1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е подобро, да се лажете себеси дека сте среќни или да признаете дека сте тажни?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Дејви, 11 март 2016.

 1. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  Мислење во мојата глава кое е постојано присутно.
  Што мислите вие за ова?
   
 2. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Нормално, најдобро е да се потрудиш да бидеш среќен и да ги правиш среќни луѓето околу тебе !
  Едноставно опкружени сме со среќни и несреќни моменти во животот , па ако самите не се потрудиме останатото е тежок процес ,а и скоро најтежок !!
   
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Пред некое време слушав предавање, многу интересно. Се зборуваше за тоа дека несреќата царува, и дека ние свесно или несвесно го знаеме тоа дека несреќата ни го граби животот. Поентата на целото предавање беше, како луѓето создаваат механизми за да излезат од несреќата. И да не ги набројувам сите работи, но заклучокот беше дека: никој не ја постигнал онаа идилична, бајска среќа по која мечтаеме, дури и многумина умреле во обидот... или западнале во уште поголема несреќа, токму поради идиличното замислување на среќата.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Мислам дека ако се лажеш себе дека си среќен без некого, нешто било што.. мислам дека е полошо..
  се навикнуваш на таа лага и и подлегнуваш на депресијата зошто.. затоа што знаеш дека таа "среќа" е лажна, маска и фактот дека не се трудиш пошто нели веќе си во мрежата на лагата наречена "среќа" те остава буден и по 24h размислувајќи дали си воопшто здрав.....
  мислам дека сепак подобро решение е да ја прифатиш тагата и да се бориш колку можеш, барем за себе да ја намалиш..
  животот е борба.
   
  #4 ●Untouchable°, 15 март 2016
  Последна промена: 15 март 2016
 5. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ако не сакаш да се заглавиш себеси во комфорт зона, да стоиш над запушена шахта и да се тешиш себеси дека ти мириса на јоргован, најубаво е да си признаеш дека си тажен и да почнеш да работиш на случајот за да го промениш тоа.
   
  На Dorina и ●Untouchable° им се допаѓа ова.
 6. EmilijaS

  EmilijaS Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 јануари 2016
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  39
  Мех, ако се залажуваме себеси дека сме среќни, ништо не сме постигнале ако проблемот останува. Да се обидиш навистина да бидиш среќен е вистинскиот избор.
  Ако искажиш дека си тажен, ќе се најди човек за разговор со кој ќе бидиш целосно искрен и можеби ќе се најди побрз начин за излез од несаканата ситуација.
   
 7. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Се додека не си признаеме на себеси дека сме тажни навистина и не го пронајдеме коренот што не прави како такви, никад нема да бидеме среќни.
  Се е подобро, отколку да се лажеме, на лагата и се кратки нозете, а кога ќе пукне тоа во нас, дупло ќе си направиме по лошо.
   
 8. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Подобро е да си признаеш дека си тажен зш уствари оној кој се лаже дека е среќен е најтажен. Кога ги знаеш своите недостатоци и празнини во животот ќе знаеш на што да обрниш внимание за да си овозможиш да бидеш среќен.
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The High Commander

  The High Commander Староседелец

  Зачленет на:
  2 мај 2012
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  131
  Јас не знам како може човек да се лаже дека е среќен. Не знам како се прави тоа, дај научи ме. :)

  Првиот чекор е да се признае дека проблемот постои.
   
  На Dorina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BadBoy007

  BadBoy007 Активен Член

  Зачленет на:
  26 септември 2016
  Мислења:
  209
  Допаѓања:
  166
  Најдобро е човек да е реален и искрен сам со себе. You can lie others, but not yourself. Како и да ви е на душата, признајте си самите на себе. Автоматски ќе ви е полесно и ќе најдете чаре.
  Во конкретниов случај ќе признаам дека сум тажен ако сум тажен, зашто би фејкирал дека сум среќен кога вистинските емоции кога тогаш ќе ги надвладеат присилно наметнатите емоции?
  Само реално децо тако се иде у животу.
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: