Хипстери

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Хипстерството ти е подкултура на млади урбани луѓе од средната класа, кои се асоцираат со независна музика, не толку мејнстрим облека и посебен стил. Како да препознаеш хипстер? Облечен е во дедовски џемпери, носи прескап апарат и рејбен наочари, тесни панталони и мокасинки, маици со V израз, марама и кожна торба. Што мислите за хистерите?

tumblr_l68itxWwPx1qzzhzdo1_500.jpg
tumblr_lxwwjvbUYR1qmaqllo1_500.gif
 
  • Like
Реакции: N|ghtmare_f and street_chic

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
207
158
1,043
Скопје
Мислам дека кај нас се хипстери сите оние со недостаток од сопствен стил и оние кои као следат светски трендови.
 
  • Like
Реакции: True_Blood and parvati

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Абе сето е океј да се обидеш да изгледаш поразлично од другите, тоа го разбирам до некаде. Ама кога ќе видам фаци кои носат очила без диоптер, ме пи_дат ептен. Јас имам проблем и носам очила, а тие немаат никаков проблем и носат очила без диоптер за да изгледаат поразлично??? Што им е следното? Инвалидска количка? Онака излегуваш да прошеташ и глеаш друштво се возат со инвалидски колички низ плоштад само за да бидат поразлични? Ајде беее. Или пак следно можеби ќе биде хипстери со штаки да се шетаат. Или што зборам бре, со јорганот врзани ќе шетаат. Туку ај да не им давам ја идеи, многу мејнстрим ќе станат идеиве па ни они нема да можат да ги искористат.
 

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Аман, океј е тоа да си поразличен од другите ама сељачизмот на овие им е водечка сила. Познавам вакви неколку кои се прекрасни, паметни, интересни и некако поинакви личности, а и стилот на облекување не им е до толку типично хипстерски. Другиве се снобизам и позирање. Плус да беа толку интелигентни како што изгледаат, ехеј.
 
  • Like
Реакции: True_Blood and 990Freak

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Абе сето е океј да се обидеш да изгледаш поразлично од другите, тоа го разбирам до некаде. Ама кога ќе видам фаци кои носат очила без диоптер, ме пи_дат ептен. Јас имам проблем и носам очила, а тие немаат никаков проблем и носат очила без диоптер за да изгледаат поразлично??? Што им е следното? Инвалидска количка? Онака излегуваш да прошеташ и глеаш друштво се возат со инвалидски колички низ плоштад само за да бидат поразлични? Ајде беее. Или пак следно можеби ќе биде хипстери со штаки да се шетаат. Или што зборам бре, со јорганот врзани ќе шетаат. Туку ај да не им давам ја идеи, многу мејнстрим ќе станат идеиве па ни они нема да можат да ги искористат.
заборави да кажиш со лудачка кошула
и каа шо е у мода со гитарата на рамото може и на гитарата наочари ке и стаат :rofl
да и се виде кој а свире :rofl
абе знаеш како ја сум за да бидеш поразличен ама не да се облекуеш на педерски начин
тапа е шо у мода се цбикери и ајде сите цвикери носиме не е битно дали има некој проблем со очите....
купи си едно обични наочари за сунце..( све видиш сунце не видиш ) и готово :D
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,626
1,683
Normandy
Да се сили некаков стил само за да се биде надвор од стадото е премногу „фејкерски“. Така и со хипстерите. Као ај сеа ќе читам некоја книга која ни сам не ја разбирам, но ќе се прчам као демек сум читал нешо шо никој друг не го прочитал.... Или цвикери со дебели рамки - само затоа што никој друг не носи/носи леќи... Смешно и поише ми оди на attention whore синдромот.