ТВ Нова - информативна телевизија | Црнобело Форум

ТВ Нова - информативна телевизија

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
31


ТВ НОВА е информативна национална кабелска телевизија која започна со програма на 01.02.2016 година. Телевизијата ќе понуди доста инфрмативни емисии како што се вести од светот и балканот, вести од спортот, забавни емисии и многу друго

Главен и одговорен уредник на информативната програма е Билјана Василева Трендафилова.

Во интервју за Утрински весник Василева Трендафилова истакнува дека концептот на ТВ Нова се темели на идејата гледачите да добиваат многу повеќе од обични вести, односно телевизијата да функционира како еден вид на арена, каде што ќе има простор да се слушнат многу различни ставови, уште повеќе анализи и дебати, што на гледачите ќе им понуди едно сосема ново искуство во поглед на вестите.

„Телевизијата ќе функционира како еден вид арена, каде што ќе има простор да се слушнат многу различни ставови, анализи и дебати“, вели Билјана Василева-Трендафилова, главен и одговорен уредник на ТВ Нова за Утрински весник.

Од денеска во етерот почнува да зрачи телевизијата ТВ Нова. Вие ќе бидете главен и одговорен уредник на информативната програма. Што ќе им понудите на гледачите, повеќе политика, економија, дебати…

Главниот производ на ТВ Нова ќе бидат точни, навремени и проверени информации, кои ќе бидат сервирани во текот на целиот ден. Од тука, може да се каже дека во фокусот на ТВ Нова првенствено ќе биде информацијата, без разлика дали станува збор за политичка, бизнис, забавна или спортска вест. Целта ни е секоја вест која на кој било начин ги засегнува гледачите, да го добие заслужениот третман и простор. Идејата е, всушност, гледачите на ТВ Нова да добиваат многу повеќе од обични вести, односно телевизијата да функционира како еден вид арена, каде што ќе има простор да се слушнат многу различни ставови, уште повеќе анализи и дебати, што на гледачите ќе им понуди едно сосема ново искуство во поглед на вестите. Всушност, може да се каже дека во ТВ Нова, новинарите конечно имаат ресурси за работа кои досега во Македонија ги среќававме само во учебниците по новинарство, а беа сон на секој новинар. Она што го гледаме само на светските и регионалните канали за вести, од технички аспект, конечно, ќе го практикуваме и во нашата земја.

Официјален веб сајт : tvnova.mk
Соработуваат со REUTERS, BLOOMBERG и израелската i24 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Дане знајш на кои кабелски ја има телевизијава оти јас сум на Телекабел ја немам а имам еден другар шо е на БТВ ја има, и многу ме нервира шо никој не кажва на која кабелска може да се најде телевизијата. Момелтано можам да ја следам само на нет tvnova.mk
 

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
31
Изгледа грешка сум. Што е Нова ТВ, телевизија или интернет канал?
tvnova.mk е информативна телевизија (налик на 24 вести) која започна со работа неделава.
novatv.mk е интернет портал кој не се стандардна телевизија туку снимаат вести и дебатни емисии кој ги прикачуваат на јутјуб.

Двете имаат различна екипа, газда и немаат никакви допирни точки едни со други .

Дане знајш на кои кабелски ја има телевизијава оти јас сум на Телекабел ја немам а имам еден другар шо е на БТВ ја има, и многу ме нервира шо никој не кажва на која кабелска може да се најде телевизијата. Момелтано можам да ја следам само на нет tvnova.mk
На телекабел ја има ама аналогно (кабелска) а дигитално (преку ресивер) ја нема. Бар така прочитав на друг форум. Ако имаш аналогно сигнал на Телекабел треба рачно да ја побараш.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
25
Добро луѓе време беше за нешто вакво.Телевизии што сакам да ги имам (колку да не ми стое за џабе телевизирот дома) се тв 21 и тв Нова.Се супер,ми се допаѓа објективноста,новата опрема и новинарите.Еве дочекавме телевизии лишени од турски и индиски серии,со нормална и здрава содржина како што доликува на еден медиум.
И доколку би продолжиле со Контравестите би било супер освежување. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
31
ТВ Нова пропаѓа после сите тие случувања со газдата на телевизијава Сеад Кочан. Се зборува дека ја купил газдата на радиото Канал 77 и ќе се вика 7 телевизија веќе има и сајт во изработка tv7.mk но прво треба да се реши проблемот со вработените во ТВ Нова бидејќи не им се исплатени неколку месеци плата. Телевизијава моментално нема програма, нема луѓе само репризи се вртат по цели денови и едно те исто од реприза.
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Семејни вредности, руската серија што ја имаше на тв нова беше супер. Сега веќе ја нема изгледа
 

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
31
После пауза програмски и само репризирање програма па потоа обиди колку толку да заживее телевизијава сепак одлучено стечај и АААВМУ (Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги) ќе покрене постапка за да и се одземе дозволата.
http://avmu.mk/вонреден-административен-надзор-врз-2/

На Телеком Макс тв повеќе и не работи сигналот на телевизијава.

Телевизијата технички од старт беше подготвена најдобро затоа штета ако некоја телевизија не купи нешто од опремата што ја поседува или пак некој друг не ја купи цела телевизија а имаше такви шпекулации по интернет.