Burger King/Бургер Кинг

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Зар за 400 денара порција се тепале?
Дали Скопјани се тешки помодари?
Тоа ли говори ситуацијава?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Saladin

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
317598_434453266592045_735792862_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones, Saladin and Aaliyah

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Не се сите цени по 300-400 денари, ама ги има.

Big King Meal е, мислам, 220 денари. Whopper JR. Meal 150 денари, еден Whopper Meal е 239 денари, Double Whopper Meal е 336 денари, а Triple Whopper Meal 414 денари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger and Selma

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Не поштувам уопште џанк фуд ама сакам да пробам, така да, исто како што старбакс е повеќе преувеличен бренд и бургер кинг не е ништо посебно, извикано е само... сум пробал во неколку земји и не е ништо посебно, само преценето и ако збориме за вкус и за цена... А тоа со лепчињата што ги правеле овде, па сигурно нема да ги носат од америка, ама затоа постои нешто што се вика франшиза и за таа франшиза да се добие и да важи мора да се исполнуваат строги услови... Исто како мек доналдс, кока кола што веќе ги имаме од тие преувеличени американски глупости.
Иначе кога сме кај џанк фуд од тие големи брендови кога би бирал највкусно ми било во subway тие се многу вкусни и не многу скапи и секако KFC...
Сепак тоа е извештачена никаква храна и златно вили како и ќебапи од чаршија ем се милион пати повкусни и не се полни со секакви адитиви... Ама јбг не си фраер ако јадеш ќебап у чаршија, сега ќе биде модерно ви бургер кинг...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coelho

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
На страна малку од Бургер Кинг, КФЦ е стварно многу добро пилешко, а и најадува. И, нели, тука е и фактот дека имаш free refill, што значи не мора да си го "планираш" сокот, да имаш доволно за секој гриз.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
И, нели, тука е и фактот дека имаш free refill, што значи не мора да си го "планираш" сокот, да имаш доволно за секој гриз.

Една од причините зошто ја сакам Америка. Плус, со сендвичи даваат и чипс. (wasntme)

Иначе, мене не ми прави разлика цената многу. Не планирам да јадам секој ден, па леле, многу пари ќе потршам. Ионака, fast food ретко јадам, така да, океј си е. Мислам, не можеш да очекуваш да ја намалат цената само зошто стандардот е низок во нашава држава. Ако во Америка оброк е 6/7$ = 300/350 денари, треба во Македонија 200 денари, или помалце, да биде?
Факт е дека тој вкус кој што Мекдоналдс и Бургер Кинг го имаат, го нема никој друг. Најмалце па нашиве балкански сендвичари. Затоа, тука мразам плескавици и кебапи. (puke)
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Една од причините зошто ја сакам Америка. Плус, со сендвичи даваат и чипс. (wasntme)

Иначе, мене не ми прави разлика цената многу. Не планирам да јадам секој ден, па леле, многу пари ќе потршам. И онака, fast food ретко јадам, така да, океј си е. Мислам, не можеш да очекуваш да ја намалат цената само зошто стандардот е низок во нашава држава. Ако во Америка оброк е 6/7$ = 300/350 денари, треба во Македонија 200 денари, или помалце, да биде?
Факт е дека тој вкус кој што Мекдоналдс и Бургер Кинг го имаат, го нема никој друг. Најмалце па нашиве балкански сендвичари. Затоа, тука мразам плескавици и кебапи. (puke)

Праев муабет со моите пред некој ден за КФЦ, дебатиравме дали да го донесат во Македонија или не, и како би било. Некако се сложивме дека ако го донесат - free refills/бесплатното дополнување на пијалоците ќе биде главна атракција, бидејќи сметам дека таков е поголем дел од македонскиот народ, со подржан доказ (последен доказ: тоалетната од Carrefour.)

А може и некој со чашка да проба да си влезе, да си се почасти, што често се случува во McDonald's - па ги бркаат. Но, тоа е друга тема.

* * *

Во секој случај, тоа што рече за трошењето многу пари во Бургер Кинг. За тие што можат да си дозволат да јадат во Бургер Кинг, оброкот од 300-400 денари не е голем проблем. Ако не можеш да си дозволиш да јадеш во Бургер Кинг - нема да јадеш. Нема некоја голема филозофија.

На крај-краишта, јади ти во Бургер Кинг секој ден/повеќе оброка на ден, па се гледаме за месец-два кога нема на ескалатор да те собере.

А за цените што се такви какви што се... Би рекол дека се безвезе, дека народот нема доволно пари за да плаќа за оброк од 300-400 денари, амааа... пак поминав денес од Бургер Кинг и ја видов гужвата (од која 80% беа тинејџери, чии родители им даваат пари), па некако тоа "немање пари" и тие "превисоки цени за нас" не ми се валидни оправданија.

А за споредби помеѓу (пример) сендвич од Вили и сендвич од Бургер Кинг и дебати за кое е подобро нема потреба. Тоа си е личен избор, и тука се тие неколку групи на луѓе.

Луѓе кои преферираат Вили, луѓе кои преферираат Бургер Кинг, луѓе кои би јаделе и ваму и таму, и луѓе кои не би јаделе ни во едно поради некоја Х причина, итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger