1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фотографска меморија

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Sebastian, 5 јули 2012.

 1. Trouble

  Trouble Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,516
  Допаѓања:
  2,621
  Аииии јас за места, слики такви ствари имам голема фотографска меморија... Прост пример ми е шо кај бившиот сум била само еднаш у жива темница и тоа у факинг Волково кај што немав ниеднаш стапнато, и ја видовме сестра му со малиот покрај едно како трговски што е и после само памтам дека сврте десно па пак десно и дворот дека му беше отворен, без ограда. И раскинавме шо раскинавме после 3-4 месеци јас сакав да си ја видам Астра, кучето што си го најдовме заедно, пошо он нејќеше да дојде да ја донесе и решив да идам сама да барам кај живее и да си ја видам Астрата :) и фино лепо се качив у 22ка и мислев ќе познаам кај е шо е, се симнав на последна и тргнав полека да барам кај живее али видов дека местото не ми е познато воопшто и си се качив за назад да идам и му кажав на шоферот дека сакам кај кладилницата да се симнам, ја запамтив од тогаш кога ја видовме сестра му и се симнав таму, влегов у третата уличка по некоја логика дека не живее далеку од кладилницата, го погледнав тој еден објект шо е на почеток на улицата кај него и ми текна дека сум на правата уличка, си стигнав у дворот, си влегов фино лепо и си ја видов Астра после 3 месеци и неможевме да се изнарадуваме што се гледаме :gus И така, мислам дека имам доста добра фотографска меморија посебно за места, објекти, кое, што, како е позиционирано и тако даље и тако ближе :D
   
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Јас имам фотогравско паметење и многу ми е тешко да запамтам нешто кое што не можам да го поврзам со слика, паметам нешта што не ме интересираат а притоа заборавам важни работи. Тешко ми е да се присетувам на чувства, мириси, вкусови и звуци се што знам да запаметам е слика и ништо друго. На пример можам да го запаметам текстот на песната само ако го прочитам, случките ги паметам по лица и места а по тоа дали ми било убаво или не... чувствата брзо ми ветреат...
  Но од друга страна паметам скоро се што сум прочитала, се што ми оставило впечаток, освен имиња и броеви. Кога поминувам низ улица или кога се возам во автобус точно знам дали некој од лугето кои се покрај мене сум ги видела и каде сум ги видела и во што биле облечени, каков накит носеле и сл.
  Доволно е еднаш некого да погледнам и да му ги запамтам сите црти на лицето, доволно е пет секунди да гледам во било што и потоа да можам скоро идентично да го насликам без да го видам повторно...
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Тоа што ти го ,,имаш,, не е фотографско паметење.
  Не се мисли дека мора да има слика пред тебе за нешто да запамтиш.

  Без оглед дали читаш текст, гледаш реклама, или само невнимателно гледаш на улица пред себе (онака, автоматски си одиш дома, милион пати предходно си ја видела трафиката, знакот, паркираната кола на тротоар...), ако ја имаш оваа способност, ќе можеш да запамтиш и точно во колку часот си купила нешто (бидејќи еднаш немарно си ја погледнала фискалната сметка), каква боја на маица носел тој што чекал зад тебе, какво било цвеќето во позадина на рекламата. и што пишувало во фуснотите на страната на книгата.
  Паметиш работи на кои не обрнуваш внимание, а паметиш - буквално се.
   
  На Boyle, BlackTulip, lady_blue и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Имам дедо кој има фотографско памтење.
  Неверојатно ми е кога ќе почне да раскажува пред 10 години на сивиот камен кој бил малце пукнат од десна страна, сум седела јас со фатена коса, шарено фустанче и бели сандалки, поминал поштарот Перо со пони точак, па уште мноооогу други ситници што не знам како ги памети. Или кога гледаат серии, па ја прераскажува епизодата на комшиите : ) буквално знае и колку копчиња имала кошулата на некој спореден лик.
   
 5. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  TIL 10те проценти што имаат фотографско памтење, по некоја случајност, се наоѓаат на форумов. :biggrin

  Шалата настрана, нескромно ќе кажам дека меморијава одлично ме служи и имам окце за детали, ама да ме праша некој да се навратам сношти на плоштад колку луѓе сум видела во рефлексијата на сталкото од продавниците наоколу, што истите носеле, кој од нив зборел на мобилен, а кој водел детенце за рака, и притоа да знам да одговорам чисто оти летимично сум погледнала, тогаш може да се пофалам дека имам фотографска меморија.
  Скептицизмот за постоењето на фотографската меморија доаѓа од фактот што во глобала ги паметиме работите, но многу детали уште после првиот поглед ни се менуваат во глава, додека ние остануваме убедени дека тоа е таа слика што сме ја виделе.
  Доколку некој го прати Др.Фил, баш има една епизода каде беше објаснета таа „замена“ на информации до степен на цврста убеденост.
  Интересна „моќ“, како и да е.
   
  На Boyle, lady_blue и TheKitten им се допаѓа ова.
 6. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  и јас и јас! и јас имам фотографско памтење - сѐ ми е запамтено на фотографии!
  најраното памтење ми е од кога сум била бебе цицалче, а мама ми облекла фустанче бело со розеви цветчиња и смешно едно капче оти немав коса и ме држела в'раце во ходникот, цела накезена оти има најлична ќерка од сите ќерки на целиот свет :giggle
  Дури и ѕидниот часовник ми е во памтењето и дури и колку било тогаш часот - 11:33,5 :svirka
  не џабе ми викаше тато - ти си ќерко геније (sun)
   
  На Boyle, street_chic, TheKitten и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  И јас имам, ама пак ќе проверам. А ако немам може од негде да се купи тоа?
   
  На Boyle, TheKitten, melpomena и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  јап, може. на пример може на ebay :biggrin
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Имаш во Pix+ DSLR со торбица вклучено :D
   
 10. Самовила

  Самовила Полноправен Член

  Зачленет на:
  6 април 2013
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  33
  Имав пријателка која имаше фотографско помнење...тоа беше зачудувачко, најдобра во школо,на факултет,сега е вработена мажена и кога сакаш за што и да ја прашаш пред години години наназад таа помни се...
   

Сподели: