Burger King/Бургер Кинг

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Денес, на Facebook страната на нашиот Бургер Кинг, во Skopje City Mall (Burger King Skopje), беше објавена оваа слика од неговото отварање, што значи дека сега и ние официјално имаме Бургер Кинг (покрај тој на аеродромот).

37807_373058606107109_1883014446_n.jpg


Планирате ли го посетите Бургер Кинг, и кога? Дали имате големи очекувања? Или некоја претстава за какви би биле цените?

Дали до сега сте биле во Бургер Кинг, и каде? Можеби имате омилен оброк?

Истотака, дали мислите дека овој Бургер Кинг ќе ги замени McDonald's, 7ца, итн?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ми се чини дека и порано имаше Кинг Бургер и тоа беше карши соборна црква, улицата за накај водно од лева страна.Дали еднаш 2 пати имам јадено ама не ми се допаѓаше.
Уште тогаш јадевме во „Попе“ што исто така беше на раскрсницата кај соборната црква.Таму компирите и мајонезот беа исти како што се денеска во седмица.
А седмица е фантазија.Не ја мењам за ништо кога сум гладен.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Нема да коментирам за квалитетот на храната на ваквите места но ми се чини дека уште долго кај нас за овие работи седмица ке си го зазема првото место.
Седмица е бренд во Скопје :D
Кинг,мекдоналдс може да се јаде било каде но седмица само кај нас. :sreken
Немам омилен оброк од кинг и неможам да му ја предвидам иднината.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Седмица изгради бренд и се шлепа на стара слава,130 денара хамбургер,за што?
За да ми е подуен цел ден стомакот од плескавицата?
Не е тема која сендвичара е најдобра ама барем лесковачка во ВИЛИ не може да ми ја спореди некој со седмица.
Би замолил само да не се разбере моето мислење како провокација туку како мое гледиште и ништо повеќе.
Благодарам.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не дека сум „хејтер“ по брзата храна ама... Емпириски ќе докажам дека овој бургер кинг и оној што е тооолку познат во САД немаат баш многу врска. Првично поради составот. Никој не е будала да шлепа америчко говедско мелено за плескавици од америка. Второ, запознат сум индиректно за лепчињата што се прават по сендвичариве (вклучувајќи го и Мекдоналдс) дека всушност таа индустрија потпаѓа на македонска фирма. Значи, ако барате сочен хамбургер тоа ви е исто као да зимате по локалните маалски бутки. Можда имаат свој бренд ама кога меленото месо е од иста крава онда...
Иначе БИ пробал. Ама само толку.
Шмекси тоа беше КингБургер кој беше светлосни години над мекдоналдс и на рамниште на некогашната седмица.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and parvati

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Планирам да го посетам и тоа што е можно побрзо!

Очекувам доста многу, односно да биде на светско нив и претпоставувам дека хамбургер (иако има разни врсти) оброк би било околу 150/200 денари.

Сум била досега во Бургер Кинг во Будимпешта. Бев 4 дена во тој град и секој ден јадев по еднаш од БК.
Патем, македонскиот Кинг Бургер карши Соборна НЕ БЕШЕ ВИСТИНСКИОТ БК. Тие само така си го крстиле местото, а сега во SCM го носат оригиналот.

Најверојатно ќе ги замени 7ца, Мегдоналдс и Вили. Пред се, има речиси идентичен вкус како Мегдоналдс, само што 3 пати поголеми се хамбургерите, и во странство поефтини.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Другарка била денес и вика дека вкусот е идентичен како оброците од МЦ,така да најверојатно ќе одам чисто да пробам.
Офтопик: Само мене ли ми е врв Жужу Бургер кај нас,а не Седмица и Вили?
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Денес поминав од кај Бургер Кинг во SCM. Се качив по ескалаторот и се симнав. Имаше невидена гужва, а и вечерва по училиште кога проверив не беше нешто подобро.

Инаку Бургер Кинг последен пат јадев пред недела-две, кога бев на екскурзија. Цената беше отприлика 5 евра, ама вредеше, многу ми се допадна. Тука планирам да го посетам истотака, можеби кога ќе се расчисти малку.

Инаку цената мислам дека е околу 300-400 денари, во зависност од оброкот.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
300-400 за оброк? Сериозно???
Што е многу многу е. Со тие пари можам комотно во Љуц да си порачам првокласна скара.
Поентата ми е дека сендвичарите станаа прескапи за она што навистина го нудат. Сепак кафаната и ресторанот имаат повисок квалитет на месо а сендвичарите се ставаат во исто рамниште.
Бонус: имаше една сендвичара Роудаус во визбегово каде купуваш за 4-500 ки хамбургер кој може да засити 4 души.