1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Спирулина

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Blueberry, 4 април 2014.

 1. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Здраво дечки!
  Имам проблеми со анемија па читав дека добро е да се пие спирулина.
  Дали некој има користено? Во каква форма е најдобра (прашок, апчиња...?) Ефекти?
   
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Спирулината е алга која содржи витамини,(Е,Б1,Б12,Ca)ензими,и е доста добар извор на биолошко железо.
  Инаку одлична е за подобрување на крвната слика,за подршка на имунолошкиот систем,за проблеми со дигестивен тракт,акни,холестерол итн,
  се на се си ја врши работата на прочистување на организмот од токсини,тешки метали,никотин.
  Е сега ја има на различни фирми со различен број на таблети и различни цени,така да прашај си за тоа во аптека подетално ќе ти објаснат.
   
  #2 violetmoon, 4 април 2014
  Последна промена: 4 април 2014
  На Blueberry му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Анемија или слабо крвност, е дефицит на железо и витаминот Б 12, така да имај повеќе здрави оброци во текот на денот, немој да држиш некои диети кои те довеле до вакво нешто. Б комплекс, и можеш исто така да си земеш шумливи таблети со железо од аптека, а исто така и спирулината помага, јас ја користам подолго време. Спирулината е склоп на витамини, минерали и амино киселини, како и здрави масти, јас ја имам и во форма на прашок и на апчиња, како ти одговара тебе повеќе така конзумирај се. И да имаш подобрувања во крвта уште првата недела :)
   
 4. rancher

  rancher Нов член

  Зачленет на:
  15 април 2014
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Спирулината навистина помага за подобрување на крвната слика, меѓутоа мора да се внимава на составот. Кај нас се продаваат најразлични суплементи и обично купуваме без да го провериме што содржат (а најчесто ефтините суплементи имаат лош состав). Јас од неодамна почнав суплементите да ги нарачувам од iHerb. На странава сите суплементи се од светски докажани производители, а со цени 2-3 пати пониски од кај нас. Сега ги нарачав овие SPIRULINA ,чекам да пристигнат.
   
 5. stole04

  stole04 Староседелец

  Зачленет на:
  23 мај 2012
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  12
 6. freshspirulina

  freshspirulina Нов член

  Зачленет на:
  21 август 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите.
  За сите љубители на здравата храна сакам да им соопштам дека од денес може да си нарачате
  ЖИВА СПИРУЛИНА. Спирулината се одгледува во Македонија на сопствени фарми според Руски стандарди со гарантиран квалитет.
  За повеке информации посетете го web / facebook сајтот https://www.facebook.com/pages/Fresh-Spirulina/403473586526987 или http://spirulinafresh.wix.com/spirulina. МОМЕНТАЛНО се во изработка и не ги содржат сите информации но се надевам ке ве информираат доволно за сега. За повеке информации пратете ни mail или контактирајте не на телефон.
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Јанасум

  Јанасум Нов член

  Зачленет на:
  16 јули 2016
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  10
  Точно е тоа дека спирулината слабее?
   
 8. Falanga

  Falanga Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 април 2016
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  293
  Ако неправилно се храни нормално дека ќе слабее... ;)
  Ти прашуваш дали човек слабее од спирулина, епа не слабее. Не директно. Од ниту една храна не се слабее директно. Се слабее од внес на храна сиромашна со јаглени хидрати и со трошење на калории. Исто како кога додаваш вода во бокал, ако константно внесуваш вода, мора некако и да ја трошиш или ќе се прелие.
   
 9. Јанасум

  Јанасум Нов член

  Зачленет на:
  16 јули 2016
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  10
  А сепак да не се покачи холестеролот
   

Сподели: