Софтвер за моден дизајн

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Барав низ темите, и никаде не можев да најдам препорака за некој добар софтвер за дизајн. Мразам кога цртам нешто и ништо не ми излегува како што треба. Пребарував по интернет ама програмите што ги најдов се прескапи. Нешто така пиратско, бесплатничко... Колку толку да врши работа, не е важно да е професионален.
Помош?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Барав низ темите, и никаде не можев да најдам препорака за некој добар софтвер за дизајн. Мразам кога цртам нешто и ништо не ми излегува како што треба. Пребарував по интернет ама програмите што ги најдов се прескапи. Нешто така пиратско, бесплатничко... Колку толку да врши работа, не е важно да е професионален.
Помош?
Каков дизајн бараш? Моден, индустриски, графички...?
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Моден или графички.
кога тебе, не ти излага баш добро со цртање, тогаш ако успееш да нацрташ нешто со маус те частам пијачка! но има и други начини за дизајнирање, односно земи бапни си фотошоп и дизајнирај прај, или бапни корел но тој е потежок за работа.
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
кога тебе, не ти излага баш добро со цртање, тогаш ако успееш да нацрташ нешто со маус те частам пијачка! но има и други начини за дизајнирање, односно земи бапни си фотошоп и дизајнирај прај, или бапни корел но тој е потежок за работа.
Ми излева мене, само што кога бојам, излегувам многу од линиите. Или пак двете страни не ми се симетрични, капираш? Ако десната страна ми е добро нацртана, левата страна мора да ми мрда половина цм погоре или подолу. Невкусно изгледа. Софтверот ми треба повеќе за симетрија и за креирање на обрасци. Ти дај софтвер па ја кога ќе нацртам нешто ќе ти пратам да видиш дали заслужувам пијачка. Со фотошопот одамна сум скарана.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
извежбај си ја најпрво раката, со молив, на хартија
имаш туторијали и примери еден куп
пр овде

https://www.google.com/search?q=fas...16,d.ZWU&fp=6fd85f06c7703296&biw=1366&bih=636

за дизајн илустратор ти е доволен.
инаку симетрија ич не ти треба, ниту телото е симетрично, ниту па убо изгледа ако е симетрично.
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Ми излева мене, само што кога бојам, излегувам многу од линиите. Или пак двете страни не ми се симетрични, капираш? Ако десната страна ми е добро нацртана, левата страна мора да ми мрда половина цм погоре или подолу. Невкусно изгледа. Софтверот ми треба повеќе за симетрија и за креирање на обрасци. Ти дај софтвер па ја кога ќе нацртам нешто ќе ти пратам да видиш дали заслужувам пијачка. Со фотошопот одамна сум скарана.
Kaledo by Lectra, само не знам дали ке го најдиш по интернетиве освен со пари
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
slb_bobo, ComputerService, lady_blue фала многу, се снајдов. Го симнав Каледото, ама трајл верзија е. Ако, ќе послужи за сега.