Arrow и The Flash

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Arrow и The Flash се 2 серии кои се дел од The CW Network тв каналот. Arrow започна со емитување на својата прва сезона во септември 2012 година, додека пак The Flash започна со емитување истиот период оваа година.

Во Arrow се работи за еден млад богаташ Оливер Квин кој ќе доживее бродолом заедно со својот татко и неговата љубовница (сестрата на неговата девојка) и поради тоа, ќе се претпоставува дека е мртов. Но, после 5 години тој се враќа назад во својот град - Starling City, но сега е променет човек кој ќе започне да ги користи своите нови вештини во борење против негативците во градот. Неговиот главен атрибут се лакот и стрелата.

arrow season 1 poster.jpg

Arrow ми се допаѓа поради тоа што тој е херој кој нема супер моќи, а се бори против злото во својот град. Ми се допаѓа зошто иако ги пратиме моменталните случувања со Оливер, постојано се навраќаат на одредени моменти од периодот поминат на островот (но, како што подоцна можеме да видиме, островот е само мал дел). Ми се допаѓаат и другите ликови, најмногу Фелисити - паметна, убава, слатка, духовита. Во втората сезона на Arrow, го претставија ликот Бери Ален - човекот кој ќе стане The Flash.

Бери Ален се буди после 9 месеци поминати во кома, отткако е погоден од гром. Во тој момент, тој открива дека громот кој го погоди му дал супер моќ - екстремна брзина. Заедно со доктор Харисон, Кејтлин и Сиско, тој се бори против мета- луѓето - оние луѓе кои исто така добиле супер ноќ за време на бурата предизвикана од неправилната работа на particle accelerator-от пред 10 месеци.

the flash poster.jpg

The Flash ми се допаѓа зошто секоја епизода запознаваме нов мета-човек со своја посебна моќ. Исто така, серијата има и хумористични моменти. Најмногу од се ми се допаѓа тоа што повремено ги внесуваат ликовите од Arrow, а особено ми се допадна епизодата Flash vs. Arrow која беше емитувана вчера како дел од The Flash серијата.


И двете серии се направени според стрипови.

Дали ги пратите овие серии? Дали ви се допаѓаат?
Што е тоа што (не) ви се допаѓа?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Ако си гледала Smallville овие серии се реприза. Инаку да добро е пак да се гледаат вакви серии за некој шо читал стрипови и е запознаен со ваквиот свет.
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
789
1,103
Mи се допаѓаат особено Arrow. Прво започнав да ја гледам Smallville таму го запознаваме ликот на Супермен , потоа се појавува ликот на Стрела и заедно се испрепрлетени двата лика. Овие две серии ги немам детално гледано, но самата историја за настанување на ликот ми се допаѓа. Се надевам на повеќе слободно време за Arrow :D
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
Ароу ги гледав првите 2 сезони.. не ми е којзнае што серија ,али онака за тепање време интересна е
е сеа ова со префрлањево во Д Флеш не ми се допага,неккао многу на фантазии ми иде ,а тоа не ми се гледа

и како бре со тие маски што ги носат не ги препознаваат :D :D :D
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,750
2,363
1,123
www.crnobelo.com
Arrow почнав да ја гледам и доста интересна ми се виде, ама само првите неколку епизоди.
После некако ја затупеа и забегаа и престанав да ја глеам.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Сеуште не знам дали некој на форумов ја прати The Flash, ама сепак јас морам да поставам неколку прашања: докторов испадна дека е жолтиот тип со кого Бери се бореше (но, што е со борбата во стапицата тогаш?) или он е другата светлина која кружела околу мајка му? Уствари, мајка му едната светлина пробувала да ја убие, а другата да ја спаси? Тоа би значело, доколку докторот е лошата светлина, постои уште една која е добра како Флеш... хмммм...
 

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Сеуште не знам дали некој на форумов ја прати The Flash, ама сепак јас морам да поставам неколку прашања: докторов испадна дека е жолтиот тип со кого Бери се бореше (но, што е со борбата во стапицата тогаш?) или он е другата светлина која кружела околу мајка му? Уствари, мајка му едната светлина пробувала да ја убие, а другата да ја спаси? Тоа би значело, доколку докторот е лошата светлина, постои уште една која е добра како Флеш... хмммм...
Eпа во стриповите пишува дека кога Бери и Тоун ќе си ги зголемат моќите и ќе можат да патуваат со брзината на светлината тогаш ќе можат и да патуваат низ времето, фактички борбата меѓу Бери и Професор Зум (жолтиот тип) е времеплов, Зум пробува да се врати во времето и да му убие се што му е мило на Бери, а Бери се враќа за да си ги спасе родителите, за Зум сево ова е една игра на мачка и глушеч.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Eпа во стриповите пишува дека кога Бери и Тоун ќе си ги зголемат моќите и ќе можат да патуваат со брзината на светлината тогаш ќе можат и да патуваат низ времето, фактички борбата меѓу Бери и Професор Зум (жолтиот тип) е времеплов, Зум пробува да се врати во времето и да му убие се што му е мило на Бери, а Бери се враќа за да си ги спасе родителите, за Зум сево ова е една игра на мачка и глушеч.

Оф леле... сериозно? Интересно звучи, но ова беше ооооооооооооооогромен спојлер за мене. Не дека не си го барав... :zelen
 

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Оф леле... сериозно? Интересно звучи, но ова беше ооооооооооооооогромен спојлер за мене. Не дека не си го барав... :zelen
Извини ама според мене не е баш спојлер, ептен брзо ќе се открие кој е Зум и дека можат да патуваат низ време наскоро.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Само што ја изгледав mid-finale епизодата на Arrow. И што сега? What can they possibly измислат за да неговата смрт не е вистинска? Го прободе на сред торзо со меч и го бутна од cliff. Не можам да замислам дека ќе биде интересно сценариото каде што Оливер ќе го преживее ова.