Хипохондрија

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Страв од болести до степен да се уфилмате дека невистина ја имате и дека ги имате сите симптоми.
Јас малце претерувам дури знам и психички да паднам по неколку дена,кога сум болен со температура идам со мислите до претерани граници на депресија како да нема живот понатака за мене.
Знаете ли да се замарате и да викате кога и нешто да ве заболи дека е рак или нешто неизлечливо.
Како да се справиме со овоа психичко поеметување зашто на википедиа така е прикажано.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Ехее , ако ги слушаме гугл и википедија сите имаме цироза,рак,тумор.. Така да, одма батали ги ;) Нејсе, не ми беше тоа зборот. Јас порано претерано се замарав. Од мравка правев слон. Веќе не е така. Решението е во тебе. Ако самиот си велиш дека не ти е ништо.. Проблемот е решен :) Треба време и трпение пред се :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Вистински хипохондрици тешко можеш да ги убедиш дека се е во ред со нивното здравје. Во одреден момент, да ги боли конкретно нешто и да се убедени дека се заболени од тоа и тоа, па да им направиш целосен преглед и да им докажеш дека се здрави, наредениот пат кога ќе ги заболи истото, пак ќе ја направат истата проверка и пак ќе се плашат дека можеби ја имаат истата болест.

И јас понекогаш си помислувам катастрофални работи. На крајот на краиштата, се е можно, луѓе сме. Но, веднаш штом добијам резултати и било каков спротивен доказ, веднаш заборавам на стравот и на тоа што сум го мислела. Едноставно, нормално е. Сите до одреден степен, свесно или несвесно, се плашат од болести поради едноставни причини: крај на живот и физичко патење. Постојат толку многу болести и колку повеќе сме свесни за нив и нивните симптоми, толку почесто ќе си помислуваме дека ги имаме. Само да не стане опсесивност, зошто за џабе ќе си трошиш време и нерви.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Иди на доктора и испитај се цакум пакум скроз
Чим нон стоп се разболуеш слаб имунитет и сто посто има нешто, сс здравје нема заебанција

Еве другар ми мораше да иде на такф преглед, нон стоп му беше нешто, ама он никад не стравуеше од ништо дека ке му се деси
А могало е, да не е отишја навремено на доктора, некоја бактерија било у питање
Брат иди и ти на генералан преглед и не му се мноо замарај што е работа : ) млад и јак си ти знам ја
ј***ш депресију брат, има за тебе живот и тој како ; )
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Абе убаво ти вика брат Кумановац, ако толко мислиш на тој иди прегледај се све и да спиеш мирно. Ја па и да е нешто големо не му придавам големо значење. Не сам се разболуваја од 3 одд. Али и да се натамо разболу или нешто не придавам големо значење, иду на доктора некое иљаче и тој е тој.
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Во погрешна насока ја водиме темата не бев во прашање лично јас,темава е општа,јас како вовед дадов пример за мене.
Во разговор со луѓе сум дознавал дека не сум единствен со такви мисли ама зависно кој повеќе кој помалце се замарал.
 
  • Like
Реакции: gabi96

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Во здраво тело,здрав дух велат.
Но и во здрав дух,здраво тело.

Не дека не сум помислила,но до степен на хипохондрија ?
Познавам такви личности и ми се ужасно напорни.
Греота можеби и тие не сакаат да е така,но сепак мислам дека поготово за зрела личност,може да се контролира околу овие,,претерувања,,.
Поготово кога е свесен дека петерува.
 
  • Like
Реакции: slb_bobo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Хипохондријата е страшна работа, зависи дој кој степен е застапена кај една личност. Лугето кои што патат од оваа болест најчесто си ги замислуваат симптомите додека слушаат, читаат за нив или ги гледаат кај друга личност. Прво настапува стравот од тоа дека и тие боледуваат од истата болест, а потоа и им се појавуваат и симптомите на тој начин тие делумно ја преживуваат состојбата од која се плашат, а најчесто и запагаат во депресија и слични состојби.
Мислам дека и јас ја имам во некој мал степен :(
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
454
645
193
32
Неготино
Aristokrat не би те ставила во категоријата хипохондрик тебе:nah
сите понекогаш се доведуваме во ситуација да помислиме дека сме болни од некоја болест,од најлесна па се до најтешка
но вистинскиот хипохондрик освен внатрешни панични мисли на страв има и надворешни карактеристики
се повлекува во себе,не е комуникативен,лесно пребледнува и се облева во ладна пот
може да дојде и до губење на свест,и да има и проблеми со срцето,притисокот и системот за варење на храната
така да паничен напад,сите може да доживеат ама да се декларираат во групата на хипохондрици би требало да се дијагностицирани од соодветен доктор како психијатар;)