1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од escape, 16 декември 2013.

1. Змејче

Змејче Незапирлива

Зачленет на:
    14 јули 2013
    Мислења:
    1,193
    Допаѓања:
    2,423

можно да ти е некоја инфекција...си пробала со кесички од чај?? стави 2 од камилица, помагаат како и за подочњаци :) претходно натопи ги со топла вода, нека се оладат па нанеси ги на затворени очи и мирувај едно 15 мин...кажи ми после шо бидна ;) но се мислам да одиш пак на очен, ова ми изгледа сериозно :( обично земаат со брис да дознаат за каква инфекција се работи...едино и тоа ако не ти го направиле веќе..

2. Kitty

Kitty Староседелец

Зачленет на:
    26 март 2012
    Мислења:
    2,673
    Допаѓања:
    6,921
    Оди пак кај некој подобар очен лекар, јас пред неколку години имав проблеми со едното око, многу болка неможев ни да трепнам, гледав размачкано, цревено ми беше. Докторот ми кажа дека е некое јако воспаление, ми даде два вида на капки и една маст да го мачкам. Ми кажа дека дека внатре во црнката окото имало повеќе слоеви и кај мене од воспаление се изместиле. После овие капките и маста одма ми помина и сега е се во ред. Значи до докторот е како ќе те упати и што ќе ти препише да користиш.

На Хоуп* и Змејче им се допаѓа ова.
  3. Змејче

Змејче Незапирлива

Зачленет на:
    14 јули 2013
    Мислења:
    1,193
    Допаѓања:
    2,423
    ја би рекла така, ова штом не ти поминува ни со капки мора да се најде чаре....оди на матичен да ти прешише на ПОДОБАР стручен доктор, а не како што знаат да меткаат пациенти натаму-наваму...ух колку ги мразам значи! :banghead

На Хоуп* и Kitty им се допаѓа ова.
  4. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,202
    Допаѓања:
    2,277
    некој лек за спаѓање на оток освен ладни облоги да не знае некој? И некоја маст, гел за модрици?

Да не си алергична на нешто па алергијата да ти се изразува преку очите? Не сум стручњак за вакви работи но не би ти препорачала баш камилица или барем не директно на очите да ја ставаш, мајка ми језда кај неа сосема друг проблем е, од тоа што ставаше камилица доби воспаление на окото и и' се пушти перде или катаракта. Да не те плашам, ако не си задоволна од државниве доктори најубаво отиди си некаде на приватно (само немој систина ќе се зафркнеш повеќе)

5. violetmoon

violetmoon Модератор
    Член на администрација

Зачленет на:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2,640
    Допаѓања:
    5,717
    Земи си борова вода за облоги и Hepatrombin ili Alven маст за модринките.

На monika88 и escape им се допаѓа ова.
  6. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,202
    Допаѓања:
    2,277
    Знаеш дека заборавив за таа вода, а ја користев порано за отоци само што мене отокот ми е баш под окото и на носот малку страв ми е таму да ставам такви облоги пошто нели отров е тоа. Маста ќе ја земам иначе од дома не ќе можам да излезам со модрициве па бар да не ми беа на лице :confused:

На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. violetmoon

violetmoon Модератор
    Член на администрација

Зачленет на:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2,640
    Допаѓања:
    5,717
    Toгаш биди внимателна со нанесувањето во пределот близу до окото.:)

На Црвена му/ѝ се допаѓа ова.
  8. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,202
    Допаѓања:
    2,277
    И јас го имам истиот проблем со рацете и истото ми го имаат кажано да го правам т.е да ги мачкам со крема и без ракавици да не излегувам. До сега не најдов некој лек и не верувам дека ќе најдам така да освен креми и неколку пара ракавици нема спас.

Јодот исто така го имаш и во солта и тоа во доста големи количини само не знам сега дали во ситната или во морската сол но поголема е веројатноста да е во морската сол, како и да е употребувај ја и таа и таа сол ако можеш т.е ако немаш проблеми со очите.

На Точка и violetmoon им се допаѓа ова.
  9. HAZARDER

HAZARDER Истакнат Член

Зачленет на:
    8 февруари 2014
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    172
    Здравиот човек има илјадници желби, додека пак болниот само една - да оздрави.

На escape, monika88 и Prashina им се допаѓа ова.
  10. fighter

fighter Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    27
    Знае некој каде можам да направам тест за стерилност и дали негден во Македонија замрзнуваат сперматозоиди или има некоа болница која ги праќа во странство и коа е таа ако има?

Сподели: