Armin van Buuren

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Армин Ван Бурен
(роден во Лајден, Холандија на 25 декември 1976 година) е Холандски транс продуцент и Диџеј. Во 2007, 2008, 2009 и 2010 година тој беше прогласен за број еден диџеј во едно Диџеј списание , на листата на топ 100 најпопуларни диџеј-и на годината.Ова го прави прв диџеј кој досега добил 4 последователни титули. Од 2001 година Армин ван Бурен емитува неделна радио емисија наречена A State of Trance и тврди дека има повеќе од 30 милиони слушатели неделно во повеќе од 40 земји, што ја прави најслушана радио емисија во светот.
Неговиот студиски албум во 2008, Imagine, влезе во Холандската топ листа на прво место, и Армин беше прогласен за најдобар уметник во Денс музичката историја на Холандија.
Армин Ван Бурен отсекогаш имал свое студио и работел сам на почетокот на неговата кариера. Од излегувањето на својот трет студиски албум Имеџн (Imagine) од 2008 година тој работи со Бено Де Гоеиј од Ранк 1 ,на сите соло изданија и ремикси.
Тој е добро познат по неговиот "Годишен Микс" кој вклучува спотови и спој од најпопуларните годишни транс траки. Секој негов годишен микс се состои од околу 85 одделни изданија, изменети во двочасовен микс издаден на двојно ЦД , како и емитуван на својата неделна радио емисија на крајот од секоја година. Според Армин Ван Бурен, за секој годишен микс треба време од неколку месеци, вклучувајќи илјадници дигитални аудио уредувања и стотици аудио приклучоци .
Армин Ван Бурен е еден од основачите на холандската независна издавачка куќа Armada Music, каде што тој е посветен на сопствениот оддел Armind и A State of Trance.
ahta.jpg


Дискографија :
* 76 (2003)
* Shıvers (2005)
* Imagıne (2008)
* Mırage (2010)
* Intense (2013) To be released: May, 3, 2013 Денес :)
Посакувам да се најдев во Амстердам
Погледнете го ова
И за крај
Побарав, но не најдов тема за Армин.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Tребало барем да истргаш линковите до википедија, ако те мрзело да го преработиш текстот.
он: Не му знам ниедна песна, освен In and out of love :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Го сакам...Го обожавам...Сум била на негов концерт...
Просто за мене незаменлив ди џеј...
Му ги сакам сите песни...
Посебно Fine without you и Never say never...
Aрмин е повеке од In and out of love...
Aма се прослави со таа песна...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Ок.
Факт е дека In and out of love, Never say never, Fine without you,
Feels so good му се комерцијалните и се полесни, кои не можам да ги наречам транс затоа што и не се баш.
Мене омилени ми се сите реализации под псевдонимот Gaia.
И ова
SAr4wd0.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Батево е ЦАР, го обожавам уште од пред 6-7 години кога почнав да слушам и да се разбирам колку-толку во музика.
Пред 2 години му бев на концерт во летниот Колосеум. На вратата бев уште во 9 часот, во 10 почнаа да пуштат внатре, а тој почна во 12-1 некаде, јас си фатив прв ред веднаш пред него врвен момент беше кога му ја фрлив маичката да се потпише и скокнав на сцената за да ми ја врати назад... да се поздравиш со еден од најдобрите ди-џеи во светот е неопишливо се ежам и сега.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Батево е ЦАР, го обожавам уште од пред 6-7 години кога почнав да слушам и да се разбирам колку-толку во музика.
Пред 2 години му бев на концерт во летниот Колосеум. На вратата бев уште во 9 часот, во 10 почнаа да пуштат внатре, а тој почна во 12-1 некаде, јас си фатив прв ред веднаш пред него врвен момент беше кога му ја фрлив маичката да се потпише и скокнав на сцената за да ми ја врати назад... да се поздравиш со еден од најдобрите ди-џеи во светот е неопишливо се ежам и сега.
Се надевам дека и јас ќе имам таква шанса во иднина. Ти раскажуваш и се ежиш, ама јас читам и се ежам.
Според мене не еден од најдобрите, туку најдобриот несомнено.