Фолтин

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Додека Фолтин правеа турнеи низ цела Европа, во Македонија не ни знаеја за нивното постоење. П$ред 4 години во Македонија на настапи полиција ги бркаше од сцена зашто правеле галама.
Значи Фолтин е топ и немам зборови но ова за полицијава... имам пример кој не е поврзан со фолтин но поврзан е со Дамјан Пејчиновски гитаристот што е ... Настапува во летен клуб во ПП за викенд, работно време до 1 ноќе а во 12 иди полиција и го прекинува оти многу било гласно околу со гитарата. Чоекот вика па гитара е ова електрична, мора да се слуша погласно за да се чујат звуците, а полиција ко полиција, или прекинувај ти со свирење или и ти и газдите на кафичов во полиција со пријави за нарушување на јавен ред и мир иако со дозвола...
Така да не се Фолтин единствените кои ги бркаат а вредат кај нас. Можеби некогаш во иднина ќе се сменат некои работи...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Значи Фолтин е топ и немам зборови но ова за полицијава... имам пример кој не е поврзан со фолтин но поврзан е со Дамјан Пејчиновски гитаристот што е ... Настапува во летен клуб во ПП за викенд, работно време до 1 ноќе а во 12 иди полиција и го прекинува оти многу било гласно околу со гитарата. Чоекот вика па гитара е ова електрична, мора да се слуша погласно за да се чујат звуците, а полиција ко полиција, или прекинувај ти со свирење или и ти и газдите на кафичов во полиција со пријави за нарушување на јавен ред и мир иако со дозвола...
Така да не се Фолтин единствените кои ги бркаат а вредат кај нас. Можеби некогаш во иднина ќе се сменат некои работи...

Да сум цајкан и јас би го бркал Дамјан (ама тоа е поради лични причини зашто ги растури Jump Start и почна со тоа срањето Шајн) :D
Шала настрана да не забегуваме од темава, минатото лето на Прилепскиот Пиво-фест имав прилика пак да ги слушнам (заедно со Шака бевме) и стварно се маестрални. Исто беше и на концертот на Архангел, маестрална изведба. Знаат да импровизираат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Да сум цајкан и јас би го бркал Дамјан (ама тоа е поради лични причини зашто ги растури Jump Start и почна со тоа срањето Шајн) :D
Шала настрана да не забегуваме од темава, минатото лето на Прилепскиот Пиво-фест имав прилика пак да ги слушнам (заедно со Шака бевме) и стварно се маестрални. Исто беше и на концертот на Архангел, маестрална изведба. Знаат да импровизираат.
Хахах во моментов појма немам кој си ама бидеќи си бил лани тука еве за тебе и за сите други едно потсетување како беше летоска

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Сум им бил многу пати по некоја случајност на концерт и можам да кажам за Фолтин имаат интересен момент што на секој настап се посебно различни и никој не наликува на претходниот.
Посебно се игрливи некои песни да можеш со пивце да се изнаскокаш на кларинетот и хармониката:)
Прајслесс е коа ќе почне да свири со свирчето Пеце чинам се викаше:igra
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and melpomena

Nefertiti

Нов член
19 јануари 2013
7
15
3
нивната музика најдобро би ја објаснила као Pure M.D.M < if u know what i mean > ;)
релакс до даске .. треперење
текстовите и музиката им се така лепо усклаѓени МИЛИНА
и за крај поздрав со ова песниче
ооо румени се руменат образите ,од љубовта треба да се пазиме :svirka
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Одлични се , многу ги сакам....нивната ненадминлива '' Милице '':igra


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp