Шпанска музика

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Чудно ми е како до сега немало тема за шпанска музика.

Не е тајна дека шпанската музика е моја голема љубов уште многу одамна.Едноставно шпанците според мене најстрасно ги изразуваат своите емоции преку своите песни, никој друг љубовта не ја опева на начин на кој што тие го прават тоа.
Многумина најверојатно и не ја слушаат шпанската музика поради тоа што не ја разбираат но сепак мислам дека најубава песна е онаа песна на која и да не и` ги разбираш зборовите, мелодијата допира до тебе.
Еднаш прочитав: „Колку е ГОЛЕМО тоа што светот на шпанската музика те прави толку малечок...“ Ете баш тоа ми го прават мене звуците на шпанската музика.

Што вие мислите за шпанската музика, дали милувате да ја слушате, имате ли омилени песни?

Одвоив неколку песни кои многу ги сакам иако редовно ќе си ја надополнувам својата плејлиста :)

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and Boyle

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Ова повеќе е латино музика. Со оглед на тоа дека шпанскиот јазик не се говори само во Европа.
Освен ако не пишувам за изведувачи родени во истоимената држава.
update:
Хулио Иглесијас - крал на шпанската музика

 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and Yvette

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Па и не се баш сите со латино призвук иако латиното секогаш го поврзуваат со шпанското, некако тие 2жанра скоро секогаш заедно ми одат.Ама како и да е, репертоарот на шпанска музика е голем, ова се само дел од песните кои јас лично ги сакам :)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
И ја обожаам да слушам чат пат Џипси Кингс и Пако де Лусија.Гитаријада,класика,кфалитет...
А нешто као шпанска поп музика не ме влече. Сфиѓа ми се овај стара тфист трака која е на латино јазично подрачје
Ајде цурице на форум, рокните гу до даску и размрдајте гузу на овој ладно сл'нце : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Ова не е шпанска музика, туку МУЗИКА НА ШПАНСКИ. Шпанска музика би требало да е традиционалната, музика, онаа што од километар “мириса“ на шпанско,како Female што ја постира.

На пример ова:

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina