Chill-out music

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Chill-out музика (понекогаш исто така Chillout, студот надвор, или едноставно студ) е чадор терминот за неколку стилови на електронската музика се карактеризира со нивните весел стил и во средината на темпо победи - "студ" се добиени од сленг налог да се "релаксира. "
Chill-out музика се појавија во почетокот и средината на 1990-тите години во "студ соби" во клубови , каде релаксирачка музика во танчери за да се овозможи шанса да се "chill-out" од повеќе решителна и брзо темпо музика свири на главната подиумот .
На жанрови поврзани со студ надвор се претежно амбиент , трип-хоп , ну џез , собна куќа , Њу Ејџ и други под-жанрови на downtempo . Понекогаш лесно слушање под-жанр дневна се смета дека припаѓаат на студ-неповратен собирање, како и. Chill-out како музички жанр или опис е синоним со од неодамна популаризира термините "мазна електрониката" и "меки техно" и е лабава жанр на музика замаглување во неколку други многу различни стилови на електронски и Lo-Fi музика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Историја

Најраните споменатиот "chill-out соба" беше на легендарниот Madchester nightspot, Konspiracy. [1] Во овие простории, посетителите ќе најдете каучи, удобни перници, психоделичен светлина покажува проектирање омаен слики и музика која беше дефинитивно downtempo, особено кога во споредба со она се случува на неколку метри подалеку од подиумот. Нејзината историја започнува во Велика Британија, со пост-панк бенд на колоната Durutti биде апстрактен влијание врз жанр во 80-те. високото Агенцијата за разузнавање (на HIA) помогна движат студот соба концепт од sideshow на главната манифестација со своите осцилираат студ партија Настани во Бирмингем и на други места во почетокот до средината на деведесеттите години. Нивната прва изданија излезе на сега веќе непостоечката Надвор од издавачка куќа, а наскоро потоа во САД на Waveform етикета - кој ја опишува музиката како "егзотичниот електрониката."
Во 1990 година на KLF го издадоа нивниот плодотворен околна куќа албум наречен chill-out .
Голем број на компилации со "chill-out" во нивните наслови беа објавени во средината на 1990-тите години и пошироко, помогна да се етаблира на жанрот како многу тесно поврзани со downtempo и патувањето хоп , но, исто така, вклучува, особено во раните 2000-ти, побавно темпо сорти на хаус музиката , ну-џез ,psybient и дневна музика од околу 80 до 110bpm. Жанрот, исто така, вклучува и некои форми на транс музика , амбиентална музика , и ИДМ , и тоа целосно сумиран од постарите жанр Балеарските Beat , иако тој термин се уште се користи мешаат со chill-out. Chill-out е генерално тонски, релаксирачки (или барем не како "интензивно" како и другите стилови на музика од тоа црпи од), иако кога се користи да се опише музиката во Chillout соби во гробови, исто така може да опфати исклучително психоделичен експериментални звуци на голем избор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Значајни уметници

А неколку значајни диџеи кои се специјализирани во студ надвор и имаат постигнато популарност се: интригантство , Роџер Шах , Слепа & Џонс , Триаголник сонце , Рајан Farish , Жозе Padilla , Крис Коко , Пит Лоренс , Алекс Патерсон , Бјорк , Nujabes (јуни Сева) и Mixmaster Морис .
Некои од етикети со најважните списоци на chill-out уметници и диџеи, и најголем каталози на изданија и компилации се (исто така и во никаков ред на првенство): ESL Музика , Г-Стоун Снимки , K7! ,Instinct Records , срцата на простор , Кафе del Mar , вода Музика , Свинско Снимки , Ninja Tune , Крт Слушање бисери , шест степени на рекорди , Отаде рекорди , Waveform , Компостот рекордс , иUltimae . [ се бара извор ] На chill-out зголеми следниве жанр беше забележано од страна на Министерството за звук , издавачка куќа која е специјализирана за денс музика, која потоа почна да се произведе една серија на албуми наречен Chillout Седници .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
опа пааа, у овуј тему можу да биду мноо актиф : )
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
слушајте ги mindex,astropilot,androcell,akasha,taff,chronos,sHpongle,don peyote,molokow и мноо остали : ) ама овија су ептен чил мил трипл кил 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, street_chic and Boyka