Што е садизам, а што мазохизам?

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Табу тема која предизвикува многу контроверзии. Во минатото на садизмот и мазохизмот се гледаше многу поинаку. Во Европа, Данска беше првата земја од Европската Унија која во 1995 година ги тргна од листата на ментални болести.
sadizam2.jpg


Но дали вие знаете што е садизам, а што мазохизам? Ајде да се навратиме малку на нивниот историјат.
ИСТОРИЈА
САДИЗАМ - Marquis de Sade бил француски аристократ и писател познат по неговите слободни сексуални гледишта. Триесет и две години од својот живот поминал по затвори и установи за ментални болести. Тој се поврзува со измислувањето на садизмот.
МАЗОХИЗАМ - Leopold von Sacher Masoch, австриски писател и новинар, ја избрал својата сопруга врз основа на нејзиниот заповеднички карактер, како да имал необјаснива желба за послушност и подреденост. Работата одела толку далеку што се жените потпишувал договори кои го обврзувале на ропство, покорност и исполнување на сите нивни желби, а во случај на непридржување кон договорот им дозволувал казни од било кој вид. Тој се поврзува со измислувањето на мазохизмот.

ДЕФИНИЦИЈA: Мазохизам е појава кога е неопходно физичко и психичко трпење за достигнување на сексуално задоволство. Мазохизмот е обратна појава од садизмот. Ним им е заедничка само болката.

РАЗЛИКИ:
    • Мазохистот е жртва која се согласува на се и тоа вистински го сака. На него му е потребен партнер кој се согласува да го мачи, додека на садистот му е потребна жртва која ќе ја мачи без нејзина дозвола, што всушност е најголемото негово уживање. Тоа е нивната прва разлика.
    • Садистот нема ниту најмала желба да ја задоволи својата сексуална жртва, а мазохистот обожава да се бакнува со личноста која претходно го мачела. Тоа е начин на кој ја искажува благодарноста.
    • На мазохистот не му е неопходен партнер, тој може и сам да се казни, како што правеле припадниците на монашките редови. На крајот мазохистот нема правно со што да се соочи, додека садистот е виновен за неговото свесно нанесување на удари и повреди, а во некои случаи и за силување.
Поимот садо-мазохизам често погрешно го употребуваме кога сакаме да опишеме случаи во кои садистот го мачи мазохистот или кога истовремено се присутни и садистички и мазохистички тенденции кај иста личност. Овој поим се користи при опишување на еротските игри кои ги користат некои партнери кои имаат потполна слобода на избор и заменување на улогите во зависност од нивното расположение. Примери за садо-мазо активности се : камшикување, физички удари, врзување со лисици,јажиња, синџири, штипење, гризење, гребење со нокти, плескање по задник, користење на жежок восок, коцки мраз итн.

Имаме ли на форумов Садисти или Мазохисти?:giggle
Ги применувате ли овие во Вашата спална соба: камшикување, физички удари, врзување со лисици, јажиња, синџири, штипење, гризење, гребење со нокти, плескање по задник, користење на жежок восок, коцки мраз итн.?
Како гледате на ова? Сметате ли дека е ОК во спалната соба да има измачување?
извор: www.notformen.mk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner and Scars

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
читаја сам га цело :D .... за чудо еј , само коцке лед и плескање по гз сам праија : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
па сеа не се ама отприлика користиме лисици, јажиња, гризање и др :D ама се во граница...се додека тоа причинува задоволство...и овие наведениве работи повеќе ми личат на садомазо и на фетиш него на садизам и мазохизам...:unsure

ама мазохизам јас знам дека е друго...дека сам на себе сакаш да си нанесуваш болка и ти е убооо... по нашки кажано...а садизам незнам шо и затоа по нашки немам дефиниција...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Си биле садист, мазохист, пироман, зоофил и некрофил.
И зоофилов вика „да најдеме некоја мачка да ебеме бе брајќа" и садистов вика „ха ха и ќе ја тепаме море ќе ја утепаме од маање“, пироманот вика „ја после тоа ќе ја запалам„, некрофилот вика „ и на крај пак ќе ја ебеме оу шит“ и мазохистов ги слуша и вика: Мјауууу:sram

Он топик: Користиме усвитено железо
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Си биле садист, мазохист, пироман, зоофил и некрофил.
И зоофилов вика „да најдеме некоја мачка да ебеме бе брајќа" и садистов вика „ха ха и ќе ја тепаме море ќе ја утепаме од маање“, пироманот вика „ја после тоа ќе ја запалам„, некрофилот вика „ и на крај пак ќе ја ебеме оу шит“ и мазохистов ги слуша и вика: Мјауууу:sram

Он топик: Користиме усвитено железо
еј дај бе,доста ми ја ругате темава (talk)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Гонзо

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Имаме ли на форумов Садисти или Мазохисти?:giggle
Ги применувате ли овие во Вашата спална соба: камшикување, физички удари, врзување со лисици, јажиња, синџири, штипење, гризење, гребење со нокти, плескање по задник, користење на жежок восок, коцки мраз итн.?
Како гледате на ова? Сметате ли дека е ОК во спалната соба да има измачување?
извор: www.notformen.mk
На форумов има доооооооооооооста садисти а мазохисти само неколку
А иначе не ми се фетиш овие работи и не гледам како некои луге ги привлекуваат вакви нешта ама ако некој сака да си има измачување во спаната соба нека се мачи.Јас единствено во спалната соба се мачам кога треба да станам од спиење.:giggle
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Плескањето по задник, нешто ова она ( ме мрзи да објаснувами да пишувам) користам да ама да земиме да се тепаме во кревет ама буквално да се тепаме со камшици, дрва и со железни шипки , тоа не .. некако м ие ептен глупо ...
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
врзување со лисици, јажиња, синџири, штипење, гризење, гребење со нокти, плескање по задник, користење на жежок восок, коцки мраз... (nod) :sram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f and 048

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Садизам е кога едниот на другиот му ги гори гениталиите со упаљач, у исто време со бодликава направа му брца во анален отвор, а мазохизам е (во истата ситуација) кога другиот свршава додека му се прави чинот и го моли да не запира со акцијата додека клечи под урината на садистот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f