1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Социјални медиуми

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од efederer, 15 февруари 2012.

 1. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Користење на социјалните медиуми: Дали сте зависни од Фејсбук, Твитер, 4square, LinkedIn... Предности и користи и се на тема општо за социјални медиуми пишувајте овде.
   
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Моќта на социјалните медиуми е огромна, далеку поголема од онаа на телевизијата или печатените медиуми и мисла мдека доколку луѓте продолжат да ги користат фејсбук или твитер и шо било друго тие кестанат како еден вид вистинско виртуелно општество.. Зошто вака мислам? па затоа што во денешно време наместо да правиме револуции со оружје парвиме револуција на интернет , пример борбата против акта. во денешно време 95% од од информациите се добиваат преку фејсбук и твитер. тоа е едне огромен налив на информации затоа и се толку моќни и да за висен сум од фејсбук ( си признавам барем)
   
 3. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Со луѓето на големо се манипулира. Кога би имала моќ, се би уништила и телевизори и нет. Зошто? Затоа што луѓето од времето на баба ми (87 год има)
  преубаво си живееле, кога ми раскажува за тоа како било, просто останувам без здив. Деца читам у Кина раце сечеле затоа што биле зависни од некои си видео игри, нон - стоп си биле пред компјутер. Каде е таа игра кога од кал си правевме торти и колачи, ах...:nah
  Се е во нашата глава, само треба ние да го контролираме умот, а не тој нас. Зависник од нетов воопшто не сум, можам без ТВ и лаптопов и со години, но да ме остави чоек во некоја пустина, уџум, во некоја природа, каде што ќе може да ми се одмори главата од сите. Голема штета навистина, технологијава не уништи буквално и продолжува да не уништува без трошка милост. А, дека има предности, има. А па ќе си речеш што ќе ни се тие предности, како си живееле пред нас без сево ова, како функционирале? ОДЛИЧНО. Џабе е се и онака крајната дестинација на животот ни е смртта, учи си за да умреш, работи си пак исто за истото, створи фамилија за истото. Учи цел живот, таман кога ќе дојде тој ден да се вработиш, излегуваш дотеран и ете ти на пешачки, камион ќе те смачка. Тоа е животот, суров и никаков.
   
  #3 -•Lil Lamb•-, 7 февруари 2015
  Последна промена: 7 февруари 2015
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Те молам почни да го применуваш ова од денес.
   
 5. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Те молам не ми се мешај во животот, тоа е мое право како ќе си го живеам. Немаш право да ми кажуваш што да правам.
   
  На JaMi и Makedonec им се допаѓа ова.
 6. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  128
  Зависноста од интернет е голема.И на школо постојано гледам некои со мобилен в раце,на фејзбук,како слушаат што збори професорот незнам.Ја секој ден појше од 1 саат и 15-20 минути на компјутер не седам,ама на час не сум на интернет,нити слушам музика.И многу ме нервира,кога сум во друштво кога сите гледаат на фејзбук што има,сите гледаме на фејбук што има,ама не кога сме во друштво со некого..
   
 7. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Ми стана зараза твитеров. Кога сум на интернет или твитам, или цртам мапи. Трето нема :)
   
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Интересна страница за зависниците од социјалните медиуми. Само за инстаграм и твитер
  http://friendorfollow.com/
  Се регистрирате со мејл, потоа ги поврзувате со твитер и инстаграм. Сајтот ништо не објавува доколку не штиклирате.
  Гледате кои ви се пријатели. Под пријатели се тие кои ве следат и ги следите.
  Профили кои ги следите но не ве следат, профили кои ве следат а не ги следите, и тие кои ве одследиле.
   
 9. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Да користам позитивно е запознавање,менување мислења,негативно е зараза
   

Сподели: