1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тејк Дет (Take That)

Дискусија во форумот 'Изведувачи' започната од Marick14, 7 јуни 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Take That е британска поп-група формирана од Најџел Мартин Смит во Манчестер во 1990. После успехот во 90-тите како петчленска, повторно формираната четиричленска верзија на групата достигнала нов успех во 2000 година.
  Take That продаде повеќе од 25 милиони плочи во периодот од 1991 – 1996. Помеѓу првиот сингл пуштен во 1991 и новиот во 1996, BBC ги опишува како „најуспешна британска група по Beatles во Англија, обожавани од младите и од старите подеднакво“. Нивните мелодии за играње и смирувачките балади доминирале на англиските списоци во првата половина од 90-тите, множејќи се двата од најдобро продаваните албуми на декадата со „Се се менува“ (номиниран за наградата Mercury во 1994) и „Најголеми хитови“ 1996 и според All Music Guide, „ова време беа супер ѕвезди во Европа со главното прашање за нив, не дали ќе добијат хит сингл, туку колку ќе направат и колку од нив ќе бидат број еден“.

  Новиот сингл бил заштита од групата Tavares од 70-тите со хитот "Ќе одземи само минута" (“It Only Takes A Minute”). Со високо импровизирачко темпо и видео со атлетска модерна игра, момците облечени во "улична" облека, синглот го достигнал врвот на англиските листи.
  Овој успех тогаш бил проследен од песната "Најдов небо" (“I Found Heaven”) и од првата балада на Gary Barlow "Милион љубовни песни" (“A Million Love Songs”) – двете во првите 20 хитови и ниту една проследена со видео спот. Нивна замена од хитот на Barry Manilow и Donna Summer "Може ли да биде магија" (“Could It Be Magic”) им го овозможила најголемото достигнување и им овозможила место кон јавноста. Нивниот прв албум Take That and Party бил изведен во 1992 година и ги содржел сите дотогаш големи хитови – микс од баладите на Barlow.
  Во 1993 бил издаден најуспешниот оригинален албум Се се менува (“Everything Changes”), основан главно врз оригинален материјал на Barlow. Се рашириле четири англиски број 1 хитови – првата "Моли" (“Pray”), потоа “Relight My Fire”, “Babe” и насловната песна “Everything Changes”. Петтиот сингл "Љубовта не е тука повеќе" (“Love Ain’t Here Anymore”) достигнал до првите 3 популарни хитови. “Everything Changes” им овозможила на Take That да постигнат меѓународен успех, иако американскиот пазар се одбегнувал (“Love Ain’t Here Anymore” дури била преработувана за американскиот пазар, проследена со повеќе ритам и блуз звук, но не привлекла големо внимание). Сепак, тие биле на највисокиот врв од славата во Обединетото Кралство – толку високо за да пијат чај со принцезата Дијана во палатата Kensington, да седат со Елтон Џон и да го поканат да им свири пиано.
  Нивниот албум во 1995 година, бил пуштен со број еден сингл "Сигурно" (“Sure”). Нивната втора изведба ќе стане најголемиот хит "Назад за добро" (“Back for Good”).

  • Take That се едни од единствените седум изведувачи во историјата на британската сингл листа каде што забележани се двојни број 1 синглови. Овие седум изведувачи ги вклучуваат Evlis Presley (21, 18 различни песни), The Beatles (17), Cliff Richard (14, шест од нив со The Shadows, една со The Drifters, една со The Young Ones), Westlife (14, една од нив со Mariah Carey), Madonna (12), The Shadows (11, шест од нив со Cliff Richard, две со The Norrie Paramor Strings) и Take That (10, од кои една со Lulu).
  • Интересно е тоа што името за групата е добиено од весник од некоја статија за Мадона.
   

  Прикачени податотеки:

  На The_Mayor и Scars31 им се допаѓа ова.
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
 3. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  само ваа им ја знам

   
 4. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Ја обожавам The Flood , океј ми се :)

   
 5. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  чоече воа ептен ретро :))
   

Сподели: