Drum & Bass

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Drum & Bass е вид на електронска музика која својот пробив го доживува во средината на '90те. Се карактеризира со брзи брејкови,на темпо од околу 160-180 bpm(beats per minute). Своите корени ги влече од breakbeat и dub/ragga музиката,и во почетоците често се користеле reggae вокали.
Според мене,врвот на својата популарност drum & bass музиката ја доживеа пред неколку години,т.е пред дабстепот на некој начин да го засени овој жанр.

Е сега,со еволуцијата на музичката продукција,се внесуваат и помодерни звуци во d'n'b музиката,па така почнуваат и да се делат поджанрови на истата. Оние попрепознатливите се:

1.Liquid
Ова е оној понежен,поатмосферичен d'n'b што мислам дека би им се допаднал на мнозинството затоа што не е агресивен,и е мелодичен.
2.Neurofunk
Поджанр што се карактеризира со побрзо темпо,убаво слеани брејкови,силно изразени бас линии,синтетички звуци и нешто слично на она што во дабстепот го нарекуваат wobble, a тука се нарекува reese.
3.Jump-up
Во принцип темпото е поспоро отколку во неурофанкот,и има карактеристичен synth што потсеќа на слон(барем мене ме потсеќа.)
4.Darkstep/Hardstep/Techstep
Ова се помрачните,посурови браќа на неурофанкот и jumpup-от,обично имаат силно изразени тапани,мрачни pad-ови и атмосферични звуци.
Секако,тука се и fusion жанровите.

5.Crossbreed
Фузија на оној поагресивен d'n'b со hardcore/gabber музиката,
6.Drumstep
Поджанр што има големо влијание од dubstep-от,во принцип е half-beat d'n'b.
http://www.youtube.com/watch?v=4CPOIqAxRPA
Колку сте запознаени со овој вид на музика,дали сте чуле,дали ви се допаѓа и ако не,зошто не? Дали сте посетиле журка каде што се пушта музика од овој вид?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Lena

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Брат а нели како поджанр у драменбејс е и џангл ? Ја такој сам чуја
Бија сам на некои пет шес овакфи журчиња, а у писи иам около десет фолдери, кое сетови кое албум.Убаф крејзи искршен ритам кој тихо се слуша по собу док си кулираш, зшто ако га слушаш на јако ке треа да станеш да рипаш : )
Добар продуцент и диџеј ми е John B. А најјак како се викаше онј стар црнац, доваѓа пред некои пет шес године у Скопје
Фејв'рит трака ми е ск ке гу наалам на јутуб : )
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Е да, погоре виде Пендулум, у Ретокс пред некои три четири године ми беше прва драменбејс забава. Диџеј ги рокаше сфи траке од Пендулум, ама мене не ми праи толко мерак тај група, некако ми комерцијалан стил, поготоо трака Тарантула : )
Solstice бе брат како се викаше д кинг оф д D&B ? Eдн стар дебелкаст црнац
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Е да, погоре виде Пендулум, у Ретокс пред некои три четири године ми беше прва драменбејс забава. Диџеј ги рокаше сфи траке од Пендулум, ама мене не ми праи толко мерак тај група, некако ми комерцијалан стил, поготоо трака Тарантула : )
Solstice бе брат како се викаше д кинг оф д D&B ? Eдн стар дебелкаст црнац

Знам за кого збориш,ама не ми текнува на името :D
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Пошто сум голем фан на Дабстеп музиката, посебно ми се свиѓаат овие две.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Snow братче, дапстеп и d&b не е исто : ) знам дека знаеш, али ти како голем фан на Скрилекс мора да си искаеш емоцију кд е у питање електронска музика. Мене Скрлилекс ми е тешко пубертетско срање, најискрено