1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Текстови на македонски песни

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Selma, 5 ноември 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Овде поставувајте текстови од македонски песни, оние текстови кои најмногу ви се допаѓаат. Може и да напишете зошто ви се допаѓа...

  Диши Длабоко​

  Имам еден другар,
  Еден од оние малкуте
  Што не ми згрешил,
  Дури и ме утешил
  Се гледаме ретко,
  Ама многу, многу квалитетно
  И дискретно ќе ме распраша,
  Како си, што си, кај се изгуби
  Како си, што си, ма гледам добар си,
  Како си, што си, си се изменил,
  Како си, што си ... си се здебелил,
  Да, да, да ... да ...
  Си се здебелил ...
  Да, да, да, ... да ..

  Него го сакам дека има
  една чудна, една малку
  многу бујна филозофија,
  А таа гласи: ако си скаран,
  Баран, спречен, лечен,
  Најди поле, поле широко,
  Па земи воздух и диши длабоко,
  Затвори очи, па диши длабоко,
  Исклучи уши и диши длабоко,
  Растерај мисли ...
  Па диши длабоко ...
  Да, да, да ... да ...
  И диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..

  И бргу свати дека тоа чудо делува и развеселува,
  Некоја чудна сила право в срце ти се вселува,
  Ова, стварно делува
  Ајде другар најди едно наше поле широко,
  Па диши длабоко,
  И памти заб за заб, око за око ...
  Диши длабоко,
  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..

  Пред некое време се стретнавме
  во едно мало место депресивно,
  Дури приспивно ...
  Тој малку скаран, јас многу баран
  Тој многу спречен, јас малку лечен,
  Тој малку down, јас малку clown,
  На него сличен ...
  И изобличен ...
  Да, да, да ...
  Фино напиен,
  Да, да, да ... да ...
  И ненаспиен,
  Да, да, да ... да ..
  На мајка личен ...
  Клаустрофобичен ...
  Клаустрофобичен ..
  Да, да, да ... да ...

  Ме праша како успеваш да бидеш жив
  Па дишам длабоко
  Луѓе злобја кои ги врти нив, и дишат длабоко ..
  Ајде другар најди едно наше поле широко,
  Па диши длабоко,
  И памти заб за заб, око за око ...
  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..
  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..
  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..
  Диши длабоко ...

  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..
  Диши длабоко ...
  Да, да, да, ... да ..
  Диши длабоко ...
  да, да, да, ... да ..​

  Ребека - Нешто убаво
  (текст:Игор Џамбазов)


  Денес е специјален ден,малку влажен,
  Од дождот што од сабајле се прави важен,
  И незнам дали вреди на ваков ден да си тажен,
  Ова е некој лажен ден.

  Денес е специјален ден,денес можам,
  Кого сакам да го извадам од кожа,
  Да ти се јавам и да ти кажам ДА,
  Денес е тој ден за конечно да кажеш.

  Нешто убаво,нешто обично,
  Нешто логично,
  Макар суетно,
  Само нека прозвучи нешто конкретно.

  Денес е специјален ден,малку чуден,
  Ти мислиш дека спиеш,а ептен си буден,
  И бејби не заборавај овој живот е труден,
  Ова е твојот суден ден.

  Денес е специјален ден,денес морам,
  Да бидам среќна ако треба се ќе сторам,
  И ќе се борам,па нека горам,
  Денес и конечно ќе мора да се случи.

  Нешто убаво,нешто обично,
  Нешто логично,
  Макар суетно,
  Само нека прозвучи нешто конкретно.​
  Владо Јаневски - Ако не те сакам

  Сегде околу нас,љубов ефтина,
  Со рака просјачка,и мантил искинат,
  Но мојата ќе трае,се дури сум жив,
  Твојто име да е мој последен здив.

  Ако не те сакам,зошто ми е мака?
  Кога ноќ ќе падне и ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш тогаш што ми прави?
  Кога ќе ме гушнеш,светла топлина во гради?

  Ако не те сакам,зошто боли вака?
  Секој божји ден што ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш зошто суша ти ми оставаш во душа?
  Кога и да заминеш.

  А сега одете си сите,сакам да сум сам,
  Не би ме разбра ни да ви објаснам,
  Ве имам како свои,но ми фали едно лице,
  Сокриено во мојто непроѕирно срце.

  Ако не те сакам,зошто ми е мака?
  Кога ноќ ќе падне и ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш тогаш што ми прави?
  Кога ќе ме гушнеш,светла топлина во гради?


  Ако не те сакам,зошто боли вака?
  Секој божји ден што ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш зошто суша ти ми оставаш во душа?
  Кога и да заминеш.​
   
  На The Tramp, malo, Trajche и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Нокаут - Би се викал те сакам

  Во оној мој тажен последен крај
  посакувам да останам засекогаш сам,
  но долго бев осамен во мрак
  чувствував потреба за живот јас.

  И не бев ни свесен се случи за миг,
  се појави ти,
  но се плашам да не бидеш ти
  како неа, и ти да ме оставиш.

  Дај ми знак
  и свое име би сменил,
  и би се викал Те сакам,
  за барем еднаш да те видам,
  само да те слушнам
  како ме довикуваш ти!

  И не ќе беше ништо меѓу нас
  знај ако таа ноќ не ми даде знак.
  иако знаев несигурна си,
  помислив јас конечно сега моја си.

  Но како да не сум те сфатил до крај
  јас многу очекував,
  но се плашам јас вечно да не чекам знак
  ти да се одлучиш.

  Дај ми знак
  и свое име би сменил,
  и би се викал Те сакам,
  за барем еднаш да те видам,
  само да те слушнам
  како ме довикуваш ти!

  И не бев ни свесен се случи за миг,
  се појави ти,
  но се плашам јас вечно да не чекам знак
  ти да се одлучиш...

  Дај ми знак
  и свое име би сменил,
  и би се викал ТЕ САКАМ!

  Дај ми знак
  и свое име би сменил,
  и би се викал Те сакам,
  за барем еднаш да те видам,
  само да те слушнам
  како ме довикуваш ти ...........
   
  На JaMi, Luckky, The Tramp и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Имам еден колега,
  Еден од оние малкуте
  Што не ми згрешил,
  Дури и ме утешил
  Учиме ретко,
  Ама многу, многу квалитетно
  И дискретно ќе ме распраша,
  Како си, што си, кај се изгуби
  Како си, што си, ма гледам добар си,
  Како си, што си, си се изменил,
  Како си, што си ... си се разучил
  Да, да, да ... да ...
  Си се разучил... ...
  Да, да, да, ... да ..

  преработка на диши длабоко...
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. i_wanna_fly

  i_wanna_fly Староседелец

  Зачленет на:
  25 јули 2012
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  848
  ЕВЕРГРИН- Владо Јаневски

  Кај Зоки Малиот во „Џубокс“
  секојдневен парадокс
  луѓе со суви грла а влажни погледи
  јас меѓу нив како дух
  за сите приказни и слеп и глув
  не може ништо да ме повреди

  Јас само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  иста маса, исто место, втората од десно
  - ама датумот е друг

  Некој стари песни пак ме трујат како плин
  о, колку сакав јас и ти да сме си евергрин
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг

  Во глава носам албум, а на секој лист
  -твоја слика и твој ракопис
  ми води чекор во познат декор штом го отворам
  Често на улица ке наслушнам:
  “Види го, шета како ѓавол сам!“
  ма, нека ... луѓе се, нек’ си прозборат

  Јас само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  Ист е каменот и спрејот кај Младински на кејот
  - ама датумот е друг
  Оние стари липи пак ме трујат како плин
  о, колку сакав јас и ти да сме евергрин
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг

  Е, да на времето имавме ти и јас
  наша тајна географија
  Од Бога и од луѓе да не сокрие
  Срце уште се обидува да смисли друга
  ама не бива
  Лични - а ни малку слични на тебе

  И само чекам од негде да се појавиш
  дека сум овде може некој ке ти дојави?
  Ист е паркот и фонтана и клупата од страна
  - ама датумот е друг
  Низ смеа рече „:Што и да е - само да е син!
  И нека расте, а јас и ти ќе сме си евергрин,
  љубов без почеток и крај
  ко златен круг.“

  Нашиот евергрин...♥
   
  На JaMi, Martin_MKD и Aristokrat им се допаѓа ова.
 5. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Владо Јаневски - Што и да е, ќе помине

  Малечок бев и уште не знаев
  дека плачат и возрасни
  одеднаш, глеј! - врз мојот хартиен змеј
  капнаа солзи на мајка ми

  Восочни лица...оловна тишина
  и прекриени огледала
  невени парен број
  донесе стариот мој
  и тивко шепна: „Најмила“

  Не ти е лесно, знам,
  мислиш светот се распаднал.
  Секое лошо за добро е
  што и да е - ќе помине

  Стоиме вљубени јас и ти
  крај оној јануарски воз
  и желба во очи твои маслинести
  до Мостар да направиш мост

  Околу нас пијани гласови пеат
  „Ој машино....“ стоти пат
  место заклетва ти реков зборови
  штом појдам да останат

  И не ти е лесно, знам,
  мислиш светот се распаднал
  а секое лошо за добро е
  што и да е - ќе помине

  Нашата љубов уште живее
  има име и ангелски лик
  збунето стои на прагот на стварноста
  со своите розови кошмари

  Твоето срце како лавица
  над неа бдее и ноќи и дни
  место приспивна, со стара вистина
  и бришеш први солзи љубовни

  Не ти е лесно, знам,
  мислиш светот се распаднал.
  Секое лошо за добро е
  што и да е - ќе помине

  Болката не значи
  да се предадеш
  затоа не плачи
  ме имаш мене и гушни ме
  што и да е - ќе помине


  Многу моќна и емотивна песна со прекрасен текст.
  Владо си е Владо..
   
  На JaMi, Luckky и i_wanna_fly им се допаѓа ова.
 6. Rosana

  Rosana Староседелец

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  267
  Допаѓања:
  499
  Влатко Лозановски- Врати ме

  Таму кај што бевме силно вљубени
  Само спомени заробени
  Страв ми е да чекорам по таа улица
  Ме боли душава

  Врати ме на исто место исто време
  Само таму заедно ќе бидеме
  Срце дадов сега срце веќе немам
  Таму врати ме за пак да живеам

  Денес кога изгубив баш се
  Денес ништо важно не ми е
  Само срцево мое вистинско
  Живее во тоа минато

  Врати ме на исто место исто време
  Само таму заедно ќе бидеме
  Срце дадов сега срце веќе немам
  Таму врати ме за пак да живеам

  Не можам да продолжам јас без тебе
  За тебе само вреди да се живее
  Срцево те чека тоа само е
  Ти кај мене врати се

  Врати ме на исто место исто време
  Само таму заедно ќе бидеме
  Срце дадов сега срце веќе немам
  Таму врати ме за пак да живеам


  Владо Јаневски - Ако не те сакам

  Сегде околу нас,љубов ефтина,
  Со рака просјачка,и мантил искинат,
  Но мојата ќе трае,се дури сум жив,
  Твојто име да е мој последен здив.

  Ако не те сакам,зошто ми е мака?
  Кога ноќ ќе падне и ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш тогаш што ми прави?
  Кога ќе ме гушнеш,светла топлина во гради?

  Ако не те сакам,зошто боли вака?
  Секој божји ден што ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш зошто суша ти ми оставаш во душа?
  Кога и да заминеш.

  А сега одете си сите,сакам да сум сам,
  Не би ме разбра ни да ви објаснам,
  Ве имам како свои,но ми фали едно лице,
  Сокриено во мојто непроѕирно срце.

  Ако не те сакам,зошто ми е мака?
  Кога ноќ ќе падне и ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш тогаш што ми прави?
  Кога ќе ме гушнеш,светла топлина во гради?


  Ако не те сакам,зошто боли вака?
  Секој божји ден што ќе ми помине без тебе?
  Ако не ми требаш зошто суша ти ми оставаш во душа?
  Кога и да заминеш.

  Влатко Лозановски- За кого ти е срцето

  Дали знаеш како ми е кога сум до тебе,
  и дали знаеш покрај тебе дека не личам на себе.
  Од сите бегам само да те видам,
  судбина би сменил јас за твој да бидам.
  Од сите бегам само да те видам,
  судбина би сменил сега.

  Реф:
  За кого ти е срцето
  во твоите гради ветено
  дали ми чуваш скриено
  за мене место во него. х2

  Кој ли знае што во мисли, тебе ти се крие
  каде твоето срце бара дом и каде спие.
  Од сите бегам само да те видам,
  судбина би сменил јас за твој да бидам.
  Од сите бегам само да те видам,
  судбина би сменил сега.

  За кого ти е срцето
  во твоите гради ветено
  дали ми чуваш скриено
  за мене место во него.


  Елена Ристеска-Усни како темно мастило

  Некој ден и еден ден,
  А умирам јас по тебе
  Ко воздух ти ми требаш врати се.

  Ноќта тешко минува,
  Кога не те бакнувам,
  О зошто будна јас те сонувам.

  Реф:
  Усни како темно мастило,
  Јас за тебе гризам,
  Болката ме убива.

  Рушам сто и едно правило,
  Пак на тебе мислам,
  Љубовта последна умира.

  Пак по стара навика,
  Со тебе би почнала,

  Ко воздух ти ми требаш, врати се.

  Твојте усни отровни,

  Вечно би ги љубела,
  О зошто будна јас те сонувам.
  Реф:
  Усни како темно мастило,
  Јас за тебе гризам,
  Болката ме убива.

  Рушам сто и едно правило,
  Пак на тебе мислам,
  Љубовта последна умира.

  Што ќе ми е било кој,
  Воља јас немам за тој,
  Тонам во празно а ти,
  Незнаеш колку боли.

  Љубовта, умира, последна ...

  Реф:
  Усни како темно мастило,
  Јас за тебе гризам,
  Болката ме убива.
  (x2)
  Рушам сто и едно правило,
  Пак на тебе мислам,
  Љубовта последна умира.
   
  На i_wanna_fly и The Tramp им се допаѓа ова.
 7. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Ако- Пеперминт
  текст:

  Си реков некако морам, со тебе да се сретнам
  па макар и на улица на пешачки премин
  и онака семафорите траат пола сат,
  таман ќе елаборирам на темата,
  колку ми се свиѓа звукот на твоите патики.

  Кога газат по земја како да сум на месечината.
  Од твојот мирис на ментол, бонбона правам,
  неконтролирани фаци и несмасно одам и се сепнувам од тебе.

  реф:х2
  Ама ако, кога се работи за тебе,
  ама ако, не е проблем за тебе,
  може да не сум во право,(ама ако)х2

  Спиеш во мојата мајца, во мојот кревет,
  расфрлани чувства, извадени од контекст,
  со твојата шминка не личиш на ништо, а
  ма мене ис ми супер, со поглед на ѕидот.

  Демек случајно пуштам на телевизија на VH1,
  некоја добра песна што јас ја мразам, а ти многу ја сакаш,
  нема место за компромис.

  реф:х2

  Нема полесен пат и нема друго решение,
  ќе мора да стигнам до тебе некако,
  само нејмам појма како.

  Реф: х2

  ќе ссфатиш и сама-ама ако...
   
  На i_wanna_fly и The Tramp им се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Не се враќаш - Каролина Гочева & Влатко Стефановски

  Мислев можам да ти верувам,
  нема лаги нема ѕид меѓу нас
  и се сеќавам на секој збор по ред
  ми рече: Ти си ми се.. Да бидеш, со мене, засекогаш до крај,
  сега гледам како одиш и знам....

  Ти не се враќаш, не
  не се враќаш кај мене

  Никој не ме ранил како ти
  во срце, во крило, во лет
  и тешко ми е да се погледам,
  да се видам без тебе.

  Ми требаш до мене,
  ми требап ти до крај
  сега гледам како одиш, и знам...

  Ти не се враќаш, не
  не се враќаш кај мене

  Се што било некогаш
  сакам да заборавам,
  ко да не си ни бил од мене дел..
   
  На Bibi@, i_wanna_fly, Rosana и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Меморија-оган под ѕвездите
  Аm Е Ам
  Не сум веќе оган под ѕвездите
  C Dm Am
  не сум ѕвезда што сјае во ноќите
  C G F E
  во овој час чуствувам еден бел коњ умира
  Am
  на градите на некоја планина

  Мојот дом од името далеку е
  пуштете ме да ја видам светлината
  сонцата денес силно нека светат
  а птиците да се вратат на југ

  C Dm E
  реф: Не барајте вино испиено е
  C Dm Am
  Единствено што можам е да излезам
  G F
  со вас на парадите

  Ноќва виното во крвата ми е
  црвено вино црвени знамиња
  црвено вино црвени знамиња
  пред очите а сигурно
   
  На Selma, Bibi@ и i_wanna_fly им се допаѓа ова.
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Илузија -Тоше Проески

  Ти си тајна бескрајна, како срна скриена
  Ноќ, ко море, бран што доаѓа
  Родена само за мене си ти и за вечност дарена
  Нека свират кавали, нека пеат поети
  Пак си тука, душа огреа
  Волшебна како некогаш си ти
  Ти, од небо дадена

  Илузија во мисла видена
  На сон создадена, за мене чувана
  Самовила во бело ми доаѓаш пак ко магија
  Ти ѕвезда скитница во магли скриена
  За мене избрана, ко илузија си ти

  Ти си приказна без крај, моја плима, осека
  Ти си патот, почеток и крај
  Родена само за мене си ти, мене си ми судена  Ти си тајна бескрајна, како срна скриена
  Ноќ, ко море, бран што доаѓа


  Тоше и Каролина-Немир

  Тоше:
  Дали е доцна нешто да сменам?
  Кому да кажам, без тебе не можам?
  Светот да сакаш би ти го купил,
  грешев што грешев,
  само Бог би ме искупил.

  Каролина:
  Пројде многу време
  сама спијам, а ме галат копнежи.
  Уште те сакам тебе,
  ти си дел од сите мои молитви.

  Тоше и Каролина:
  Ти си немир што ме тера
  да се премислам,
  да верувам во љубовта,
  да научам да простам
  зошто секој простува
  и барем еднаш се покајува.
  Ех, да најдеш некој повод или причина
  на полноќ да ме разбудиш,
  ќе откриеш во очи дека било вистина
  штом велат дека пак не заљубив.

  Тоше:
  Дали е доцна нешто да сменам?
  Кому да кажам, без тебе не можам?
  Штом ќе го спомнат твоето име,
  солзи се будат, ајде дојди утеши ме.

  Каролина:
  Сакам да те видам,
  да те бакнам исто како некогаш,
  Чекам и твоја ќе бидам.
  Зошто мислиш, зошто не се јавуваш?

  Тоше и Каролина:
  Ти си немир што ме тера
  да се премислам,
  да верувам во љубовта,
  да научам да простам
  зошто секој простува
  и барем еднаш се покајува.
  Ех, да најдеш некој повод или причина
  на полноќ да ме разбудиш,
  ќе откриеш во очи дека било вистина
  штом велат дека пак не заљубив.
  Владо Јаневски-Чаирска романтика

  Чаир е често досадно место
  но штом низ него ќе пројдеш ти
  блеснува Сонце и како од сон
  се будат чаирските фраери

  Сукњичка кратка и сите се зверат
  а ништо подобар не сум ни јас
  Така мала и слатка сите би те лапнале во сласт

  Ноќеска дојди ми
  на романтика
  усните твои да ми
  станат навика
  Растопи ме како свеќа
  Јас и ти камо среќа
  Да ми дојдеш на романтика

  Приказни кружат
  дека те дружат само буџи и директори
  Од твоите очи срце ми кочи
  се потам како под рефлектори
  Од чекање, гледам фајде ќе немам
  треба да својски да се потрудам
  мора херој да бидам и
  да ти пријдам, да ти предложам
  одличен план:
  Ноќеска дојди ми на романтика.

  Запнат ко пушка со тактики спремни
  тргнав да те најдам каде си
  и видов некој те гушка
  и ми се стемни кога го слушнав
  што ти шепоти:
  Ноќеска дојди ми на романтика.
  Од твоите очи срце ми кочи
  се потам како под рефлектори
  Од чекање, гледам фајде ќе немам
  треба да својски да се потрудам
  мора херој да бидам и
  да ти пријдам, да ти предложам
  одличен план:
  Ноќеска дојди ми на романтика.


   
  На i_wanna_fly му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: