Човештво - теории на настанувањето

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Преку некоја комета, астероид.. од нешто такво изгледа. Зошто веќе е укажано т.е увидено дека на метеорите има некои видови на живот.. нешто како бактерии..

Не сум многу упатен во ова, ама јас ни малку не верувам дека животот настанал во една прабиотичка супа..

A дали вие кои ја подржувате таа теорија имате барем некоја претстава што би можело да се случи ако се судри планета со комета, астероид или пак со друга планета?

Тоа што ти го спомнал Саладин има многу поголеми шанси отколку судирот.

Еве ај да претпоставиме дека е судир меѓу 2 планети. За да се судрат и да настане половина една, половина друга, би требало едната или да се движи во спротивен правец или во ист но со многу поголема брзина. При тој судир ќе настанат многу големи промени. Ќе се измести патеката по која се движи, ќе се дебалансира ротацијата и сл. ствари да не набројувам. Ама мене она што ме интересира најмногу е како тие две планети перфектно се судриле така да образуваат една која ќе има овална форма и нема да има никаква трага од тој судир?
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Аксиомата "Од ништо произлегува само ништо" е фундаменталена за природните закони. Но за жал таа не е фундаментална за атеистите, некои од нив, на пример Питер Еткинс, пробуваат да не убедат дека и покрај огромната големина и разновидност, Вселената претставува едно усовршено и привлечно преуредување на ништото, пробува да не убеди дека Ништото се претворило во Материја, која потоа си создала природни закони, кои ја натерале да се шири и да се организира, за да биде она што е денес.


Текстот е превземен од една страна ама не знам колку смеам да го рекламирам сајтот да го прочита секој атеист и да ми каже каде не се согласува
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
A дали вие кои ја подржувате таа теорија имате барем некоја претстава што би можело да се случи ако се судри планета со комета, астероид или пак со друга планета?

Тоа што ти го спомнал Саладин има многу поголеми шанси отколку судирот.

Еве ај да претпоставиме дека е судир меѓу 2 планети. За да се судрат и да настане половина една, половина друга, би требало едната или да се движи во спротивен правец или во ист но со многу поголема брзина. При тој судир ќе настанат многу големи промени. Ќе се измести патеката по која се движи, ќе се дебалансира ротацијата и сл. ствари да не набројувам. Ама мене она што ме интересира најмногу е како тие две планети перфектно се судриле така да образуваат една која ќе има овална форма и нема да има никаква трага од тој судир?
На сликата што ја пастирав претходно едната Планета се движи во спротивен правец од другата со која се судруваат. После тоа удрената планета (нејзин дел) ја мења патеката и така настанува Земјата. А Астероидниот Појас помеѓу Марс и Јупитер е другиот дел од удрената планета.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мортидо Имам премногу прашања и гледам премногу нешта кои се косат со мојата логика. Некои од нив поставив погоре. Другите се премногу да ги пишувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Ghtalpo

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Еве објасни ми пример како при таков судир се добила топчеста форма наречена Земја?
Не знам.
Онака лаички, могуче ли е да се обликувала така низ милијардите години? Што мислиш ти?

earth-without-water.jpg


Јас пак се прашувам како дошло сите планети да имаат топчеста форма?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не знам.
Онака лаички, могуче ли е да се обликувала така низ милијардите години? Што мислиш ти?

earth-without-water.jpg


Јас пак се прашувам како дошло сите планети да имаат топчеста форма?
Aaaa не, немој со тие финти за тоа дека поради движењето ја добила својата форма. Според твојава теорија би требало пола Земја да биде со еден состав на кората, а другата со сосема друг состав (што гледаме дека воопшто не е така).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Нема никакви финти Госпоти, онака си дискутираме, претпоставуваме. А теоријата е како што споменав на Ситчин, не моја.

Патем, чива и која теорија тебе ти лежи, би сакал да прочитам.