Чипување на луѓе

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Незнам каде да ја поставам темава но навистина сум згрозена до каде отиде науката и човечката интелигенција се претвори во најмоќно самоуништувачко орудие.Микрочипови да се вметнуваат во лекови што ги пијат луѓе!?Ниеден од големите медиуми не ја објавува оваа вест или афера,или барем да се потруди да ја демантира,ниту еден весник не ја стави на насловна страна,а на големо се прави подмукол геноцид.Со тие чипови може да се прати секое движење и работа на човекот.Дали воопшто ке имаме малку интима во животот?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Незнам каде да ја поставам темава но навистина сум згрозена до каде отиде науката и човечката интелигенција се претвори во најмоќно самоуништувачко орудие.Микрочипови да се вметнуваат во лекови што ги пијат луѓе!?Ниеден од големите медиуми не ја објавува оваа вест или афера,или барем да се потруди да ја демантира,ниту еден весник не ја стави на насловна страна,а на големо се прави подмукол геноцид.Со тие чипови може да се прати секое движење и работа на човекот.Дали воопшто ке имаме малку интима во животот?
Нешто повеќе инфо околу ова? Баш ме интересира како би ми наштетил микрочип внесен преку лек.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Аркантос

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Нешто повеќе инфо околу ова? Баш ме интересира како би ми наштетил микрочип внесен преку лек.

Ако ја преживее киселината во желудникот :zelen
Или нанотехнолошка чудесија ама тоа тек треба да се деси...

Не сум слушнал за такво нешто како чипови во апои, оние чипови кои постојат се вбризгувале со коњски шприц...
http://en.wikipedia.org/wiki/VeriChip
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако ја преживее киселината во желудникот :zelen
Или нанотехнолошка чудесија ама тоа тек треба да се деси...

Не сум слушнал за такво нешто како чипови во апои, оние чипови кои постојат се вбризгувале со коњски шприц...
http://en.wikipedia.org/wiki/VeriChip
Пред 2 години имаше од финки организирано, корејски хирурзи правеа зафати инсталирајќи микрочипови во префронталниот кортекс и тој чип би требало да ти даде знаење за напредни алгоритми во C/C++. Не се сеќавам најдобро, ама чинам дека беа околу 500 евриќи операциите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Пред 2 години имаше од финки организирано, корејски хирурзи правеа зафати инсталирајќи микрочипови во префронталниот кортекс и тој чип би требало да ти даде знаење за напредни алгоритми во C/C++. Не се сеќавам најдобро, ама чинам дека беа околу 500 евриќи операциите.

:eek:
А како е остварен фидбек со неуронската мрежа? Пошто овој шо го вбризгуваат е само за идентификација/лоцирање, сепак е `страно тело`...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
:eek:
А како е остварен фидбек со неуронската мрежа? Пошто овој шо го вброзгуваат е само за идентификација/лоцирање, сепак е `страно тело`...
Искрено, не знам. Не ми звучеше добро идејата и не се пријавив :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Искрено, не знам. Не ми звучеше добро идејата и не се пријавив :D

И подобро :zelen
Сигурно би имало договор со смол принт каде се оградуваат од последиците на евентуална лоботомија :zelen
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Нешто повеќе инфо околу ова? Баш ме интересира како би ми наштетил микрочип внесен преку лек.
Од тоа што го прочитав не дознав многу,но целосна контрола на животот а и
И подобро :zelen
Сигурно би имало договор со смол принт каде се оградуваат од последиците на евентуална лоботомија :zelen
Случајно бев на еден српски сајт,во тема за нерешени мистерии во светот,и тука најдов за чипување на луѓе,за разни микрочипови кои биле големина на зрно песок.Ако некој сака да елиминира некоја популација или некоја единка са далечинска контрола се испуштало литиум од чипот што се наоѓа во човечкото тело и следува труење.Затоа реков дека се згрозив од сето тоа,делува како да е научна фантастика а тоа веке на големо го има во реалноста.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Од тоа што го прочитав не дознав многу,но целосна контрола на животот а и

Случајно бев на еден српски сајт,во тема за нерешени мистерии во светот,и тука најдов за чипување на луѓе,за разни микрочипови кои биле големина на зрно песок.Ако некој сака да елиминира некоја популација или некоја единка са далечинска контрола се испуштало литиум од чипот што се наоѓа во човечкото тело и следува труење.Затоа реков дека се згрозив од сето тоа,делува како да е научна фантастика а тоа веке на големо го има во реалноста.
Абе такви теории на заговор има колку што сакаш и не сакаш. Ако сите почнеме да си ги пишуваме сомнежите и фантазиите како вистинити факти тогаш ојде светот јабана.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Абе такви теории на заговор има колку што сакаш и не сакаш. Ако сите почнеме да си ги пишуваме сомнежите и фантазиите како вистинити факти тогаш ојде светот јабана.
Светот одамна отиде јабана,науката отиде 100 пати понапред отколку ние што знаеме.Со вакви микрочипови одамна во Америка се прегледува желудник и девело црево,голташ една капсула и таа снима се во внатрешноста на цревата,а кај нас се уште ти прават колоноскопија и ректоскопија т.с.ти бутаат црева во желудец или во ректум на која има мала камера и гледаат на компјутер.