Три круга околу црква

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Како и секоја година, така и оваа година, објавата за Исусовото воскресение ја празнував во црквата св.Петка во нас.К.Вода.
Морам да кажам дека годинава беше многу полоша организацијата, се каснеше со литургијата а последните моменти пред да почнат да бијат камбаните, тоа се оние три круга што се вртат околу црквата, беа направени трчачим кораком, буквално како да се тркаа поповите или верниците позади нив мислиш ги бркаат..страшно неубава слика...од седум попови само двајца пееја:rolleyes:.
Сакам да прашам дали некој знае точно да ми каже што симболизираат тие три круга околу црква??
Јас не ги вртам од проста причина што еднаш се обидов и ми ја запалија косата:(
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
:( Ете жив доказ колкави сме ние верници..никакви(facepalm) Никој да не знае зошто се вртат три круга околу црква..незнам ни јас а ненајдов никаде одговор:(А @alf сега протестира и несака да одговори (знам дека знае ама е тежок инает):(
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Нашиот модератор сигурно знае, почекај го ,ќе ти каже!
Бетер си и ти од децата кога тераат инает..и твоето однесување не придонесува за подобривање на форумот..и ти да бидеш модератор, гарантирам дека иста ситуација ке има.
Тука треба само реално гледање, балансирање и љубов кон секој член подеднакво..ништо да не се зема при срце....кавгите се дел од запознавањето, треба да не остават некогаш и да се спукаме убаво....ко се бије тај се воли...тоа не е бадијала кажано..сите на крај легнуваме на брашно...замисли и јас ;)
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Бетер си и ти од децата кога тераат инает..и твоето однесување не придонесува за подобривање на форумот..и ти да бидеш модератор, гарантирам дека иста ситуација ке има.
Тука треба само реално гледање, балансирање и љубов кон секој член подеднакво..ништо да не се зема при срце....кавгите се дел од запознавањето, треба да не остават некогаш и да се спукаме убаво....ко се бије тај се воли...тоа не е бадијала кажано..сите на крај легнуваме на брашно...замисли и јас ;)
Тебе ќе те предложам за модератор во религија.(inlove)
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Прогуглав и огуглав веќе, ама си најдов одговор и си ја задоволив радозналоста:)
Значи, трите круга кои се вртат околу црква го симболизираат преоѓањето на Исус Христус од темнината во светло или победата на животот над смртта.
Затоа се гаселе светлата во црквата..еееееееех....за срамота сум:(ама сега знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Значи, трите круга кои се вртат околу црква го симболизираат преоѓањето на Исус Христус од темнината во светло или победата на животот над смртта.
Свашта... каков оксиморон човече, поголем парадокс од ова нема ни може да има :)
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Симнувањето на исус од крстот,и времето на смртта.Во црквата се одбележува со вечерно богослужење и оној ритуал со вадење на покривката и прекривање на осебно украсената маса (онаа пред олтарот)кој што го симболизира гробот на Христос.
Послетоа се врти црквата три круга со таа покривка,што го симболизира христовото погребување,во придружба со некои звуци на тропање.Значи трите круга го означувале погребувањето на исус христос.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Симнувањето на исус од крстот,и времето на смртта.Во црквата се одбележува со вечерно богослужење и оној ритуал со вадење на покривката и прекривање на осебно украсената маса (онаа пред олтарот)кој што го симболизира гробот на Христос.
Послетоа се врти црквата три круга со таа покривка,што го симболизира христовото погребување,во придружба со некои звуци на тропање.Значи трите круга го означувале погребувањето на исус христос.
Па тоа е тоа, погребувањето е темнината а потоа е воскресувањето т.с. светлината...но има и други објаснувања...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki