1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од старост

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од MoonFairy, 5 март 2013.

1. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,275
    Допаѓања:
    1,896
    Каков е вашиот став кон стареењето? Дали се плашите од староста? Дали сте оптеретени со некакви здрави навики против стареењето (знам дека повеќето жени се оптеретени со тоа и превземаат се и прават сешто само да не им се познаваат годините на ликот)? Или едноставно сте опуштени и го прифаќате и стареењето као нормален составен дел од човечкиот живот?

На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.
  2. МериСелест

МериСелест Староседелец

Зачленет на:
    24 април 2012
    Мислења:
    2,007
    Допаѓања:
    3,215
    Стареењето е нормален дел од животот.Што и да направиш секогаш ке ти се познаваат годините...Во ред,на лицето и нема да се познава толку многу но што е со останатиот дел од телото?Рацете,вратот :) Ако правиш операција за оптегнување на кожата?
    Јас не се плашам...како за другите така и за мене...Од тоа нема бегање.

3. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,374
    На темава ќе зборам за дестина годинини сеа за сеа немам таков страв :zelen
    4FUN знам дека се плаши од старост :D

На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Долга тема.
    Се плашам. Искрено, се плашам многу.
    Се плашам да не ме победи времето и да не, не успеам да ги сработам сите работи што сум ги имал во план.
    Не ми е страв за брчите што ќе се појавуваат на моето лице, ниту пак отпуштањето на мускулите по телото - страв ми е само да не го убијам детето во мене и да бидам старец и во душата. Да не се шалам и да бидам типичен старец„А бе деца, деца“. Би сакал секогаш мозокот да ми работи со толкаво ниво на разбирателност.
    Се плашам. Искрено, ни сам не сум свесен колку многу.
    Со староста доаѓаат и болките - не сум имун на нив, јас не сакам да ме боли ништо сакам да сум во состојба да си чачкам низ двор, да си ми текне сред зима дека сакам да го бојам ѕидот да си станам и да си го обојам. Се плашам дека за тоа ќе немам сила во староста.

На Just Perfect, S.B., Марија и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Emma.T

Emma.T Истакнат Член

Зачленет на:
    23 декември 2012
    Мислења:
    241
    Допаѓања:
    352
    Да, се плашам, ама не од промената во физичкиот изглед, туку од тоа да не немам време да си ги исполнам најважните планови.

На S.B. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,275
    Допаѓања:
    1,896
    И јас исто....Се плашам од беспомошноста која доаѓа со староста а јас не сум тип на човек кој зависи од други...сакам се сама да си завршам да не молам никој...ама мислам дека староста тоа не го дозволува...али јбг тоа е не може да се избегне...само како што кажа да не се убие и да не остари младиот дух во нас тоа е најважно....

На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Марија

Марија Poétesse

Зачленет на:
    14 април 2012
    Мислења:
    1,146
    Допаѓања:
    2,490
    И јас се плашам од старост, не физичката старост. Всушност онака како што опиша Аркантос е така се плашам. Се плашам дека ќе ми остаре духот, мислата, насмевката ...

8. пријателство

пријателство Истакнат Член

Зачленет на:
    7 август 2018
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    29
    секој човек се плаши од стареење

9. Хептаграм XI

Хептаграм XI Староседелец

Зачленет на:
    26 мај 2013
    Мислења:
    1,723
    Допаѓања:
    880
    Човекот се плаши од смрт, стареењето не го забележува поединецот...

10. Ananas

Ananas Полноправен Член

Зачленет на:
    14 јануари 2019
    Мислења:
    68
    Допаѓања:
    24
    Ич не се плашам но тазе тинејџерите веќе ме викаат чичко :)

Сподели: