Социјални медиуми

efederer

Админ
Член на администрација
2 октомври 2011
155
256
1,063
Користење на социјалните медиуми: Дали сте зависни од Фејсбук, Твитер, 4square, LinkedIn... Предности и користи и се на тема општо за социјални медиуми пишувајте овде.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Моќта на социјалните медиуми е огромна, далеку поголема од онаа на телевизијата или печатените медиуми и мисла мдека доколку луѓте продолжат да ги користат фејсбук или твитер и шо било друго тие кестанат како еден вид вистинско виртуелно општество.. Зошто вака мислам? па затоа што во денешно време наместо да правиме револуции со оружје парвиме револуција на интернет , пример борбата против акта. во денешно време 95% од од информациите се добиваат преку фејсбук и твитер. тоа е едне огромен налив на информации затоа и се толку моќни и да за висен сум од фејсбук ( си признавам барем)
 

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
Со луѓето на големо се манипулира. Кога би имала моќ, се би уништила и телевизори и нет. Зошто? Затоа што луѓето од времето на баба ми (87 год има)
преубаво си живееле, кога ми раскажува за тоа како било, просто останувам без здив. Деца читам у Кина раце сечеле затоа што биле зависни од некои си видео игри, нон - стоп си биле пред компјутер. Каде е таа игра кога од кал си правевме торти и колачи, ах...:nah
Се е во нашата глава, само треба ние да го контролираме умот, а не тој нас. Зависник од нетов воопшто не сум, можам без ТВ и лаптопов и со години, но да ме остави чоек во некоја пустина, уџум, во некоја природа, каде што ќе може да ми се одмори главата од сите. Голема штета навистина, технологијава не уништи буквално и продолжува да не уништува без трошка милост. А, дека има предности, има. А па ќе си речеш што ќе ни се тие предности, како си живееле пред нас без сево ова, како функционирале? ОДЛИЧНО. Џабе е се и онака крајната дестинација на животот ни е смртта, учи си за да умреш, работи си пак исто за истото, створи фамилија за истото. Учи цел живот, таман кога ќе дојде тој ден да се вработиш, излегуваш дотеран и ете ти на пешачки, камион ќе те смачка. Тоа е животот, суров и никаков.
 
Последна промена:

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Зависноста од интернет е голема.И на школо постојано гледам некои со мобилен в раце,на фејзбук,како слушаат што збори професорот незнам.Ја секој ден појше од 1 саат и 15-20 минути на компјутер не седам,ама на час не сум на интернет,нити слушам музика.И многу ме нервира,кога сум во друштво кога сите гледаат на фејзбук што има,сите гледаме на фејбук што има,ама не кога сме во друштво со некого..
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Ми стана зараза твитеров. Кога сум на интернет или твитам, или цртам мапи. Трето нема :)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Интересна страница за зависниците од социјалните медиуми. Само за инстаграм и твитер
http://friendorfollow.com/
Се регистрирате со мејл, потоа ги поврзувате со твитер и инстаграм. Сајтот ништо не објавува доколку не штиклирате.
Гледате кои ви се пријатели. Под пријатели се тие кои ве следат и ги следите.
Профили кои ги следите но не ве следат, профили кои ве следат а не ги следите, и тие кои ве одследиле.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
Да користам позитивно е запознавање,менување мислења,негативно е зараза