1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Тепање помеѓу малолетници

Дискусија во форумот 'Деца' започната од pozdrav eden topol, 13 април 2018.

 1. Patika

  Patika Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2018
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  18
  Точно!

  [​IMG]

  И во Индија полицајците имаат исто пендреци,но тоа веќе се смета како „тепање“ со ладно предоружје!

  [​IMG]

  Но со стапот се води како казнена мерка „ќотек“што полицаецот не се товари за применување на сила :ladno

  [​IMG]

  Дури и жените полицајки имаат стапови за секој случај да не се удрат на пајак возило :zelen
   
  #21 Patika, 16 април 2018
  Последна промена: 16 април 2018
  На pozdrav eden topol му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345

  А да им дадеме на воспитувачите по еден стап, како порано што носеле на час..уствари они носеле тенко врбово гранче, па кое дете било непослушно, ќе го исплескале по дланки или прсти и правац у ќош или во магарешка клупа:D
   
 3. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Не викам не, јас само кажувам во што е вистинското решение. Тргам од моиве генерации. На многу хулиганчиња што тепаа други, но и помалите генерации од нас, секој оној кој бил жртвата и пријавил, па имал малку повеќе врски или среќа, имаше доаѓано полиција и му беше лупано казна или неговите доаѓаа во школо. Двајца поради такви тепачки полошо настрадаа, едниот го бутнаа година, другиот го избркаа, но откако дојде во школо полиција, па на класните и директорите им текна што да прават. После таквите биле бар малку посмирени со главата надоле.
  Да покажеш заби е издржана работа, ако си појак нема може пак да ти се врати. Но најголемиот дел ти се враќаат и тоа со 10 други сељаци.
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  @Makedonec сега одлучи се, системот функционира и тие што се тепаат си добиваат казни или не функционира? Јас ти кажувам дека кога не бива разговор покажуваш заби. Идеално нема, а некој што ќе задева и ќе бара проблеми секогаш ќе има. Ти кажав сум бил многу пати во слични ситуации, некогаш се решавало со професори, директори, некогаш сакал неќел ќе се степаш и подобро да си спремен на тоа.
   
 5. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Ти кажувам системот функционира само на деца чии родители имаат врски. Другите се осудени да бидат тепани или да се тепаат. Тие што се тепаат најчесто завршуваат дотепани но не само од истиот тип, туку плус 10 души после школо.
   
 6. Patika

  Patika Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2018
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  18
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Горе долу секогаш било така, проблемот е во тоа што работното место наставник има некоја мистична аура, раја ги воздигнува нешто образовни работници ни ги учат деците уау lelel а во реалноста се работи за тотални идиоти со ретки исклучоци. Со партиското вработување тоа само кулминира инаку останува фактот дека во глобала тие се неписмени, гадни, морбидно глупави и дека едина задача им е да си земат плата секој први. Таму завршува нивната улога во општеството.
  Такви мифки и пачаври нема ниту зад МТВ, без навреда за сексуалните работнички.
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Те разбирам но прашањето е која е тогаш улогата на образовниот кадар? Ако не можат или не сакаат да спречат психофизичко злоставување на деца тогаш што, предавања кои се сосема бесцелни во ера на нет? Мислам, основа е тоа, едноставна безбедност, за равенки со икс непознати и килограми овес во Уганда е десетостепено.

  Но тоа е проблем на застарениот и нестварно глупав образовен систем. Во основа не е изменет 1000 години, уште од времето коа Св.Наум со креда на ѕид пишувал а ученици во клупи запишувале не е сменета основата, бизарно...
  Нивната неспособност не може и не смее да се маскира зад тоа што го пишуваш бидејќи има деца кои немаат ни физичка ни психичка можност за одбрана. Во крајна линија не смее дете да оди никаде каде што ќе биде изложено на страдање. А ако некој зема сигурна плата, има три месеци одмор и секакви погодности а не може да гарантира минимум физичка безбедност на мало дете = ја би то клао куме :cool:
   
  На Makedonec и violetmoon им се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Кај нас тоа функционира така и не можеш да го смениш тоа, не можеш на фин начин да одбегнеш тоа што некој партиски полтрон го воспитал детето дека директорот на училиштето му е „наш човек“ што детето си го сфатило ко „Можам што сакам да правам“. И да не се случи во школо, ќе се случи некаде на улица и ќе биде началникот на полицијата „наш човек“.
  Затоа викам дека можеш и секој ден да им ставиш предавања со педагози и психолози и пак нема да се искорени тоа затоа што некој пак ќе си бара проблем.
  Не би рекол дека е само образовниот систем глупав. Целиот систем во глобала е глупав и застарен и не го бидува и влијае врз однесувањето и сфаќањата на секоја единка.
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Дека се претерува со тоа бруталност и слично околу случајов ептен се претерува. Еве пример за ова никој не кажа ништо, а многу побрутално е.
  https://makfax.com.mk/crna-hronika/малолетник-избоден-со-нож-во-скопје/
  Казни за одговорните треба и мора да има за да се воведе некој ред, не треба со насилство да се решаваат проблеми и да се замижува пред тоа. Учителите земаат плати за да ги учат и воспитуваат нашите деца кои се таму и по 6-7 саати дневно така да и тие се одговорни за однесувањето на децата и младите.
   

Сподели: