Шесто сетило

TheFrisb

Староседелец
3 март 2012
97
161
1,043
Во друга галаксија :)
Тоа е една од најчудните мистерии.Шесто сетило.Никој нема докажано што е задачата на тоа сетило.
Секој е свесен за своите 5 сетила-вид,слух,допир,мирис и вкус.Но како и да е психолозите веруваат дека секој има и шесто сетило-врска со нешто поголемо од нивните физички сетила.
Секој живо суштество уште од самото раѓање го има ова сетило и тоа е неговиот единствен пристап до ''навлегувањето'' во френфекцијата на некоја друга личност или во френфекцијата на некоја личност во спиритуалниот свет.
Што мислите вие за ова,дали верувате,дали веќе сте свесни и дали воопшто верувате дека постои нешто како Шестото сетило?

Овде можете да ги кажете вашите мислења за ова сетило.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Па мислам дека постои... не знам:rolleyes
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheFrisb

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
незнам за шесто сигурен но многу сум сигурен дека шестото сетило е способноста да одржуваме рамнотежа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мрачна

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Ќерката на Salma Hayek има 6-то сетило​
kjerkata-salma-hayek-m.jpg
Познатата актерка е убедена дека Валентина нејзината 16-месечна керќичка има шесто сетило кое и овозможува да комуницира со духови и признава дека однесувањето на нејзиното дете ја плаши.​
Таа на американската ТВ серија 'на Рејчел Реј Прикажи'изјави "Убедена сум дека синоќа виде дух".Се разбуди и нејзините очи беа отворени. А таа гледаше во една специфична точка и викаше," Не не не не, Пријатно, 'што значи збогум на француски јазик.Гледаше во некого,а немаше никој таму. Бев толку исплашена, а јас си помислив, "Да, Пријатно, кој и да си, оди си! И тогаш таа почна велејќи ги истото на англиски, "чао,чао,чао, чао!​
kjerkata-salma-hayek.jpg
"Претпоставувам дека се обидува на различни јазици за да види од која националност е ова сениште беше за да си оди. Тоа беше застрашувачко!"​
Актерката, исто така, открива дека таа се преправала како Alec Baldwin и е дечко додека нејзиниот дечко François Pinault за време на неодамнешната љубовна сцена кога таа гостувала на комедијата "30 Rock".​
Реклама​
Салма рече: "Јас му велам Франсоа, јас си замислувам дека те бакнувам тебе".​
Во меѓувреме, видео снимки од 42-годишната Салма беа пуштени како таа дои африканско дете за време на добротворната мисија во Сиера Леоне и е емитувана на американската телевизија.​
Објаснувајќи зошто го доела момчето, 42-годишната ѕвезда рече: "Мајка му немаше доволно млеко. Тој беше многу гладен. Бев во период кога Валентина тебаше да престане да цица, но јас сè уште имав многу млеко кое го измолзував, па јас го доев бебето.​
"Кога тоа почувствува храна, тој веднаш престана да плаче".​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lovely*-*

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Де бе, филмот? :D
Иако по некој чуден автоматизам веднаш се поврзува со способноста да се комуницира и доживува свет непознат за „голо око“, сетилово е нешто поразлично од тоа. Екстрасензорна перцепција, би рекла. Кај оние кои го имаат (да речеме дека го имаат), всушност петте сетила се изразени до степен многу повисок од „нормалниот“ (кој и да е), па затоа се впиваат оние вибрации и детали кои при нормални услови се невоочливи за основниве пет сетила.
Најчесто тоа е изразена телепатија и/или силни претчувства, но доколку постојат такви паралелни светови, не се исклучува можноста дека некој, некаде, комуницира со духот на Александар Македонски, ама не му текнува да го праша чив е, па да ни реши толкава дилема.
За жал, и да постои, истите тие научници кои го тврдат постоењето на овој феномен, личноста би ја сместиле во собичка со јастучиња и бело кошулче.