Средства за чистење | Црнобело Форум

Средства за чистење

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
110
Има ли некое средство за чистење што може да ги исчисти флеките што се околу ринглите?

IMG_20210303_163017.jpg
И за овие флеки (флеките се на дрвена површина и се мрсни флеки)?IMG_20210303_163141.jpg
 
Последна промена:

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
57
44
318
Купете абразивна паста и овие работи ќе бидат минато. Ќе биде се чисто како и на самиот почеток. За дрвената површина обидете се со алкохол да ги тргнете. Натопете алкохол на крпа и поминете само.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,772
7,299
1,153
Big Sur
Во голем дел и бојата е избледена/изгребана околу ринглата, па не е нешто што може да се исчисти, туку да се префарба. Знам, пошто и нашиот шпорет е така.
За другово мене мешавина од ЦИФ, сода бикарбона и вим во малку млака вода ми помага, а тријам со жица за садови и зелениот дел од сунѓерчето. Иако не знам, доста зависи и колку време стојат флеките.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,233
5,748
1,683
Disco
Абразивна со жица, нема подобро решение :)
 

Senorita

Полноправен Член
16 декември 2020
31
10
18
110
Би благодара многу за советите, но јас затоа што не сакам да стругам со жицата сакам да најдам средство за чистење што ќе можам да ги исчистам флеките со сунгер и со некое средство. Иначе флеките на дрвената површина ги исчистив со жица, но на шпоретот нема да стругам со жица.