1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хипохондрија

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Aristokrat, 25 февруари 2013.

 1. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Страв од болести до степен да се уфилмате дека невистина ја имате и дека ги имате сите симптоми.
  Јас малце претерувам дури знам и психички да паднам по неколку дена,кога сум болен со температура идам со мислите до претерани граници на депресија како да нема живот понатака за мене.
  Знаете ли да се замарате и да викате кога и нешто да ве заболи дека е рак или нешто неизлечливо.
  Како да се справиме со овоа психичко поеметување зашто на википедиа така е прикажано.
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Ехее , ако ги слушаме гугл и википедија сите имаме цироза,рак,тумор.. Така да, одма батали ги ;) Нејсе, не ми беше тоа зборот. Јас порано претерано се замарав. Од мравка правев слон. Веќе не е така. Решението е во тебе. Ако самиот си велиш дека не ти е ништо.. Проблемот е решен :) Треба време и трпение пред се :)
   
  На ●Untouchable°, Lena, Blondie и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  А каква фобија е стра од живот? :D
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Вистински хипохондрици тешко можеш да ги убедиш дека се е во ред со нивното здравје. Во одреден момент, да ги боли конкретно нешто и да се убедени дека се заболени од тоа и тоа, па да им направиш целосен преглед и да им докажеш дека се здрави, наредениот пат кога ќе ги заболи истото, пак ќе ја направат истата проверка и пак ќе се плашат дека можеби ја имаат истата болест.

  И јас понекогаш си помислувам катастрофални работи. На крајот на краиштата, се е можно, луѓе сме. Но, веднаш штом добијам резултати и било каков спротивен доказ, веднаш заборавам на стравот и на тоа што сум го мислела. Едноставно, нормално е. Сите до одреден степен, свесно или несвесно, се плашат од болести поради едноставни причини: крај на живот и физичко патење. Постојат толку многу болести и колку повеќе сме свесни за нив и нивните симптоми, толку почесто ќе си помислуваме дека ги имаме. Само да не стане опсесивност, зошто за џабе ќе си трошиш време и нерви.
   
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Иди на доктора и испитај се цакум пакум скроз
  Чим нон стоп се разболуеш слаб имунитет и сто посто има нешто, сс здравје нема заебанција

  Еве другар ми мораше да иде на такф преглед, нон стоп му беше нешто, ама он никад не стравуеше од ништо дека ке му се деси
  А могало е, да не е отишја навремено на доктора, некоја бактерија било у питање
  Брат иди и ти на генералан преглед и не му се мноо замарај што е работа : ) млад и јак си ти знам ја
  ј***ш депресију брат, има за тебе живот и тој како ; )
   
 6. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Абе убаво ти вика брат Кумановац, ако толко мислиш на тој иди прегледај се све и да спиеш мирно. Ја па и да е нешто големо не му придавам големо значење. Не сам се разболуваја од 3 одд. Али и да се натамо разболу или нешто не придавам големо значење, иду на доктора некое иљаче и тој е тој.
   
 7. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Во погрешна насока ја водиме темата не бев во прашање лично јас,темава е општа,јас како вовед дадов пример за мене.
  Во разговор со луѓе сум дознавал дека не сум единствен со такви мисли ама зависно кој повеќе кој помалце се замарал.
   
  На gabi96 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Во здраво тело,здрав дух велат.
  Но и во здрав дух,здраво тело.

  Не дека не сум помислила,но до степен на хипохондрија ?
  Познавам такви личности и ми се ужасно напорни.
  Греота можеби и тие не сакаат да е така,но сепак мислам дека поготово за зрела личност,може да се контролира околу овие,,претерувања,,.
  Поготово кога е свесен дека петерува.
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Хипохондријата е страшна работа, зависи дој кој степен е застапена кај една личност. Лугето кои што патат од оваа болест најчесто си ги замислуваат симптомите додека слушаат, читаат за нив или ги гледаат кај друга личност. Прво настапува стравот од тоа дека и тие боледуваат од истата болест, а потоа и им се појавуваат и симптомите на тој начин тие делумно ја преживуваат состојбата од која се плашат, а најчесто и запагаат во депресија и слични состојби.
  Мислам дека и јас ја имам во некој мал степен :(
   
 10. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  Aristokrat не би те ставила во категоријата хипохондрик тебе:nah
  сите понекогаш се доведуваме во ситуација да помислиме дека сме болни од некоја болест,од најлесна па се до најтешка
  но вистинскиот хипохондрик освен внатрешни панични мисли на страв има и надворешни карактеристики
  се повлекува во себе,не е комуникативен,лесно пребледнува и се облева во ладна пот
  може да дојде и до губење на свест,и да има и проблеми со срцето,притисокот и системот за варење на храната
  така да паничен напад,сите може да доживеат ама да се декларираат во групата на хипохондрици би требало да се дијагностицирани од соодветен доктор како психијатар;)
   

Сподели: