1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Справување со стрес

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Legioner, 31 јануари 2014.

 1. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  модерно време модерни болести, едно од нив е стресот , како се справувате со него ??
  дали често вашата нервоза преминува во депресија, и како се справувате со истата ??
  на ова ме потикна следниот текст
  http://www.zazdravje.com.mk/справување-со-стресот-преиспитајте-ги-вашите-реакции
  колку и да негираме сите сме изложени на стресот , работата е како го решаваме истиот .
  јас најчесто шетам, или палам по некоја цигара ,
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Ух, стресот... Денот не е ден ако нема минимум еден таков „незгоден миг“.
  Јас секогаш различно реагирам на тие работи.
  - Ако ми е премногу тешко плачам и тоа без срам, подобро да си ги испуштам работите од мене отколку да ги збирам па тие да излезат на места каде што не треба.
  Мајка ми кажуваше една убава изрека, ја имала прочитано низ книги некаде: Емоциите се како шилци... ако ги чуваш во душата ќе ги распарчат сите органи, а ако ги извадиш на површината ќе распарчат само тоа што ќе се наоѓа на место каде што не треба да биде.
  - Некогаш слушам музика, пишувам во дневник и си пијам чајче со многу многу многу шеќер и лимон; Легнувам и одам во свет на фантазии.
  - Секогаш ѝ се јавувам на сестра ми, кажувам што ме мачи зборуваме за тоа, потоа настапува таа со нејзините вкусни и невкусни, пристојни и вулгарни шали па ноќта ја претвора во ден.
  Исто така постојат уште неколку личности во мојот живот со кои зборувам и ми успеваат барем малку да ме смират.
  - Ги земам малите мои ангелчиња легнувам на кревет и ги гушкам дур не почнат да плачат од што ги масирам и тормозам и после доаѓа Генералниот директор и ми се дере.
  - Играм Ејџ оф митолоџи и Ејџ оф емпаирс.
  - некогаш се покажувам како најголемиот кретен на светов и пијам - се мразам поради тоа
   
  На Сара.13, steel, MoonFairy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,016
  Во последно време (години) сум под континууран стрес. Порано се справував со читање на добра книга, излегување на кафе со другарка, купување некое убаво парче облека, шопинг во Солун, чистење дома...
  Сега , ми помага само шетање , брзо пешачење или долг муабет кој некој би имал време да го потикне или спонтано да се развие во долги ноќни разговори. Но, бидејќи второто зависи од соговорникот и е ретко, обично шетам безцелно. Ако немем време , тогаш полнам када со миризливи купки и се обидувам да се опуштам. Некогаш земам и лек за спиење(не го препорачувам на помлади од 40 год), ако сум имала дента голем стрес. Во последно време ме опушта и читкање по форумов.
  Најубаво се чувствувам кога се шетам низ парк, во билокое годишно време. Кога нема многу народ , ги гушкам дрвјата. Пробај те , последново дефинитивно опушта.
   
  На malo, AnGelgirl24, steel и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Мене пак разговор многу многу не ми помага туку напротив ме напнува уште повеќе...што има да разговарам за нешто што ми предизвикува стрес...
  Најмногу ми помага самотија...
  Сакам да седам сама во тишина на балкон, да си пијам кафе, пиво, цигарче ...и да ја слушам тишината...е тогаш си ги средувам мислите...
  А втора варијанта е да го ставам ранецот на мене и да се качам на планина, да се испотам (да излези лошото од мене :)) и да уживам во мирот и тишината што ги пружа природата...
   
  На melpomena, AnGelgirl24 и Lena им се допаѓа ова.
 5. Antares

  Antares Староседелец

  Зачленет на:
  11 мај 2012
  Мислења:
  468
  Допаѓања:
  414
  Како тоа стрес е модерна болест како да пред 1000 години лугето не биле стресни. Ништо ново ниту модерно, сите сме различно индивидуи така да секој на различен начин се бори против стресот. Некој пак никако не може да се справи па завршува на коњски апчиња од кои веќе и емоциите ги губи за времетраењето на апчињата. Но што правиме кога младите денес се стресни и не знаат како да се справат, ама за понатаму поголеми проблеми тие сигурно цело време ке бидат на апчиња. Јас со стресот се справувам со слушање музика, или најчесто шеткање и дружење со луге.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AnGelgirl24

  AnGelgirl24 Нов член

  Зачленет на:
  16 јули 2013
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  17
  Јас кога сум под стрес..имам огромен бес во мене и едно време бесот го трошев на тренинг..на кик-бокс .. сега го собирам во мене.. и најчесто плачам и се тешам самата со себе х)..после тоа ми е полесно .. најмногу од се..ми помага музика..филм..спиење.. х)
   
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  Еден од најдобрите природни ''лекови'' за стрес е водење љубов со саканиот...
  опуштено во соба со мириси и свеќи и релакс музика...
  Или пак топло чајче од чаевите на баба Рада (односно мојата Нада) и релаксиран разговор со пријателите кои нема да соджи никакви жалења за проблемите кои не окружуваат ... Исто така и вежби на домашните справи или пак одење на пилатес,фитнес,аеробик,пливање или долга прошетка :)
  Има многу начини за справување со стресот,но најпрво мора да се справиме со мислите,да научиме да ги контролираме и насочуваме кон позитивни работи.
   
  На Змејче и Prashina им се допаѓа ова.
 8. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Цигара мие решение или добар филм..
   
 9. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Прво, да , се слагам дека стресот постои и ни влијае... Никој го нема прескокнато, само секој пати на различен стадиум и со различни последици...
  Да си кажиме право, стресот предизвикан на квалитетна провокација на работа проследен со вадење од такт не се решава со цигара или книга... Тоа бара долготрајно вложување напори за да исчезни.
  На првичната провокација реагирам бурно... Стресна ситуација може да настане од било што - почнуваќи од зајадлив муабет што ги слушам секојдневно поприлично многу. Принцип : Кој што си барал- си добил. Се карам, погласно и погласно ... па пцуење се по список... последна фаза, заштитена за да не ошамарам некого - фрлање предмети што ќе ми долетаат. Обично полетува телефонот после разговор, некои глупости низ соба, тетратки , книги , списанија и слични небитни работи. Страшно бурно реагирам, гадна мана ми е, но многу често тој начин на пристап ме спасил од многу лоши ситуации и околности...

  Знам дека ќе ме осудите дека не знам да го контролирам бесот, не се правдам, но да се глупирам со кафето в рака дека се ќе биде океј - не ми успева...
   
  На AnGelgirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Што знам јас сум човек што многу брзо се нервира, и тоа за секакви ситници, па дури и за туѓи неправди. Не ми помагаат прошетки, зошто тогаш повеќе размислувам и измислувам нови проблеми плус, а ако се наоѓам во друштво, голема е веројатноста да се истурам на некој недолжен, па така ни дружбата не ми помага. Ок ќе изгледам филм, ама после него се осеќам бетер депримирано.

  И еден ден фино лепо си отидов во аптека и си побарав нешто што ќе ми помогне со несоницата, па уз муабет и нервозата ја препишав на проблемот со спиењето. И така се запознав со релаксан-таблети од билна база, со главна состојка билката валеријана.
  Не ми помогна со спиењето, ама навистина помага со нервози и напнатост.
   
  На МалиСашко му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: