Целулит

Дали имате проблем со целулит?

 • Да

  Votes: 10 58.8%
 • Не

  Votes: 7 41.2%

 • Total voters
  17

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,495
14,409
1,683
во светот на бајките
Иако скоро секоја втора девојка,жена имаат роблеми со ''кората од портокал'', истовремено голем број од нив не знаат што точно преставува целулитот,поради тоа и не успеваат да се изборат со тој проблем.
Поголем број на девојки мислат дека тој проблем се решава со слабеење и се фрлаат на разни диети,верувајќи дека по диетата нивната кожа ќе стане мазна.Но,тоа не преставува никакво решение.
Пред се,целулитот не преставува проблем поради дебелината и килограмите,туку исклучиво проблем со кожата.
Целулит имаат и слаби девојки(жени) а не се ни машките исклучок (па дури и деца).
За жал се трошат многу пари во креми и гелови,мислејќи дека ќе имаат голем ефект во остранување на целулитот, но за жал тоа резултира само на фрлање на пари.
Дури и липосукцијата спаѓа во безкорисните начини за справување со целулитот,затоа што не се тоа масни наслаги кои можат да се извлечат од организмот туку станува збор за појава предизвикана од мускулна атрофија,која настанува кога слој од мускулите станува слаб,недефиниран и се одвојува од кожата.
Иако се чини дека ситуацијата е безнадежна сепак постои начин да се победи целулитот.Станува збор за специјални вежби кои го тонираат, затегнуваат и обликуваат мускулот,составувајќи го повторно со кожата.Покрај вежбањето мора да се води ред и за здравата исхрана(да се избегнуваат слатки и газирани пијалоци,а да се пие повеќе вода).Дали и вие го имате и стиот проблем и како вие се справувате?
 
 • Like
Реакции: escape

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Прв пат во мојов живот се справувам со овој проблем...
Отсекогаш сум била слаба и никогаш сум немала целулит ама! бев премногу физички активна....
Арно ама...пред три години останав трудна, па после се породив и воопшто не бев физички активна, а сега пак од обврски повторно не останува време за качување на планина и слично, и нормално ете ти целулит...е сега планирам да му “влезам“ на орбитрекот, па ќе видиме...ако има ефект одма се фалам :)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ја за извоз имам :) од секогаш сум имала и мислам дека секогаш ќе го имам така да си се помирив со тој факт ама со килажата никако не можам да се помирам
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,107
1,133
Мислам дека на 100 девојки само една нема проблем со целулит независно дали е малку или многу.
Како прво килажата нема врска со целулитот, има многу слаби девојки кои се полни со целулит а има и покрупни кои едноставно немаат таков проблем.Јас конкретно си имам проблем ако може да се нарече проблем, имам целулит кој едно време пробував да го „лечам“ со гелови и слични глупости ама сфатив дека благе везе си нема тоа.Само со вежби и со правилна исхрана може да се нормализира и да се контролира целулитот.
Мене лично не ми претставува комплекс, а нормално дека поубаво би ми било да го нема, а тоа зависи само од мене така да...ќе биде :)
 

Butterfly^^

Истакнат Член
7 јануари 2013
239
271
373
Немам некој огромен проблем со целулитот ваљда од причина што јадам претежно овошје и зеленчук и пијам огромно количевство вода дневно. Повеќето другарки користат разни антицелулитни креми али мислам дека тоа е чисто фрлање пари.
Повеќе вода, физичка активност и нема да имате никакви проблеми.
 
Последна промена:
 • Like
Реакции: Хоуп*

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,477
5,078
1,153
Wind Of Change
Откако се здебелив пубертетски имам целулит но не толку многу за да ми претставува опсесија..
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Немам проблем. Мислам дека целулитот не е само проблем со кожата, туку и последица од недоволно количество вода.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Ми се појави пред 3 години.Потешко е додека исчезне.
Не се ни замарам со тоа сеа.