AC ϟ DC | Црнобело Форум

AC ϟ DC

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
AC/DC(читај: Еј-Си/Ди-Си) е австралиска музичка рок група формирана во 1973 од браќата Ангус и Малколм Јанг во Сиднеј. Групата меѓудругото е сметана за една од првите хард рок хеви метал групи, покрај Блек Сабат(Black Sabbath) и Лед Цепелин(Led Zeppelin). Но и покрај тоа членовите на групата својата музика секогаш ја класифицирале како рок ен рол.

AC/DC неколку пати го менуваше својот состав се до издавањето на нивниот прв албум „Хај Волтеџ(High Voltage)“ во 1975 година. Составот на групата се стаблизира кога во 1977 како нов басист беше примен Клиф Вилијамс, на местото на Мaрк Еванс. Во 1979 година групата го сними едниот од нивните најпопуларни албуми Хајуеј ту Хел(Highway to Hell), кој исто така е последниот албум снимен со пеачот Бон Скот, починат на 19 јули 1980 по ноќ помината во пиење алкохол. По неговата смрт членовите на групата размислуваа дали да ја распуштат групата, но сепак решија да продолжат со свирење и како нов пеач беше избран Брајан Џонсон. Во истата година групата го сними својот најпродаван албум и еден од најпродаваните албуми на сите времиња Бек ин Блек(Back in Black).

Следниот албум на групата,[For Those About to Rock(We Salute you)]исто така беше многу успешен и беше нивни прв албум кој стана број еден во САД.

Бендов е легендарен у секоја смисла, и со Бон Скот, и сега со Брајан Џонсон. Мене лично ми е најомилен рок бенд. Уникатни се :) Што мислите вие за нив?

 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
иам гу целу дискографију у пц, некој од у ес бе ми ги стаи, рокам си ги само кд си прау тостови по дневну : )
не су лоши, гитарица си рока како калаш четрс седам
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Имам гу и ја дискографију у пц... куде мене рока увек кд ќе сам нервозан. За 300% ми га сменив расположение. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Не ги сакам... многу ми се кремци
Те молам објасни што кремско најде у AC DC???

Јас им го почитувам делото кое го оставиле, ама не ми се бенд на кој би можел да се задржам подолго време.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Те молам објасни што кремско најде у AC DC???

Јас им го почитувам делото кое го оставиле, ама не ми се бенд на кој би можел да се задржам подолго време.
Абе провоцира ме мене, ја напиша за пиштољи и розе дека су кремци. :)
 

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
104
100
1,043
Ги обооожаааваммм (inlove) Значи единствената рок група која обожавам да ја слушам....Многу ми се јаки песните :igra
најубава песна ми е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: zombie# and 990Freak

jovanKH2O

Староседелец
1 март 2012
54
82
1,018
Браво за темава :) Предобри се и секогаш ги обожавам и ги слушам. Најомилена од нив ми е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and Eva