Euro 2021 & Nations League 2021-22

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Тема и за репрезентативниот фудбал, во светло на комплетирањето на квалификантите за ова 16-то ЕП кое ќе се одржи за прв пат низ цел континент наместо како досега во една или две земји. Полуфинале и финале ќе бидат на Вембли, Лондон (90К капацитет).
Дебитанти ќе бидат Финска и Северна Македонија а бранител на титулата е Португалија.
Поради вирусот тоа што требаше да биде Еуро 2020 ќе биде за прв пат во непрестапна година, 2021 :)

Уефа има 55 членки кои поделени во 4 лиги према Фифа коефициентот го сочинуваат новото такмичење наречено Лига на нации. И тука бранител неочекувано е Португалија. Се игра во група од 4 екипи и има 4 групи, првите во групата одат на фајнал фор а последните испаѓаат во втора лига. Првопласираните во втора лига ги заменуваат испаднатите и така надолу до 4.лига од која нема испаѓање. За секоја од 4-те е предвидено едно место за на ЕП па така РСМ успеа и покрај порази како оној од Ерменија 0-4 да се пласира попатно газејќи ги Гибралтар, Лихтенштајн и Косове.

На темава ќе се запознаеме со учесниците на ЕП и ЛН и нивниот историјат. Составите ќе бидат објавени во Мај 2021.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Шкотска - 0 Титули

Федерација основанa - 1873
Прв меч - Англија-Шкотска 1-1 (1870)
Најголем Стадион - Марифилд, Единбург (70.356)
Национален Стадион - Хемпден Парк (60.208)
Никнејм - Tartan Army (Карирана Армија)

Учества на ЕП - 2 (1992, 1996)
Најголем успех на ЕП - Едно 5.место во Европа (1992)

Шампиони - 123 сезони, 11 клубови

54 - Ренџерс
51 - Селтик
4 - Абердин
4 - Хартс
4 - Хајберниан
2 - Дамбартон
1 - Мадервел
1 - Килмарнок
1 - Данди
1 - Данди Јунајтед
1 - Тирд Ланарк

ФА куп победници - 140 сезони, 25 клубови

40 - Селтик
34 - Ренџерс
10 - Квинс Парк
8 - Хартс
7 - Абердин
3 - Хајберниан
3 - Килмарнок
3 - Вејл оф Левен
3 - Сент Мирен
3 - Клајд
2 - Данди Јунајтед
2 - Мадервел
2 - Тирд Ланарк
2 - Фолкерк
2 - Данфермлин Атлетик
2 - Рентон
1 - Дамбартон
1 - Данди
1 - Ердрионианс
1 - Ист Фајф
1 - Мортон
1 - Партик Тистл
1 - Каледониан Тистл
1 - Сент Џонстон
1 - Сент Бернард

Лига куп победници - 80 сезони, 15 клубови

31 - Ренџерс
19 - Селтик
7 - Абердин
4 - Хартс
4 - Хајберниан
3 - Данди
3 - Ист Фајф
2 - Данди Јунајтед
1 - Килмарнок
1 - Мадервел
1 - Партик Тистл
1 - Сент Мирен
1 - Рејт Роверс
1 - Ливингстон
1 - Рос Каунти

Европски успеси :

1 ЛШ победници - 1 Селтик
2 ЛШ второ место/финале - 1 Селтик, 1 Данди Јунајтед
6 ЛШ 1/2 финале - 2 Селтик, 2 Ренџерс, 1 Хајберниан, 1 Данди

2 ЛЕ и еквиваленти победници - 1 Ренџерс, 1 Абердин
5 ЛЕ и еквиваленти второ место/финале - 3 Ренџерс, 1 Селтик, 1 Данди Јунајтед
9 ЛЕ и еквиваленти 1/2 финале - 2 Селтик, 1 Данфермлин Атлетик, 1 Абердин, 1 Хартс, 1 Хајберниан, 1 Килмарнок,
1 Ренџерс, 1 Данди
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Албанија - 0 Титули

Федерација основанa - 1930
Прв меч - Албанија-Југославија 2-3 (1946)
Најголем Стадион - Арена Комбетаре, Тирана (23.176 во изградба)
Национален Стадион - Арена Комбетаре, Тирана (23.176 во изградба)
Никнејм - Kuq e Zinjtë (Црвено-Црните)

Учества на ЕП - 1 (2016)
Најголем успех на ЕП - Едно 19.место во Европа (2016)

Шампиони -
ФА куп победници -
Европски успеси -
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена: