1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Call Center

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од Ranta, 14 јуни 2016.

 1. Ranta

  Ranta Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  27
  Многу тренди е во последно отворањето на Call Center-ите. Значи, работата се одвива на тој начин што, Ви е даден телефон и имате цел да ја наговорите личноста од другата страна да пристапи кон одредена цел (бизнис можност, продавање) или како информатор за правни работи. Без разлика на претходното, Ви се кажува дека ако работите добро и успевате ќе добивате и бонуси како додаток на плата (една лага, зависно од перспективата на тој што чита) и истовремено ги имате сабота и недела како слободни денови во неделата. Ама, ако е така добро, зошто тогаш тие Call Center-и траат толку кратко, брзо се затвораат, примаат и испуштаат работници - и тоа добри работници (луѓе кои таму биле 1-2 години)? Зошто истовремено, огласите за вработување им се постојано отворени, гарантираат добра работа и заработувачка, а кога ќе те земат на обука (има случаи) одиш 2-3 недели, а по можност и месеци? Сакам да дискутираме на оваа нова тренди можност за заработка и правење на кариера (ако можи така да се наречи)..

  Дали можи некој да сподели искуство и истовремено добро да објасни?
   
 2. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  За каков CallCenter се работи?
   
 3. Ranta

  Ranta Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  27
  Си реков никој нема да напиши ништо.. За било каков Call Center, целта ми беше да дознаам од другите..
   
 4. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Јас работам како coach/trainer во еден call center за Vodafone(Телефонска компанија во Германија).
  Call center е место во кое постои голем притисок,големи очекувања, големи цели од страна на шефовите.
  Стресот е дел од работата. Кој сака и знае да работи во стрес е добредојден во call center. Постојат различни видови на call center скоро секоја голема фирма има свои неколку центри кои работат за неа.Најчесто call centar е место во кое се продава.Јас на пример изучувам продавачи на договори,телефони,продолжуваме договори итн.Ги учам луѓето кои немаат појма од продавање да продаваат. Ја сакам работата која ја работам иако ме исцрпува често.Атмосферата е фамилијарна.
  Барем кај нас е така. Одлична работа за студенти, за пензионери, за жени кои имаат деца или пак за млади без план во животот,како и меѓувремена работа.
  Важно е редовно да се паузира(често да се оди на одмор) и неуспесите да се гледаат како предизвици и нормално работата да се остави на работа тс да не се носи целиот стрес дома.
  За секој продаден договор добиваш одредени премии(секоја фирма има свои норми).
  Кога си во просекот на тимот во кој работиш или погоре исто така добиваш премии.
  Ако си испод просекот,премиите се кратат.
  Ако те интересира нешто подетално, прашај ме,че да ти кажа':)
   
  #4 Lena, 28 септември 2016
  Последна промена: 28 септември 2016
 5. Ranta

  Ranta Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  27
  денес добив оДка3 от кол центаро. од канцелариски работи нај-тешка работа, mе мрзи за граматика. ко си пишала на темава ја веќе су градел/а кариера .. фала за намерата да помогниш, ама искрено се здобив со посакуваното искуство и нешто поќе-- не одете кол центар ако знајте друго да прајте пена ќе пуштите и мозоко ќе ви е кашкавал.

  пресно отпyшен кол центар ејџент <3
   
 6. MarijaVidex

  MarijaVidex Нов член

  Зачленет на:
  24 март 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  2
 7. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  од секогаш ме интересирало кај работат овие луѓе т. е си има посебни канцеларии или од дома работат?
  Мислам за огласи каде што се бараат оператори за друга земја.
  А патем огласов за домашниов пазар е или за надвор? Бидејќи во огласот не видов да бараат познавање на некаков јазик.
   
 8. MarijaVidex

  MarijaVidex Нов член

  Зачленет на:
  24 март 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  2
  Има посебни канцеларии каде ќе работат операторите. Операторите се за потребите на една наша фирма, зборувам конкретно за овој оглас. Нема потреба од познавање на втор јазик, бидејќи со корисниците ќе се комуницира на мајчин јазик.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  А има можност за работа од дома за истиот оглас и дали се примаат студенти во последната година од студиите за кандидати?
   
 10. MarijaVidex

  MarijaVidex Нов член

  Зачленет на:
  24 март 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  2
  Имаме огласи и за работа од дома.. www.rabota.mk се наоѓаат огласите кои се отворени. Слободно погледнете ги, или контактирајте ме на: media@videx.mk ќе ви ги испратам засебно.
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: