Спирулина

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
207
158
1,043
Скопје
Здраво дечки!
Имам проблеми со анемија па читав дека добро е да се пие спирулина.
Дали некој има користено? Во каква форма е најдобра (прашок, апчиња...?) Ефекти?
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
Спирулината е алга која содржи витамини,(Е,Б1,Б12,Ca)ензими,и е доста добар извор на биолошко железо.
Инаку одлична е за подобрување на крвната слика,за подршка на имунолошкиот систем,за проблеми со дигестивен тракт,акни,холестерол итн,
се на се си ја врши работата на прочистување на организмот од токсини,тешки метали,никотин.
Е сега ја има на различни фирми со различен број на таблети и различни цени,така да прашај си за тоа во аптека подетално ќе ти објаснат.
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Blueberry

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Анемија или слабо крвност, е дефицит на железо и витаминот Б 12, така да имај повеќе здрави оброци во текот на денот, немој да држиш некои диети кои те довеле до вакво нешто. Б комплекс, и можеш исто така да си земеш шумливи таблети со железо од аптека, а исто така и спирулината помага, јас ја користам подолго време. Спирулината е склоп на витамини, минерали и амино киселини, како и здрави масти, јас ја имам и во форма на прашок и на апчиња, како ти одговара тебе повеќе така конзумирај се. И да имаш подобрувања во крвта уште првата недела :)
 

rancher

Нов член
15 април 2014
1
0
1
Спирулината навистина помага за подобрување на крвната слика, меѓутоа мора да се внимава на составот. Кај нас се продаваат најразлични суплементи и обично купуваме без да го провериме што содржат (а најчесто ефтините суплементи имаат лош состав). Јас од неодамна почнав суплементите да ги нарачувам од iHerb. На странава сите суплементи се од светски докажани производители, а со цени 2-3 пати пониски од кај нас. Сега ги нарачав овие SPIRULINA ,чекам да пристигнат.
 

freshspirulina

Нов член
21 август 2015
1
1
1
30
Здраво на сите.
За сите љубители на здравата храна сакам да им соопштам дека од денес може да си нарачате
ЖИВА СПИРУЛИНА. Спирулината се одгледува во Македонија на сопствени фарми според Руски стандарди со гарантиран квалитет.
За повеке информации посетете го web / facebook сајтот https://www.facebook.com/pages/Fresh-Spirulina/403473586526987 или http://spirulinafresh.wix.com/spirulina. МОМЕНТАЛНО се во изработка и не ги содржат сите информации но се надевам ке ве информираат доволно за сега. За повеке информации пратете ни mail или контактирајте не на телефон.
 
  • Like
Реакции: Mnogo Bitno

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
39
Точно е тоа дека спирулината слабее?
Ако неправилно се храни нормално дека ќе слабее... ;)
Ти прашуваш дали човек слабее од спирулина, епа не слабее. Не директно. Од ниту една храна не се слабее директно. Се слабее од внес на храна сиромашна со јаглени хидрати и со трошење на калории. Исто како кога додаваш вода во бокал, ако константно внесуваш вода, мора некако и да ја трошиш или ќе се прелие.