Уметноста некогаш и сега

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
532202_493859003961045_1929640162_n.jpg


Even a shit could be an art , now​
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
СДК
532202_493859003961045_1929640162_n.jpg

Even a shit could be an art , now
Не баш ти е точна споредбата. Тоа второто е само правец од современата уметност наречен Минимализам. И денес постојат уметници кои се држат до изразувањето како на првиот дел од сликата, јас лично ги познавам (резбари, вајари, сликари).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She and melpomena

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
СДК

Не баш ти е точна споредбата. Тоа второто е само правец од современата уметност наречен Минимализам. И денес постојат уметници кои се држат до изразувањето како на првиот дел од сликата, јас лично ги познавам (резбари, вајари, сликари).
Муабетот ми е ... и јас ќе земам една тиква, ќе ја офарбам сребрена, ќе ја ставам во празна соба со сребрени ѕидови и ќе ја именувам рецимо ’’Сребрена празнина’’. И ваууу јас сум уметник што сум знаел бре бре ... секој го може тоа ... Додека тоа погоре дојди да те видам направи го. ... патем, и јас се занимавам со резбарство и скулптура.

и една случка ... мојот учител правеше заедничка изложба со една уметница од истиот град ... тој нормално изложи негови резби , додека оваа уметницава некоја ти модерна уметност тераше ... во дворот пред објектот имаше едно дрво ... и оваа зела мрежа бела како за комарци, ја послала под дрвото и на неа наставала јаболки но бели ги офарбала уметницата, гранките ги изврзала со некои бели панделки и на нив обесила исто бели јаболки ... немаше време, а и не ја познавав лично за да ја прашам што сакала да каже со ’’Белата јаболкница’’ ( :D ) ... но ете, и тоа било некоја си уметност ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Модерната уметност мене лично ретко кога ме импресионирала. Сеуште се држам до тоа дека за уметност е потребна умешност. Имам друг пример за модерната уметност. Имаше еден италијанец, појма неам како се викаше. Типот продавал г**на у тегла и тоа го нарекувал врвна уметност. За да биде уште полошо, убаво ги продавал. :)
Лани кога седев у студентски имав двајца цимери на ликовна академија беа, имаа направено ремек дела. Ама муабетот е коа ги изложуваа повеќе луѓе ги гледаа тие минималистичките отколку тие малку покомплексните и поубавите. Уметноста е иста како материјата и гравитацијата. Колку е покомплексно и потешко јадрото, толку подлабоко оди. Тоа што е најлесното испливува на површината и луѓето го гледаат.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Модерната уметност мене лично ретко кога ме импресионирала. Сеуште се држам до тоа дека за уметност е потребна умешност. Имам друг пример за модерната уметност. Имаше еден италијанец, појма неам како се викаше. Типот продавал г**на у тегла и тоа го нарекувал врвна уметност. За да биде уште полошо, убаво ги продавал. :)
Лани кога седев у студентски имав двајца цимери на ликовна академија беа, имаа направено ремек дела. Ама муабетот е коа ги изложуваа повеќе луѓе ги гледаа тие минималистичките отколку тие малку покомплексните и поубавите. Уметноста е иста како материјата и гравитацијата. Колку е покомплексно и потешко јадрото, толку подлабоко оди. Тоа што е најлесното испливува на површината и луѓето го гледаат.
Токму и јас тоа сакам да го кажам. За слика да се наслика или фигура да се изваја потребна е идеја но исто така и умешност, талент, вродена диспозиција, срце, кликер ... додека за ’’бели јаболки’’ треба само идеја и ништо друго, тоа и забаваче го може.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Јас сакав да ви речам во темата Уметност да ги префрлите, имаше една таква тема мислам.
има, да http://forum.crnobelo.com/threads/Уметност.2929/page-2#post-109249
но таа ми се чини е малку поинаку поставена, повеќе е насочена кое тоа како секој од свој аспект го доживува поимот уметност и што всушност подразбира под уметност
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мортидо ти ја сфаќам изреволтираноста за критериумот и вреднувањето на уметноста. Но... уметнота е сосема субјективна ствар. Реков во онаа друга тема од филозофски аспект. Рецимо како еден банту црнец би ја доживеал ајфеловата кула? Или пак оние амазонски племиња кои никад у животот не допреле метал по прсти. Глобализација си го прави своето, но и не е баш така. Секој различно ја доживува уметноста. Еве рецимо субјективно јас не го поднеувам Пикасо, грд ми е, ич несфатлив како за око така и за душа. Но тој Е уметник. Правците и историјата на уметност е измизлена за некакво си временско складирање. Но не мора да значи дека едното е уметност другото не.