Трајно виткање на коса - Мини вал | Црнобело Форум

Трајно виткање на коса - Мини вал

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Барав тема за да се надоврзам ама нема. :)
Мини вал се прави така што на косата се редат витлери кои се натопени со киселина, откако ќе се извадат косата е извиткана и останува таква во наредните неколку месеци. Негативна страна е тоа што киселината ја гори косата и минивалот не може да го прават девојки кои имаат офарбана коса која веќе сама по себе е оштетена...Но постои и овошна киселина која не ја оштетува косата, но и има послаб ефект и минивалот со неа трае пократк.
Уште и прочитав дека на слабата коса и дава волумен и густина.. Колку е точно..
Сега за сега не планирам зошто имам кратка коса, а на кратка изгледа смешно.. Нека потпорасне и.. мн сакам. Јас имам права коса ама обожавам виткана :sreken
Што мислите вие, девојки, дами.. Дали според вас изгледа убаво, дали е и за девојки ко мене на 20 год или е само за тетки и баби?
Ај размрдајте се малце, сакам да прочитам повеќе мислења :zelen


6445.jpg
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Барав тема за да се надоврзам ама нема. :)
Мини вал се прави така што на косата се редат витлери кои се натопени со киселина, откако ќе се извадат косата е извиткана и останува таква во наредните неколку месеци. Негативна страна е тоа што киселината ја гори косата и минивалот не може да го прават девојки кои имаат офарбана коса која веќе сама по себе е оштетена...Но постои и овошна киселина која не ја оштетува косата, но и има послаб ефект и минивалот со неа трае пократк.ив од тогаш
Уште и прочитав дека на слабата коса и дава волумен и густина.. Колку е точно..
Сега за сега не планирам зошто имам кратка коса, а на кратка изгледа смешно.. Нека потпорасне и.. мн сакам. Јас имам права коса ама обожавам виткана :sreken
Што мислите вие, девојки, дами.. Дали според вас изгледа убаво, дали е и за девојки ко мене на 20 год или е само за тетки и баби?
Ај размрдајте се малце, сакам да прочитам повеќе мислења :zelen


Отвори ја прикачената датотека 27131
Јас имам природно виткана и густа коса, ама еден ден ми фукна во глава да направам мини вал и тоа кај непозната фризерка...штосот беше уствари да си оправам расположение, немав пари за шопинг па гитла на фризер.
Леле мајко, уплав добив од тогаш само ако некој спомене мини вал, абе како бушманка ме направија, пуцвал...единствен лек ми беше само шишање ко некоја тифусарка..така и бидна, наредниот ден отидов на шишање и останав со еден см. коса на глава..некои мислеа канцер сум фатила:rofl
Убаво е виткана коса и се разбира дека убаво ке ти стои ама батали киселини, мини валови, курци палци..златни спирални витлери;)
Тетките и бабите, како што гледаш не се прават и они со трајни(нели така се вика мини вал по старски) и они си ги пеглаат косите:rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Е убо е и искуство некое вакво што сподели..
Е сеа стварно не можам да те разберам.. Виткана коса имаш а одиш мини вал да прајш. Искрено неќам да замислам како изгледало :rofl
како некоја пудлица си дошла ваљда .:rofl
Не бе батка, и мајка ми прееска некако како да сакаше да ме разубеди дека не е баш најдобро ама ова лето ќе сменам шо сака нека биде..
Сеа во теков на неделава ќе одам да ја средам малце, да ми стригнат метли, чуда на врвојве и здравје нека подпорасне... 2-3 месеци ке фукам мини вал :D
ами читнав обично бабите дека праеле и се замислив малце (shake)
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Е убо е и искуство некое вакво што сподели..
Е сеа стварно не можам да те разберам.. Виткана коса имаш а одиш мини вал да прајш. Искрено неќам да замислам како изгледало :rofl
како некоја пудлица си дошла ваљда .:rofl
Не бе батка, и мајка ми прееска некако како да сакаше да ме разубеди дека не е баш најдобро ама ова лето ќе сменам шо сака нека биде..
Сеа во теков на неделава ќе одам да ја средам малце, да ми стригнат метли, чуда на врвојве и здравје нека подпорасне... 2-3 месеци ке фукам мини вал :D
ами читнав обично бабите дека праеле и се замислив малце (shake)
Ако најдеш добра фризерка и да ти направи добри локни, оди пробај, да ти проџе мерак;) ако не и успее фризот, тогаш нуларица и кај баба рада:rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Се надевам дека ќе биде nega-kovrdzave-kose.jpg и бојата на косата ми е ваква.. :D а ако не успее имам алтернативно решение.. и на тоа мислев Cute-Hairstyles-for-Short-Thick-Hair.jpg
;):rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Еве ти слика одприлика како изгледаше мојата јадна коса тогаш, со утнат мини вал, изгорена, никаква...и рокерите имаа боља фризура...затоа ако несакаш да бидеш со ваков фриз, гледај на кого му седнуваш под раце;) :rofl
Смешни фотографии 2 дел 2.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and ●Untouchable°

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Јас мислам да не експериментираш, да не ти се оштети косата, подобро ако сакаш виткана виткај си ја со фигаро, пред тоа прсни си спреј како заштита од топлина. Јас мислам дека мини вал преферираат постарите дами, за да не се замараат толку секој ден да ја виткаат. :D
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Јас мислам да не експериментираш, да не ти се оштети косата, подобро ако сакаш виткана виткај си ја со фигаро, пред тоа прсни си спреј како заштита од топлина. Јас мислам дека мини вал преферираат постарите дами, за да не се замараат толку секој ден да ја виткаат. :D

А бе за постариве госпоѓи.. Да, ги има доста ама има и мн девојчиња што напрајле мини вал па не се каат воопшто и пофторуваат зш е стварно убаво.. Секси е што вика Дејв и некако послатко делува..
а да ја виткаш со фигаро ако не секој ден на секој 3 дена дупло поќе ќе ја оштетиш со што и да прскаш пред тоа. Фигаро си е фигаро.. Оти знам каква штета прави затоа и немам дома, а нема ни да имам зш јас сум преопседната со косава. . Секој се нервира со косиштево мое..
така бар ќе знам нон стоп е виткана и крај..
ни форма имам ни катран сеа пуштена еднаш на 2-3 месеци... ја оскубав :mad::place
 

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Замисли како што имаш густа и виткана коса некој мастика да ти залепи ? !
Што ќе направиш :) :giggle:kafe