1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Страв од старост

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од MoonFairy, 5 март 2013.

 1. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Каков е вашиот став кон стареењето? Дали се плашите од староста? Дали сте оптеретени со некакви здрави навики против стареењето (знам дека повеќето жени се оптеретени со тоа и превземаат се и прават сешто само да не им се познаваат годините на ликот)? Или едноставно сте опуштени и го прифаќате и стареењето као нормален составен дел од човечкиот живот?
   
  На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Стареењето е нормален дел од животот.Што и да направиш секогаш ке ти се познаваат годините...Во ред,на лицето и нема да се познава толку многу но што е со останатиот дел од телото?Рацете,вратот :) Ако правиш операција за оптегнување на кожата?
  Јас не се плашам...како за другите така и за мене...Од тоа нема бегање.
   
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  На темава ќе зборам за дестина годинини сеа за сеа немам таков страв :zelen
  4FUN знам дека се плаши од старост :D
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Долга тема.
  Се плашам. Искрено, се плашам многу.
  Се плашам да не ме победи времето и да не, не успеам да ги сработам сите работи што сум ги имал во план.
  Не ми е страв за брчите што ќе се појавуваат на моето лице, ниту пак отпуштањето на мускулите по телото - страв ми е само да не го убијам детето во мене и да бидам старец и во душата. Да не се шалам и да бидам типичен старец„А бе деца, деца“. Би сакал секогаш мозокот да ми работи со толкаво ниво на разбирателност.
  Се плашам. Искрено, ни сам не сум свесен колку многу.
  Со староста доаѓаат и болките - не сум имун на нив, јас не сакам да ме боли ништо сакам да сум во состојба да си чачкам низ двор, да си ми текне сред зима дека сакам да го бојам ѕидот да си станам и да си го обојам. Се плашам дека за тоа ќе немам сила во староста.
   
  На Just Perfect, S.B., Марија и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Да, се плашам, ама не од промената во физичкиот изглед, туку од тоа да не немам време да си ги исполнам најважните планови.
   
  На S.B. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  И јас исто....Се плашам од беспомошноста која доаѓа со староста а јас не сум тип на човек кој зависи од други...сакам се сама да си завршам да не молам никој...ама мислам дека староста тоа не го дозволува...али јбг тоа е не може да се избегне...само како што кажа да не се убие и да не остари младиот дух во нас тоа е најважно....
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  И јас се плашам од старост, не физичката старост. Всушност онака како што опиша Аркантос е така се плашам. Се плашам дека ќе ми остаре духот, мислата, насмевката ...
   
 8. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  секој човек се плаши од стареење
   
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Човекот се плаши од смрт, стареењето не го забележува поединецот...
   
 10. Ananas

  Ananas Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  29
  Ич не се плашам но тазе тинејџерите веќе ме викаат чичко :)
   

Сподели: