога беа актуелни заебанциите со оној Шумуликоски и многу ме јадеше срам од нашата репрезентација.
Сега може не беше некоја игра, ама за моево аматерско око беше океј.
Ајде, имаме уште два натпревари. Никој не се надеваше и дека ќе се пласираме, може пак ќе се деси чудо.
Може и не. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,132
5,665
1,683
Disco
Фиромци немаа сила последните 20 минути, кондиционо паднаа и толку требаше. Не дека Аустрија е нешто wow ама барем имаат играчи кои играат во појаки лиги.

Белгија со пола сила ја масакрира Русија, Шкотска по старо лузерај, примија гол од центар одамна немав видено таков блам. Франција-Немачка као дерби ова она испадна тресла се гора родио се миш, дно утакмица.
Утре започнува второ коло од групна фаза, ќе се дознаат и првите патници во 1/8 финале.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,616
7,198
1,153
Big Sur
Ај со здравје уште еден пораз. Очекувано.
Првото полувреме го гледав дома, второто го слушав во кафич и зажалив за сите експерти околу што се надвикуваа кој како требало да игра, дури го сркаа седмото пиво со мешињата потпрени на колена.

За Холандија веќе не се ни надевам, ама добро па, кој се надеваше воопшто и за Германците to begin with...
Не сум па некоја пристрасна да се трескам од земја. Мене ми е океј успех и што воопшто влеговме на Европско.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,132
5,665
1,683
Disco
Велс одличен ја измасакрира Турција и ја прати дома, Белгија со пресврт до победа, Фиром во рамки на своите неможности вс. Украина, сепак да не се заборави дека самото учество на ЕП беше поради новата програма на Уефа да овозможи на една скромна репрезентација да учествува на големо такмичење па очекувано и резултатите на една таква екипа, исто ќе биде и кој и да биде на наредното.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra