1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фан Клуб: Челси

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од foREVer, 20 март 2012.

 1. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Chelsea Football Club, познат и како The Blues (Сините) [или во минатото The Pensioners (Пензионерите)] е англиски професионален фудбалски клуб со седиште во западен Лондон.
  [​IMG]
  *Основан е на 10 март 1905 година во пабот The Rising Sun.
  *Дом на фудбалскиот клуб Челси е Стемфорд Бриџ, со капацитет од 41,837 седишта.
  *Од јуни 2003, сопственик на клубот е Роман Абрамович.
  *Играч со најмногу настапи во синиот дрес е Ron HARRIS (1961-1980) - 795 натпревари.
  *Најдобар стрелец во историјата на Челси е Bobby TAMBLING (1959-1970) - 202 голови.

  Трофеи:

  - Премиер Лига – 4 (1954/1955; 2004/2005; 2005/2006; 2009/2010)
  - ФА Куп – 6 (1970; 1997; 2000; 2007; 2009; 2010)
  - Куп на победниците на куповите – 2 (1971; 1998)
  - Супер Куп – 1 (1998)
  - Лига Куп – 4 (1965; 1998; 2005; 2007)
  - Комјунити Шилд (поранешен Черити Шилд) – 4 (1955; 2000; 2005; 2009)

  **

  Откако на 4 март Андре Виљаш-Боаш беше отстранет од менаџерската позиција во клубот (поради лошите резултати што тимот ги прикажуваше под негово раководство), за привремен менаџер до крајот на сезоната беше назначен неговиот помошник (и поранешен играч на Челси) Роберто Ди Матео.

  Моменталниот состав на Челси:

  1 Petr Cech
  2 Branislav Ivanovic
  3 Ashley Cole
  4 David Luiz
  5 Michael Essien
  6 Oriol Romeu
  7 Ramires
  8 Frank Lampard
  9 Fernando Torres
  10 Juan Mata
  11 Didier Drogba
  12 Mikel
  15 Florent Malouda
  16 Raul Meireles
  17 Jose Bosingwa
  18 Romelu Lukaku
  19 Paulo Ferreira
  21 Salomon Kalou
  22 Ross Turnbull
  23 Daniel Sturridge
  24 Gary Cahill
  26 John Terry
  34 Ryan Bertrand
  40 Henrique Hilario

  Привремен менаџер: Roberto Di Matteo
  _________
  Се надевам дека не сум единствениот навивач на Челси на форумов, затоа решив да ја отворам темава. :)
  Да не гњавам со целосна историја, ги издвоив најбитните работи за клубот и во кратки црти објаснив што е како е.
  Во очекување сме на многу нови победи и трофеи (посебно оној долгоочекуваниот во Лигата на Шампиони). :)
  Бидете фер, без провокации и вреѓање.
   
  На emzzy, 048 и Trajche им се допаѓа ова.
 2. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Не си единствен не има ;) Ех Гудионсен, врмиња беа тоа, тогаш Челзи беше во најјаката форма со Мурињо.
   
 3. Ана-Каренина

  Ана-Каренина Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  1,749
  + еден навивач на Челзи.
  Денес играме со Сити, јас да видам искрена и со нерешено ќе бидам среќна а и за чудо мене Ди Матео ме изненадува а и гледам играчиве го сакаат него.
  Сепак јас ќе си останам на старото мислење јас го сакам Хидинк за тренер штета што потпишал договор со некој тим.
   
 4. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Гудјонсен

  Август 2003, почеток на нова сезона... јас детиште шо дотогаш само играло фудбал, првпат во животот седнав да гледам, тогаш уште на А1 даваа ПЛ. Не ми текнува баш против кого играше Челси тогаш, битно одма ми фати око тимот. Можда поради плавата боја, отсекогаш ми била омилена. Гудјонсен играше ПРЕдобро, па немаше веќе дилеми, одма ми стана омилен играч, а Челси омилена екипа. Малце ми е криво шо сум од тие такозваните "навивачи од ерата на Абрамович", ама шо е тука е. Не беа пресудни фрлените милиони на Абрамович за да станам навивач на Челси. :)

  Што се однесува до вечерашната утакмица, и јас мислам дека ќе е тешко, ама верувам во Ди Матео. Не ме изненади многу со резултативе досега, не се сомневав воопшто во него, навивав за тој да ни биде тренер уште во првиот дел од сезонава (кога почна да не уништува АВБ). :D
   
  На uniko и Ночной охотник им се допаѓа ова.
 5. Ана-Каренина

  Ана-Каренина Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  1,749
  Ај и јас да ви кажам како почнав да навивам за Челзи.
  Не се сеќавам која година беше знам 7 или 6 одделение бев играа Манчестер Јунајтед- Челзи и Челзи изгубија 1-0, Флечер даде со глава гол за Манчестер на тоа добро се сеќавам и за инает на брат ми и братучед ми продолжив да навивам за нив.
  Јас предходно не ни имав слушната за Челзи само Реал и Манчетер ги знаев и толку и играчи само Роналдо( да се разбереме не К. Роналдо) и Ривалдо и толку.:D
   
 6. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  2005 првиот дел од сезоната. Какви нервози беа тоа! :stomp
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ана-Каренина

  Ана-Каренина Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  1,749
  Ајде бе Челзијаши нешто слабо активни на темава сте, јас презадоволна што отидовме во 1/2 со ваква игра.
  Јас искрено се надевам дека со Барса ќе покажеме многу подобра игра, уф каков само успех би било тоа да се пласиме во финале...се сеќавам и со Гранд истово беше, слаба игра, проблеми со менаџери и оп финале....
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Леле сношти кога го примивме голот излегов надвор, не можев да догледам до крај... ќе ми откажеше срцево. Ај Калу шо е дрво незакастрено, одамна е таков, ама шо се дешава со Рамирес стварно се чудам. Со игра како вчерашната, Барселона партали ќе не направи.
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Овој Ивановиќ само голови дава :) браво Бане!
   
 10. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Треба предавања за давање голови да им држи на напаѓачине...
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: