Стручно или гимназиско образование | Црнобело Форум

Стручно или гимназиско образование

SofS94

Нов член
26 октомври 2020
4
3
3
26
Стручно, зашто одев гимназија. Нема врска дека ќе научиш повеќе во гимназија, не за друго, туку ради цел образовен систем. Во 4 години шо ги поминав во гимназија, не научив ама баш ништо корисно. Ќе ги издвоам само неколкуте предмети од ПМА, ама само зошто професорката беше навистина посветена. И, кога завршив, не бев ништо, ниту имав некое конкретно знаење, освен калкулус.

Стручното од друга страна, ќе те поткова ако ништо друго, барем за занает. Се сеќавам на ФЕИТ, ние од гимназија мака немавме математика, ама све друго првпат гледавме во животот. Оние со стручно беа каде каде поспремни.

Е сеа поради фактот дека сето образование кај нас е шит, не ти ни прави некоја разлика кај ќе се запишеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Стручните чколии се исто срање со гимназиите, некој ако мисли дека стручно ќе добие некаква основа мноооогу се лаже, цел образовен систем е криминално гомно, трулеж и место за ухлебување на партиски кадри.