1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Темперамент

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Frojda, 6 септември 2013.

 1. Frojda

  Frojda Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 септември 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  26
  Забележав дека нема ваква тема,па си реков ајде пак јас :)
  Дали верувате во поделбата на Хипократ на четирите темпераменти и каков темперамент поседувате вие?
  За оние што не знаат:
  Koлерик-брзи и силни реакции
  Сангвиник-брзи и послаби реакции
  Меланголик-Бавни и слаби реакции
  Флегматик-Бавни и силни реакции
  Ме мрзеше да ги објанувам,вака генерално...ако е некој расположен нека ме дополнува
   
 2. Teddy Picker

  Teddy Picker Староседелец

  Зачленет на:
  15 јуни 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  162
  Не знаев за поделбата на темпераментот, но можам да кажам дека секој е темпераментен на свој начин. Не е темпераментна само личноста која делува веднаш брзо и силно. Има темпераментни личности кои делуваат од погорните комбинации (не само првата), но повеќето го занемаруваат тој факт. Уште не сфаќам како темпераментноста е глобализирана врз ниво на тие што се поагресивни и не прифаќаат дека секоја личност има свој темперамент, не само оние кои се погласни од другите и покажуваат повеќе сила проследена и со други реакции.
   
  На Harmonija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Harmonija

  Harmonija Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  405
  Јас сум колерик и затоа секогаш сум "LOOSER" :)
   
 4. Frojda

  Frojda Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 септември 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  26
  Па да,најчесто луѓето имаат компиниран темперамент :)
   
 5. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
 6. Мирче_мкД

  Мирче_мкД Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  121
  Мислам дека поделбата е далеку поширока од оваа,која е доста ограничувачка.. Можеби сум најблиску до меланхолик, ама неможам целосно да се согледам во тоа. Ретко кога правам избрзани реакции, човек треба многу да се потруди да ме изнервира. Можам да се запалам само кога некогаш играм баскет и на еден начин да ја истрошам таа позитивна енергија.
   
  На Frojda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Frojda

  Frojda Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 септември 2013
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  26
  Колерик со меланхолик!
   
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Малку само треба воведот да се смени. Холерик е со х, а се помешани меланхоникот и флегматикот.
  Реакциите на меланхоникот се бавни, но силни и долготрајни, додека на флегматикот се бавни и слаби, затоа се сметаат овие лица и за најрамнодушни.

  Поделбава само како поделба држи вода, инаку прилично е дискутабилна.
  Хипократ и Плато го развиле системот врз основа на моментални реакции, а врз тие реакции т.е. темпераменти влијаат многу моментални или веќе изминати фактори и искуства, па најголемиот холерик може во одредена ситуација да реагира меланхонично и обратно. Ако одиме според ова, јас најголемиот дел од времето сум холерик. Реагирам брзо, бурно и лутината знае да ме држи дури и предолго.
  Кирзи го има доработено т.е. проширено овој систем, што, според мене, е доста поточен бидејќи ги опишува темпераментите како улоги и нивни варијации.
  Според него се делат на: работник, чувар, идеалист и рационалист, а секоја од овие четири групи има уште две подгрупи, од кои едната го претстаува проактивот, а другата активот. Што знам, во оваа поделба некако ми е полесно секој да се пронајде, плус поадекватно се доловува долготрајноста на карактерот, отколку само моменталната темпераментна реакција.
   
  На Frojda му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: