Школување на приватен или државен факултет? | Црнобело Форум

Школување на приватен или државен факултет?

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ако па ќе го земе нормално,младите треба да работат,јас уште малце и доста е,сега вие младите..
Скопски сењак а :rofl,скопски сењак кукле е дојденец (селанец) што престојува во Скопје,а јас може да сум така кажано од твоја страна за да доминираш као,ете сум сењак добро :D,да не го тапацираме за тоа скопски сењак нема потреба мислам се ти е јасно околу тоа :svirka;)
Не се родил некој што би ми земал работно место тоа да си го врзеш во крпче :kafe
Остај ме мене и оди викендов прошетај Битолата,да одмориш од селово ;):cool:

Селанец е човек од село, сељак си ти зошто не знаеш да се однесуваш како што треба и немаш манири. Си имаш симптоми, првиот е величење на сам себе, користење на зборот кукле, омаловажување на други луѓе. Мешаш поими, ти си сељакот, а верувај во БТ е сто пати поубаво ;) нема барок, нема гужви и нервозни возачи. Но најважно е што те нема тебе. Оди испуши цигара една и не ме цитирај веќе. Смири ги нервите.
 
Последна промена:

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Приватен е подобро,дека можеш повеќе да научиш,мали групи,повеќе внимание ти даваат а на државните е многу гужва
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dina_LC

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
137
1,053
I drzaven i privaten e isto. Samo vo privaten fakultet se placa povece. A i vo privaten fakultet ima nekoj problematicen profesor.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dina_LC

123456789deset

Истакнат Член
18 јули 2018
96
36
128
39
секад државен пред приватен
од брошури од 50 стр не се менува книга од 500 стр
општо познато е дека тешко се паѓа таму па и ради тоа доста послаб кадар излегува од приватните факултети иако има исклучоци ама тоа е мал број занемарлив


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ananas

Истакнат Член
14 јануари 2019
75
33
328
28
Јас па друго прашање имам...како се третирани студентите (нивните тестови) кои се вонредни? Дали им се лупаат бодови по дифолт или се прегледани како и сите останати?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,293
1,153
Big Sur
Со парите и нервите што ги истрошив на „ценетиот“ УКИМ (и тоа на бљувотина факс), можев 4 приватни да завршам со сите почести, или па да докторирам на приватен.
Башка што на државен се ко паунови мадиња скоро сите (простете на францускиов), па една недостижност, ароганција, ко на моменти да забораваат дека се таму пошто родителите им работеле (или уште работат и во свои 70ти години) или преку партија ги протнале некако.
Иако, сега да сум, не би ни запишувала факултет, искрено. За работите кои ги работам треба повеќе клиер отколку образование. Скоро ништо од факултет никаде не мислам дека ќе ми помогне.
 

Dina_LC

Староседелец
21 февруари 2012
7
8
1,003
dinalazarova.com
Со парите и нервите што ги истрошив на „ценетиот“ УКИМ (и тоа на бљувотина факс), можев 4 приватни да завршам со сите почести, или па да докторирам на приватен.
Башка што на државен се ко паунови мадиња скоро сите (простете на францускиов), па една недостижност, ароганција, ко на моменти да забораваат дека се таму пошто родителите им работеле (или уште работат и во свои 70ти години) или преку партија ги протнале некако.
Иако, сега да сум, не би ни запишувала факултет, искрено. За работите кои ги работам треба повеќе клиер отколку образование. Скоро ништо од факултет никаде не мислам дека ќе ми помогне.
Се си кажа како што е. Еден од ретките добри и реални коментари. Без спомнување - па тој сакал приватен или држзавен. Па и да сакаат и да се одлучи некој за приватен само затоа што може да плати нека оди. И на државните е исто - ако си моќен ќе ти се исплати дипломата ако не као што е општо познато ќе фаќа прашина низ дома.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra