Форумџии кои ја одбележаа 2013та

Статус
Затворена за нови мислења.

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,555
7,167
1,153
Big Sur
Во пресрет на крајот на годината, редно е и да се „преброиме“. :D
Секој различно го доживува форумов, но факт е дека за многумина од нас е секојдневно, виртуелно катче каде можеме да си ја отвориме душата и да прошириме видици, интереси и познанства.
Секако, форумов не би бил тоа што е без секој негов еден член кој му вдахнал душа.

Па, да видиме кој оставил најголем впечаток кај Црно-Белите оваа година.

Целта на темава е да се запознаеме подобро, притоа вреднувајќи го трудот на секој форумџија, па преку предлози, номинации и гласања, да се изберат оние кои во текот на годината оставиле најголем впечаток во одредена категорија.

За разлика од лани, решивме годинава да не постои само еден форумџија, туку секој да добие шанса и биде номиниран во она во кое останатите членови мислат дека е најдобар.

Категориите (воедно и моите номинации) се следни:

Најдобар мод/админ: Ова ќе оставам на форумџиите зашто лично гледам дека секој се грижи и интересира за својот дел најдобро што знае.
Најинтелигентен форумџија: Saladin, existence, Outrider
Зошто: Секој на свој начин има покажано квалитет во дискусија и познавања во многу области.
Најпозитивен форумџија: cakar_ulav, JaMi, parvati
Зошто: Постовите им се лесни, интересни за читање, имаат хумористични ноти.
Најобјективен форумџија: Jackal, MissChievous, Sarah
Зошто: Секогаш гледаат на работите од секој можен агол и избегнуваат конфликти.
Најактивен форумџија: Aquarius, Aleksis, TheQueen, Црвена
Зошто: Активираат поодамна заостанати теми и се интересираат за повеќе области.
Најдоследен на своите ставови: Primrose, Abraxas, alf, Хептаграм
Зошто: Низ нивните ставови се гледа дека не се плашат да бидат прозвани за своите верувања и се секогаш спремни да истераат до крај зошто мислат така.
Најкреативен форумџија: MissChievous, existence
Зошто: Мис црта неверојатно добро и темите секогаш ги зачинува со своја, креативна нота, а Егзистенс покрај одличното цртање е и одличен гитарист.
Најголем оптимист: Lena, maja-maja, Luckky
Зошто: Постовите им се ведри, реални и секогаш знаат да ја најдат светлата страна во нештата.
Најкомуникативен форумџија: Aquarius, parvati, Aleksis
Зошто: Знаат да направат муабет со секого и да кажат добредојде на новите членови.
Најдобар советувач: Saladin, embrace
Зошто: Објективни се, работите ги гледаат од секој агол и знаат да го извлечат најдоброто без да судат.
Форумџија со најдобра смисла за хумор: The_Mayor, parvati, Outrider
Зошто: Сакам разигран и саркастичен хумор.
Најискрен форумџија: Хоуп*, True_Blood, existence, Selene, Solstice, foREVer
Зошто: Не се плашат да се покажат во вистинско светло.
Најфин форумџија: JaMi, LittleButterfly, Sarah
Зошто: Сталожени се и лесно се вклопуваат во секој муабет.
Најзаљубен: Lady*, Photographer, Змејче, Марија, crvenkapa
Зошто: Зарем треба зошто? Ја преточуваат љубовта во зборови, онака како што ја доживуваат.
Најромантичен: Arkantos, SaraFighter
Зошто: Низ самите постови го покажале тоа.
Форумски/ка фраер/ка: Kisserboy и Мајоро
Зошто: Сите женски ви ги собраа за по харем, затоа.
Најмузичар: Solstice, existence, cakar_ulav
Зошто: Поради огромните познавања од различни жанрови кои ги имаат во оваа област.
Филмохолик: Хоуп*, Knife, Kitty
Зошто: Тие се членови кои највеќе го живнуваат филмското катче.
Најголем читач: Redhead, Saladin, Luckky
Зошто: Освен активноста во литературното катче, по самиот речник им се познава дека се начитани личности.
Верен лајкувач: Морам да се редактирам - antonio
Зошто: Ги лајкнува речиси сите постови во „Мисла на денот“ и „Денес ме насмеа...“
Најголем сонувач: Redhead, Selene, Lena, melpomena
Зошто: На убав начин знаеле да искажат кон што се стремат и копнеат.
Најмистериозен член: melpomena, Реми, Сајкосоушл, Farfalla, WomanInRed
Зошто: Секогаш пишуваат со доза резерва т.е. не се расфрлаат со приватноста.
Форумски поет/поетеса: Lena, Инкогнито, Luckky, Марија, Саладин
Зошто: Ликови кои најчесто ја отвараат душата преку преубави стихови и текстови.
Освежување за 2013: Хоуп*, Aleksis, Змејче
Зошто: Покажале голема активност и интересирање за дискусија. Освежиле и отвориле доста теми.

Постојат членови како Мортидо, Nighty, lady_blue, Succubus и Реми кои радо би ги ставила низ категорииве на неколку места, но нивната неактивност низ годинава ме спречува во тоа.

Првата фаза номинации завршува на 20ти декември. Нормално, во зависност од интересот, ќе биде продолжен/скратен терминот.
Секако, во „првиот изборен круг“ може само да наброите форумџии во категориите.
Кратки реченички зошто токму тие сте ги одбрале - може, но и не мора. Изборот е ваш.
Откако ќе се соберат по 3 најспомнувани форумџии од секоја категорија, до 30ти декември следи втората фаза т.е. бирање на само еден форумџија со образложение зошто токму тој, а зошто другите ги исфрлате.

Доколку сте запознаени со темата ЦрноБело Топ 10 Филмови на сите времиња, веќе го знаете концептот.
Кажувате форумџија/форумџии по ваш избор, а наредниот после вас има право да исфрли некој (или неколкумина) од претходниот список и да додаде нов(и) по негов избор, а потоа, на 20ти (или кој и да се погоди датум), темата ќе биде привремено затворена додека да се пребројат гласовите, и тројцата најспомнувани во секоја категорија, ќе бидат ставени за избор.
Тогаш, може да гласате само за еден од нив.

За почеток, како што гледате, за секому да се даде еднаква шанса, може да се дадат предлози и за повеќе членови, или еден ист член во повеќе категории, во зависност од тоа како го перцепирате, но на крај најправедно ќе е во секоја категорија да имаме различен форумџија како еден вид на победник.
Секој победник во својата категорија ќе носи назив под името, својствен на категоријата.
Годинава е убаво да ни заврши позитивно, па затоа сме тука да го извлечеме најпозитивното од секој форумџија.

И само да напоменам, секој обид за критикување и напаѓање врз некој член ќе биде казнет.

Доколку имате предлози за уште категории, слободно кажете, па јас или соодветниот (супер) модератор ќе редактираме. :)

Спремајте тоалетите, лептир-машните и трогателните говори, следат форумските Оскари. (party)
Одјава од црвениот тепих.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,270
9,112
1,683
Јас би го исфрлил тоа ‘зашто’од причина што тоа би било за гласањето.
Плус во листава ќе ги ставам активните членови.
А да. Неможев да ги тагнам сите.


Најдобар мод/админ: Sarah / Electra / MissChievous / Saladin / Хоуп*
Најинтелигентен форумџија: Хоуп* / Mameha
Најпозитивен форумџија: Aleksis / WomanInRed
Најобјективен форумџија: True_Blood / alba / melpomena
Најактивен форумџија: Змејче / TheQueen
Најкреативен форумџија: Saladin
Најголем оптимист: Sarah / Mameha
Најкомуникативен форумџија: parvati
Најдобар советувач: Luckky / Saladin / Mameha
Форумџија со најдобра смисла за хумор: parvati
Најискрен форумџија: Mameha
Најфин форумџија: Luckky / Selene
Најзаљубен: Photographer / WomanInRed / Mameha
Најромантичен: Lady* / Tantara / Luckky
Форумски/ка фраер/ка: The_Mayor
Најмузичар: cakar_ulav
Филмохолик: Хоуп* / Knife
Најголем читач: WomanInRed / Saladin / Марија / Mameha
Верен лајкувач: Badgirl
Најголем сонувач: Mameha / WomanInRed
Најмистериозен член: Butterfly^^
Форумски поет/поетеса: Марија / Lena / Luckky
Освежување за 2013: Хоуп* / Aleksis / maja-maja / Mameha
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Најдобар мод/админ: MissChievous; Electra; Sarah
Најинтелигентен форумџија: Saladin; lady_blue; Redhead; True_blood
Најпозитивен форумџија: parvati
Најобјективен форумџија: lady_blue
Најактивен форумџија: melpomena - статистиката говори :giggle
Најкреативен форумџија: Sarah
Најголем оптимист: Redhead
Најкомуникативен форумџија: Сара.13
Најдобар советувач: lady_blue
Форумџија со најдобра смисла за хумор: parvati; True_blood
Најискрен форумџија: Марија; lady_blue; Сара.13; Violetmoon
Најфин форумџија: parvati
Најзаљубен: Марија
Најромантичен: Маријa; melpomena
Форумски/ка фраер/ка: True_blood
Најмузичар: /
Филмохолик: Хоуп*
Најголем читач: RedHead
Верен лајкувач: maja-maja
Најголем сонувач: Сара.13;
Најмистериозен член: melpomena; True_blood
Форумски поет/поетеса: lady_blue
Освежување за 2013: Maja-maja
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,216
753
Најдобар мод/админ: Saladin, Electra, MissChievous, Sarah, Redhead
Најинтелигентен форумџија: Outrider, Saladin, existence
Најпозитивен форумџија: Aleksis, Parvati, Violetmoon
Најобјективен форумџија: Outrider, MissChievous
Најактивен форумџија: TheQueen, Aleksis, Saladin, Aquarius
Најкреативен форумџија: MissChievous Sarah
Најголем оптимист: Lena, Parvati, Aleksis
Најкомуникативен форумџија: Aleksis, Parvati, Kitty, Aquarius
Најдобар советувач: Saladin
Форумџија со најдобра смисла за хумор: Outrider, Electra, Parvati
Најискрен форумџија: Electra, True_Blood
Најфин форумџија: Kitty, violetmoon, Aleksis, Sarah, онјаЛ
Најзаљубен: Марија, crvenkapa, Photographer
Најромантичен: Lena, Arkantos
Форумски/ка фраер/ка: Kisserboy
Најмузичар: Solstice, Aleksis
Филмохолик: Saladin, Kitty, Knife, Змејче, warr, Давор, Ice_Man
Најголем читач: Luckky, Saladin, Redhead
Верен лајкувач: Lady*maja-maja
Најголем сонувач: Lena, maja-maja
Најмистериозен член: foREVer, Lena,
Форумски поет/поетеса: Luckky, Марија, Saladin, Lena
Освежување за 2013: Aleksis, Outrider, Змејче, TheQueen, maja-maja

Уф, ова беше тешко....
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,388
1,133
Yellow submarine
Годинава што измина не бев нешто посебно активна (час ме има, два ме нема) ама сепак прочитав, видов и оформив некаква слика. Можеби некој сум пропуштила, а ќе се сетам подоцна, у главно горе-доле листава што следува е мое кратко видување.


Најдобар мод/админ: Појма немам, одамна не им ги пратам активностите.
Најинтелигентен форумџија: Outrider, Saladin, Luckky, Electra, Реми
Зошто: Ми се допаѓа нивниот поглед на нештата кој повеќе од јасно е дека не е ограничен, дискутираат во теми кои бараат познавање повеќе од попустите во ЗАРА, имаат свој издржан пристап и едноставно се двојат од толпата.
Најпозитивен форумџија: parvati
Зошто: Човекот си е прича сама по себе во најпозитивна смисла, не му чуе бре. Ај лак хим :)
Најобјективен форумџија: Saladin
Зошто: Смирува тензија увек трудејќи се нештото да биде разгледано од повеќе аспекти, и на сите да им објасни културно, смирено и дипломатски :D
Најактивен форумџија: Melpomena
Зошто: Руши рекорди.
Најкреативен форумџија: MissChievous, Sarah, Мортидо
Зошто: И покрај различните гледишта што ги имаме со Мис на одредени работи, неоспорна е нејзината креативност. Факт. Сара секогаш прави нешто, накит, облека...а Мортидо има воодушевувачка резбарска активност и секако поради готските поезии (една и на ФБ си ја споделив)
Најголем оптимист: Lena, maja-maja, Luckky
Зошто: Постовите им се ведри, реални и секогаш знаат да ја најдат светлата страна во нештата. Тука не би сменила ништо повеќе од она што Електра веќе го кажа.
Најкомуникативен форумџија: Aquarius, parvati
Зошто: Муабетчии си се и неофицијален одбор за пречек :D
Најдобар советувач: /
Зошто: /
Форумџија со најдобра смисла за хумор: Outrider
Зошто: Интелигентен сарказам во совршена доза.
Најискрен форумџија: existence, Solstice
Зошто: Без разлика дали Бобо како лик ми се бендисува или не и какво е моето мислење за него, да не би го спомнала во категоријава би било само терање инат. И двајцата наведени во секоја ситуација се спремни да си го кажат личниот став без пардон, искреност-до бола.
Најфин форумџија: ЈаМи, LittleButterfly, Sarah, Хоуп
Зошто: се трудат да бидат прибрани во секоја дискусија.
Најзаљубен: Photographer
Зошто: Зашто само него го начекувам во Сакам да ти кажам :D
Најромантичен: Arkantos,
Зошто: Таков е човекот, ја бара убавината во се. Сака да претопува делување во најчиста нежност :)
Форумски/ка фраер/ка: Outrider
Зошто: Оти дечко ми беше, не знам уште дали идеме :D
Најмузичар: Solstice, cakar_ulav
Зошто: Зашто сакаат музика што ја сакам јас и зашто не само што ја слушаат туку и има што да кажат у вези истата.
Филмохолик: Хоуп*, Knife, Kitty
Зошто: Тие се членови кои највеќе го живнуваат филмското катче. (И тука не би додала ништо повеќе.)
Најголем читач: Redhead, Saladin, Luckky
Зошто: Освен активноста во литературното катче, по самиот речник им се познава дека се начитани личности.
Верен лајкувач: Појма немам.
Најголем сонувач: Redhead, Selene, Lena, Nighty
Зошто: Сонувачи-патувачи :) Што да кажам повеќе...
Најмистериозен член: Најискрено не ми текнува ниту еден таков.
Зошто:
Форумски поет/поетеса: Lena, Инкогнито, Luckky, Марија, Саладин, Мортидо
Зошто: Ја сакам нивната поезија, ме гали, ми буди насмевка, некогаш прашалници и потреба за дефиниции...
Освежување за 2013: Хоуп*, Aleksis, Lilian
Зошто: Фалат вакви ликови кои имаат и сакаат да кажат повеќе од безначајно дрдорење.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,878
973
Најдобар мод/админ:MissChevouauasusss(Иако сам ти на игнор :gjavol), Хоуп*,Saladin.Electra
Најинтелигентен форумџија:Saladin,Хептаграм и Abraxas ( Aстерикс и Обеликс )
Најпозитивен форумџија:Aleksis,THefuckingMayor,Kitty,Jami
Најобјективен форумџија:Arkantos,Luckky,Redhead
Најактивен форумџија:У задњо време Змејче,ТheQueen а општо melpomena
Најкреативен форумџија:Sarah,Хоуп*,Lena
Најголем оптимист:ЈА И ЛЕНА!!!
Најкомуникативен форумџија:Aleksis,Aquarius,
Најдобар советувач:Luckky,ladyBlue,Маја-Маја
Форумџија со најдобра смисла за хумор:The_Mayor,Electra,Outrider
Најискрен форумџија:Хоуп*,Lena,Марија,Искра haha
Најфин форумџија:Kitty,Lena,Маја-Маја
Најзаљубен:Марија
Најромантичен:Аrkantos
Форумски/ка фраер/ка:Како и увек Мајор и рип Др.Гонзо hahah
Најмузичар:Solstice
Филмохолик: Хоуп*,Knife,Давор
Најголем читач:Saladin,Redhead,Bibi@
Верен лајкувач:Eggzissstanssss
Најголем сонувач:MaртинЛутерКинг(нели он хев а дрим)
Форумски поет/поетеса:Lena,Luckky

Освежување за 2013: Хоуп, Aleksis, Маја-Маја

Нема Зошто, затоа што иљада зошто иљада затоа : )
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,555
7,167
1,153
Big Sur
А, да, би додала и категорија Најдоследен на своите ставови, и тука би ги пишала: Primrose, Хептаграм, Abraxas и alf.

Ќе ја додадам и горе во воведот, ама чисто за оние што веќе пишале/прочитале, да знаат. :)

Оф корс, и други предлози се добредојдени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,517
14,427
1,683
Таму каде што треба
Најдобар мод/админ: сите модератори
Најинтелигентен форумџија:True_Blood /MissChievous /melpomena/Electra/LadyBlue
Најпозитивен форумџија:4Fun/Zmejche/Kitty/ WomanInRed/
Најобјективен форумџија: True_Blood /MissChievous /Saladin
Најактивен форумџија: Змејче / TheQueen/ melpomena
Најкреативен форумџија: Saladin/Sarah/MissChievous
Најголем оптимист: parvati/4Fun/Lena
Најкомуникативен форумџија:melpomena
Најдобар советувач: Luckky / Saladin /
Форумџија со најдобра смисла за хумор: parvati
Најискрен форумџија:/
Најфин форумџија: Luckky /Kitty/Lady*/StreetChic
Најзаљубен: Photographer
Најромантичен: Lady* / kisserboy / Luckky
Форумски/ка фраер/ка: The_Mayor/Trouble
Најмузичар:Solstice
Филмохолик: Knife/Kitty
Најголем читач: WomanInRed / Saladin / Марија / Luckky
Верен лајкувач: Existence
Најголем сонувач: WomanInRed/Redhead
Најмистериозен член: Butterfly^^
Форумски поет/поетеса: Lena / Luckky
Освежување за 2013: maja-maja/TheQueen/Photographer
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,011
9,637
1,683
Normandy
Најдобар мод/админ: Redhead, Хоуп*, Electra, MisChievous Зошто? Првите две затоа што се покажаа како одлична свежина на форумот, сите 4 заедно брзо го зачистуваат оноа непотребно ѓубре што се наталожува.
Најинтелигентен форумџија: Outrider, Luckky, existence, Electra, Solstice -- затоа што се сестрани
Најпозитивен форумџија: Parvati, Aleksis, MissChievous, Solstice, Sarah - затоа што покрај толку лош ден, никогаш не ја покажуваат својата темна страна
Најобјективен форумџија: Luckky, Shaka zulu, FoREVer - затоа што иако некои од нив не се со форумско искуство, сепак има одредена зрелост кога да се запре, а кога не.
Најактивен форумџија: Змејче, TheQueen, Хептаграм, Melpomena. Првите 3ца како релативно нови членови ги гледам често во табот за најнови мислења. Последната - па... статистиката сама си кажува.
Најкреативен форумџија: Luckky, Lena, Инкогнито, MissChiveous - секој на свој начин. Првите 3 ми се допаѓа што често ги гледам во темите за поезија и проза, последната има одличен вкус на уредување на мебел и општо дизајн.
Најголем оптимист: не е ли слично со најпозитивен?
Најкомуникативен форумџија: parvаti, Aleksis, Arkantos, Knife. Парва к`д га одврне славину, ни пожарну не мож` да га уќуте. Aleksis ја читам на чет муабети нон стоп им враќа на троловите, Knife истотака, Аркантос е често присутен онаму каде дискусијата повлекува речитост.
Најдобар советувач: Redhead и Хоуп*. Нон стоп ме прашуваат за совет како се брише, како се едитира... ама ова не го знаете вие. :zelen
Форумџија со најдобра смисла за хумор: Outrider, dystopian, existence. Не сакам баш obvious хумор, па затоа овие ми се поомилени. И Парва га читу, али нешто снемаја му батерије за рачунар па туј га има све мање.
Најискрен форумџија: Sarah, True blood, Little butterfly, Farfalla. Барем ми делуваат така
Најфин форумџија: Redhead, Luckky, maja-maja, Марија, Aristokrat. Све од финска до мајчина душица :D
Најзаљубен: Photographer, Tantara, Sara-fighter, Змејче Давор, Кisseboy.. Мислам дека овие најчесто киснат со изјавување на љубовни пораки Исто и |o$y(|-|0$0(|@l. фана га треска кога купи последна рубикова женска. Јавно извинување до Марија ама оваа година потфрли многу во темата. :D
Најромантичен: Аркантос. (здебелени букви). Човеков живее за моментите на романтика, се кладам и ја креира кога е во близина на љубената. Lena истотака но таа повеќе е настроена кон спонтаноста и моментот на љубов.
Форумски/ка фраер/ка: The_Mayor, онјаЛ
Најмузичар: Solstice, existence, Aleksis, cakar_ulav. Сите одлично музички подковани
Филмохолик: Хоуп*, Knife, Змејче Kaarikuto, MissChievous. Често ги гледам се врткаат на тој подфорум
Најголем читач: Redhead (со здебелени букви) Затоа што константно сме во допис за препораки и знам колкав спонтан чекот има направено за да си го смени вкусот. Luckky со здебелени букви, затоа што има одличен избор на култни книги.
Верен лајкувач: Општо? Се знае - еxistence.
Најголем сонувач: Lena со здебелени букви. Еден стих до неа: Is this a real life, or it`s just fanta sea :D
Најмистериозен член: Dystopian, Scars. Првиот затоа што го знам и од друго место а никако не можам физичкки да го замислам. Scars затоа што има некои чудни испади на креативни мислења, а некогаш е сосема спротивно.
Форумски поет/поетеса: Марија, Lena, Luckky. Ми ја разнежнуваат мислата кога ги читам.
Освежување за 2013: Хоуп*, Aleksis, maja-maja, Outrider, Lillian. Огромен плус за форумот што има вакви членови за дискусија.
Членови кои се приклучуваат чат-пат и изненадуваат позитивно: Farfalla, Selene, Lillian, FoREVer.
Членови кои недостасуваат: Lady_blue, Реми, Primrose, Trouble.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Најдобар мод/админ: Sarah Хоуп*
Најинтелигентен форумџија: Хоуп* / OutriderНајпозитивен форумџија: Aleksis / Kisserboy(jac) / Змејче
Најобјективен форумџија: Badgirl
Најактивен форумџија: Змејче / TheQueen / parvati / JaMi
Најкреативен форумџија: Electra
Најголем оптимист: Sarah / Mameha
Најкомуникативен форумџија: parvati
Најдобар советувач: Luckky / Badgirl / Mameha
Форумџија со најдобра смисла за хумор: parvati
Најискрен форумџија: Anastasija
Најфин форумџија: Luckky / Badgirl
Најзаљубен: Kisserboy (секогаш сум заљубен) :)
Најромантичен: Kisserboy and Badgirl
Форумски/ка фраер/ка: Kisserboy
Најмузичар: Knife / Antonio
Филмохолик: Хоуп* / Knife
Најголем читач: WomanInRed / Saladin / Марија / Mameha
Верен лајкувач: Badgirl
Најголем сонувач: WomanInRed
Најмистериозен член: Butterfly^^
Форумски поет/поетеса: Марија / Luckky
Освежување за 2013: Хоуп* / Aleksis / maja-maja / Mameha
 
Статус
Затворена за нови мислења.