1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фан Клуб: Вардар

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од Рушен, 19 декември 2012.

 1. Рушен

  Рушен Активен Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  124
  Тим како Вардар заслужува да има посебна тема на форумов.

  Еве и малце копирано од Википедија. Па ајде колку Вардарци не има на форумов?

  Историја

  Фудбалски клуб со името Вардар во Скопје имало уште од 1911 година, тој клуб бил познат како Вардар Топаана. Денешниот фудбалски клуб Вардар е формиран во 1947 година кога тогашните скопски фудбалски клубови (и воопшто спортски друштва) „Македонија“ и „Победа“ се соедниниле во еден клуб кој го добил името Вардар и препознатливата црвено-црна боја. За времето на сојузната лига на СФРЈ Вардар беше единствениот клуб од Македонија, со што своевидно претставуваше фудбалска репрезенатција на Македонија. Во тие години сите млади и талентирани фудбалери од земјата играа во Вардар. За Вардар, најуспешен период беше кога предводен од Дарко Панчев и Илија Најдоски ја освои југословенската Прва Лига. Со освојување на лигата, Вардар стана единствениот македонски фудбалски клуб кој го освоил југословенскиот шампионат. По распаѓањето на Југославија и составувањето на македонската Прва Лига, Вардар беше еден од најдобрите клубови. Но, следните шест години успехот на Вардар почна да опаѓа, а успесите се враќаат под водство на тренерот Ѓоко Хаџиевски, со освоени две титули во сезоните 2001/02односно 2002/03. Во сезона 2010/2011 ФК. Вардар испага од прва лига, но со помош на на некој луге пак е вратен во прва лига.
  Навивачи

  Од основањето на клубот па до средината на осумдесетите Македонците од цела Македонија, СФРЈ и дијаспората навиваа за Вардар и во неделените вечерни спортски вести со внимание се слушаше што сторил Вардар во колото. Одењето на стадион да се гледа Вардар земало нагорна линија по освојуваето на Титовиот куп во 1961 година. Во 1987 година (4 мај) на натпреварот со Црвена Звезда на западната трибина првпат се истакнува транспарент со натпис Комити. До почетокот на 1991 година секое македонско гратче имаше свои Комити, па на секој натпревар имаше и знамиња Комити - Велес, Струмица, Кавадарци па дури и Битола (сè до тепачката на натпревaрот со Црвена Звезда - 1991). Од осамостојувањето Комити Запад до 1999 беа единствената вардарова навивачка група. По недоразбирањето со водството на Комитите во 1999 година се оформи нова вардарова навивачка група Лојал Фанс. Денес се активни и двете групи, кои во 2007 година повторно се обединија под мотото "ВАРДАР - ТОА СМЕ НИЕ!!!".
  Натпревари за паметење

  ФК Вардар во својата историја имал многу одиграни натпревари за паметење. Меѓу многуте може да се издвои победата над белградски ФК Партизан со 5:0. Како натпревар со најмногу публика на градскиот стадион во Скопје ќе биде запаметен бараж натпреварот за пласман во првата југословенска лига со Трепча на кој стадионот беше целосно преполнет, а Вардар победи со 2:1. Натпревари за паметење се сите средби на домашен терен со големата југословенска фудбалска четворка (Партизан, Црвена Звезда, Динамо Загреб, Хајдук) на кои стадионот се преполнуваше, а неретко доаѓало и до инциденти помеѓу навивачките групи. Во првите години од осамостојувањето на Македонија за натпревари за паметење би ги издвоиле сите мечеви со ФК Пелистер. Од најновата историја на клубот најзапаметени натпревари, а воедно и најголем успех на клубот, се во 2003 година кога Вардар за малку ќе се пласираше во ЛШ. Тоа беа средбите на домашен терен против ЦСКА Москва и Спарта Прага.
  Најпознати и најзначајни играчи

  Славни тренери

  Освоени првенства

  Југословенска Прва Лига

  Македонска Прва Лига

  Освоени Купови

  Југословенски Куп

  Македонски Куп

  • 1992/93
  • 1994/94
  • 1997/98
  • 1998/99
  • 2006/07
  Рекорди

   
  На MATEJA и Altaïr им се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  не сам фан, наравно : ) aли дефинитивно најреномиран македонски фудбалски клуб
  бија сам сс чичу ми и братучеда ми од Скопје су наравно , ептен одамна на дерби Вардар Пелистер, пун стадион
  1 - 1 заврши тај утакмица, Комити навивасфа како луди
   
 3. Рушен

  Рушен Активен Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  124
  Комитите секогаш навивале како луди :zelen
   
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  е*и ги бојане, е*и ги к.... Шо има да ви ја пеам бе комити си ја знајте песната како оди ...
   
 5. Рушен

  Рушен Активен Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  124
  Даниел Мојсов бира помеѓу Вардар и Партизан. Ајде брате избери го Вардар :zelen
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Премногу википедија. [офтопик]
   
 7. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Слога але але але!!! :p :D
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Цела Македонија е за Вардар бе:zelen
   
 9. Рушен

  Рушен Активен Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  124
  Не цела, ама пола сигурно :zelen
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Убаво е да бидеш фан на Вардар како и на Беласица,Победа,Пелистер,Тетекс итн само што за жал нема фајде од сето тоа нема услови нема резултати,ако гледаме со факти ќе видиме дека во последно време,а и уназад со години просечна посетеност на Вардар кога игра во Скопје е 175 души,а тоа коинцидира со бројот на роднини на играчите и тоа поблиски,исто како и на репрезентативно ниво.
   

Сподели: