1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Споменици и скулптури во Македонија (со слики)

Дискусија во форумот 'Скулптура и архитектура' започната од Marick14, 29 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Постирајте скулптури и споменици низ Македонија од вашите градови, или од таму кај што споменикот/скулптурата ви оставила голем впечаток.

  Мајка Тереза - Скопје
  o52k4n.jpg  Плоштад Слобода - Скопје

  2heanio.jpg

  Александар Македонски - Прилеп

  450px-Prilep_spomenik_Aleksandar_Makedonski).JPG
   
  На The Tramp и lady_blue им се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Порта Македонија - Скопје

  porta_makedonija_13.jpg

  Воин на коњ (Александар Македонски) - Скопје

  fontanaproba2.JPG
   
  На The Tramp, lady_blue и marjan им се допаѓа ова.
 3. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  Braniteli Bitola 0103.jpg
   
  На Martin_MKD, The Tramp и lady_blue им се допаѓа ова.
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  ми у куманоо брат иамо едн убаф споменик, тој е познат батко Ѓорѓија, синоним за Куманоо, пијаница : )
  умреја за чашку ракију : ) ете затетој смо ми куманофци по ракиичку винце : )
  batko-djordjija-m1.jpg
   
  На Red Army, The Tramp и lady_blue им се допаѓа ова.
 5. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Мене најголем впечаток ми остави групњакот на гулабите, до пред 2 години секој ден го гледав споменикот пошто учев во близина
   
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Аааа ме претрка, јас сакав да га ставу овуј слику. Али това е.... :D Иначе убав споменик...само уште една чаша виски да му ставеле до него и супермен...
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Бранителите на Македонија

  braniteli.jpg

  Димитрија Чуповски

  cupovskiiii.jpg

  Цар Самоил

  220px-Споменик_на_цар_Самуил.jpg
   
 8. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Сакам да видам стари и запоставени споменици растурени низ нашава татковина. Овие од Скопје 2014 ми се ептен мејнстрим.

  Споменик на паднати борци од НОБ од моето место.

  [​IMG]
   
  На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Спомен-костурницата на ридот Зебрњак беше монументално и триумфално спомен обележје кое е подигнато во слава и чест на загинатите српски војници во текот наКумановската битка во Првата балкаснка војна во 1912 година. Српската војска извојува победа над турската и со тоа го означи почеток на ослободувањето најугоисточна Европа од Отоманската империја. Спомен-обележјето е најзначајното остварување на белградскиот архитект Момир Коруновиќ и беше најмонументалниот воен материјал на балканските простори. Споменикот е подигнат во 1937 година на локацијата на самата борба - ридот Зебрњак кај Куманово во тогашната Вардарска бановивана во Југославија, денешна Република Македонија. Војна сила од околу 90.000 војници под команда на Александар I Караѓорѓевиќ. Оваа битка ја одлучи Првата балканска војна. На турската војска и бил нанесен тежок пораз, по кој следуваше завршното протерување на турците од Балканот. Во спомен-костурницата, почиваат посмртни остатоци на 678 загинати српски броци. По ова била исполнето и тежнеењето на српскиот народ да се ослободи Косово и Метохија. Денеска споменикот е во руинирана состојба, поради тоа што бил срушен од страна на бигарските воени сили во текот на Втората светска војна.

  Уште во 1922 година група српски воени ветерани формира одбор со цел да се подигне споменик на загинатите војници на 23. и 24. октомври 1912. во Кумановската битка - вооружен конфилкт кој ја одлучи исходот на првата балканска војна.
  Споменикот е свечено осветен на 31 октомври 1937 година, на 25-годишнината од победата во Кумановската битка, од страна на скопскиот митрополит Јосиф, нишкиот епископ Јован и рашко-призренскиот епископ Серафим. Изграден е на ридот Зебрњак, највисоката точка на кумановските воени места. За време на осветувањето во костурницата се положени посмертните остатоци на околу 400 припадници на српската војска кои до тогаш биле чувани во манстирот свети Ѓорѓи, недалеку од костурницата (во Старо Нагоричане).
  Споменикот на Зебрњак е изграден од најтврд базалт и армиран бетон. Имал облика на кула со висина од 48,5 метри. Тоа беше убедливо највискиот споменик не само на територијата на Кралството Југославија, туку и на целиот Балкан. Со складни пропорции, овој меморијал можеше да се види и од далеку, дури и преку ноќ, затоа што од неговиот купол светее три петро-макс лампи. Тоа беше симболично, вечно кандило на починатите.
  На приземје се наоѓаа простории со посмртни остатоци. Над нив, се наоѓал простор, поделен во девет одаи, во кои биле сместени музеолошки поставки. Над подножјето на споменикот, осумнаесет метри од земјата, се наоѓала меморијална капела до која се стигнувало со отворена спирална рампа. На секој агол од спиралната стаза стоеја сталки со оригинални топови кои се користени во битката. Железните скали водеа во простор над капелата во која биле поставени дрвени храстови слуби кои ги спојувале петте спратови на високата кула со бетонските галерии. На самиот врв на кулата, под самата кровна конструкција, се наоѓале споменатите светилки кои во текот на ноќта ја осветлувале околината. На врвот на објектот, се наоѓал крст, додека нејзиниот највисок спрат бил украсен со хералдички знамиња на кралството Србија.
  Фреско-декорацијата во капелата и во костурницата ја изработил Живорад Настасијевиќ.

  Монументалниот споменик на ридот Зебрњак кај Куманово е срушен на самиот почеток на втората светска војна од страна на бугарскот окупатор. Експертите на републичкиот завод за заштина на спомениците за култура, во Белград во 1985 година го реализирале проектот за заштита на објектот на Зебрњак во дадена состојба. Денес, од страна на Министерстово за социјални работи и Амбасадата на Република Србија во Република Македонија е поставен постојан чувар.

  398px-Zebrnjak,_Kumanovo.jpg

  zebrnjak2009_3.jpg
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Споменикот Македонија се наоѓа во градскиот парк во Струмица. Споменикот бил изграден во чест на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, кој по потекло е од Струмица. Автор на скулптурата "Македонија" е познатиот Руски скулптор Григориј Потоцки. Истата била изработена во рамките на "Меѓународната струмичка ликовна колонија - 2005".[1] Споменикот се состои од ликот на Борис Трајковски и жена која држи крст со венец. Ова уметничко дело според авторот Поточкииј ја симболизира љубовта на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски кон својата татковина и христијанството.
  Споменикот бил откриен од страна на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Љупчо Јордановски и Градоначалникот на Општина Струмица Зоран Заев, на 11 декември 2005 година по повод Денот на заштитниците на Струмица Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици.
  На мермерната плоча на споменикот е испишана познатата изрека на претседателот Б.Трајковски:
  сите заедно споделуваме една единствена судбина наречена Македонија...

  The_Monument_Macedonia.jpg
   

Сподели: