1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Турска бања-амам

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од emzzy, 7 јули 2012.

 1. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Ме инспирира Marick14 за да ја напишам темава..тој за сауна-јас за турска бања :giggle
  Турска парна бања е уживање во просторија исполнета со пареа. Во неа има изработено лежалка со мермерна плотна со инсталирано греење во неа, на која што се врши масажа пенлив сон и пилинг на телото.
  Нејзиното делување е повеќекратно:
  -Температурата во парната бања ги стимулира виталните функции, го зајакнува имунитетот и на телото му дава додатна енергија.
  -Топлата пареа ги отвора порите, помага при исфрлување на токсините ја чисти епидермата која постанува мека и нежна.
  -Во комбинација со ладен туш, ја подобрува циркулацијата, помага при отстранување на целулитот и обнова на ткивата.
  Се добива чувство на уживање и опуштање, во почетокот да не се седи повеќе од 10мин, а после може и максимум до 25мин. Температурата треба да се намести помеѓу 35 и 50 степени. Препорачливо е да се користи сунѓер за тело, заради отстранување на мртвите клетки.
  После турската бања, се оди на туширање. И она што е важно е дека во бањата се губи доста телесна течност, и затоа после излагање треба да пие вода, чај или сок за да се надомести изгубената течност. Тука може и да се прави ароматерапија, каде во генераторот се ставаат миризливите екстракти и се добива една додатна релаксација. Мирисот од секој екстракт различно делува на организмот, ги освежува, стимулира, смирува прочистува дишните патишта, делува антибактериско а кај некои има и антицелулитно дејство.
  Разлика помеѓу парна бања и сауна во сауната со загревање на вулканските камења се создава сув и топол воздух, а во парната бања се загрева водата и така се создава пареа. Во парната бања повеќе ќе се испотите отколку во сауната.

  [​IMG]

  Сте биле во турска бања и каде? Ваши впечатоци?
  Ако не сте биле, имате желба?

  Јас бев лани во Банско и многу ми се допадна. Имам проблеми со синусите и мислам дека ми помогна малце..носот цело време ми течеше па така и сите бактерии од синусите ми излегоја :p
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  извор
   
  На InnaLaurie, JaMi, Marick14 и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Snow

  Snow Староседелец

  Зачленет на:
  29 април 2012
  Мислења:
  677
  Допаѓања:
  440
  Не сум бил..(shake)
  Нејќам ни да одам..(shake)
  Кога лисјата паѓаат ?:biggrin
  [​IMG]
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Би отишол на вакво нешто.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Не сум била но по ова што го прочитав имам желба да посетам турска бања.
  И по можност некој згоден масажер во тек на целиот престој во бањата да ме масира. :igra
   
  На TIGERWOMAN31SK и emzzy им се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Две жештини одеднаш,тешко се трпат :)

  Сум била,да.
  Комбинираш прво сауна,после амамот.
  После одма во кревет и спиеш џоа бебенце. :sreken
   
  На emzzy и InnaLaurie им се допаѓа ова.
 6. Lovely*-*

  Lovely*-* Староседелец

  Зачленет на:
  27 мај 2012
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  164
  Јас имам ојдено ама во еден хотел во Банско :showoff
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Тука кај нас во Скопје кај има амам?
   
 8. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Стара скопска чаршија (клик)
   
  На Marick14 и drugarki им се допаѓа ова.

Сподели: