Backpacking Europe

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Сакам летово да патувам низ Европа, од една држава до друга, без резервации во хотели/хостели, едноставно со ранчето на грб и само напред. Има некој искуство? На што треба да се обрне внимание и да се внимава? Со што е најубаво и најисплатливо да се патува, автобус или воз?
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Сакам летово да патувам низ Европа, од една држава до друга, без резервации во хотели/хостели, едноставно со ранчето на грб и само напред. Има некој искуство? На што треба да се обрне внимание и да се внимава? Со што е најубаво и најисплатливо да се патува, автобус или воз?
http://www.kafepauza.mk/zivot/tajnite-na-bekpekerite-top-soveti-za-evtino-patuvanje-niz-svetot/ еве ти нешто као на што треба да обратиш внимание , инаку и јас сакам тоа да правам да ,,бекпекувам“ али неверувам дека е сигурно и паметна идеја за 16 годишник да оди сам низ Европа :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Многу добра идеја, само.. малку е зафркнато дека си женско.. сепак, има една страна [ http://www.couchsurfing.org/ ] дека можеш да преспиеш кај некој, по договор секако, ако ептен ти треба некаде да преспиеш. Ова е волонтерско, така да не верувам дека има некои со лоши намери :D Брат ми се имаше зачленето и кај нас доаѓаа некои велосипедисти од Словенија шо возат тука, и еден од Англија што ја шета Европа автостоп! :)

Зависи какви релации има со воз, поевтино е секако.. ама со автобус мислам дека е поисплатливо :)
Сепак и треба да си испланираш претходно од каде да почнеш и сите тие работи :)
Јас си планирам дека кога ќе напунам 18 обавезно одам да шетам сама некаде, не планирам да останувам тука :D
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Многу добра идеја, само.. малку е зафркнато дека си женско.. сепак, има една страна [ http://www.couchsurfing.org/ ] дека можеш да преспиеш кај некој, по договор секако, ако ептен ти треба некаде да преспиеш. Ова е волонтерско, така да не верувам дека има некои со лоши намери :D Брат ми се имаше зачленето и кај нас доаѓаа некои велосипедисти од Словенија шо возат тука, и еден од Англија што ја шета Европа автостоп! :)

Зависи какви релации има со воз, поевтино е секако.. ама со автобус мислам дека е поисплатливо :)
Сепак и треба да си испланираш претходно од каде да почнеш и сите тие работи :)
Јас си планирам дека кога ќе напунам 18 обавезно одам да шетам сама некаде, не планирам да останувам тука :D

Нема да шетам сама, дечко ми под рака го земам. :D А ако ептен ми е до спиење, во некој хостел ќе се пикнеме, ама сакам при патување да спијам, да не плаќам и за тоа. Фала за линков, добро ќе ми дојде. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Morticia.

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Нема да шетам сама, дечко ми под рака го земам. :D А ако ептен ми е до спиење, во некој хостел ќе се пикнеме, ама сакам при патување да спијам, да не плаќам и за тоа. Фала за линков, добро ќе ми дојде. :)
Патувај ноќе шетај дење, што сакам да кажам е ако патуваш ноќе може[ да пресипеш у автобус, воз шо било и не треба да плаќаш дополнително. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Патувај ноќе шетај дење, што сакам да кажам е ако патуваш ноќе може[ да пресипеш у автобус, воз шо било и не треба да плаќаш дополнително. :D
Да да, тоа ми е муабетот, токму така сакам. :D
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Сакам и јас, но после 18 ќе почекам уште некоја година. :) Мислам дека мои роднини од Словенија доагале во Македонија со велосипеди, мала бев не се сеќавам ова што ми имаат кажувано моите. А еден другар исто ми кажува во Србија сретнал еден што шетал низ Европа со автостоп.
Јас би се некој од друг град/држава, зошто мислам дека наш само ќе те зафркне. :D
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
A дали имате информација дали е дозволен автостопот по европскиве држави, иам слушнато дека било прекрошок та имало казни бла бла..
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
A дали имате информација дали е дозволен автостопот по европскиве држави, иам слушнато дека било прекрошок та имало казни бла бла..

Абе и да е дозволен кај ќе се качиш кај некој што не го знаеш. Можеби е убица. Автостоп никогаш не практикувајте.
 

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Абе и да е дозволен кај ќе се качиш кај некој што не го знаеш. Можеби е убица. Автостоп никогаш не практикувајте.
Па да али ако некаде закасаш и немаш друг избор тоа мора да го земеш во предвид, иначе да се надоврзам на темава ова не е баш backpacking али исто така интересен начим а мислам и евтин начин е со друшто и кола. Пример се соберете четворица најдете кола и ќе ви нтребаат пари само за бензин башка е и удобно и сигурно.