1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од escape, 16 декември 2013.

 1. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423

  можно да ти е некоја инфекција...си пробала со кесички од чај?? стави 2 од камилица, помагаат како и за подочњаци :) претходно натопи ги со топла вода, нека се оладат па нанеси ги на затворени очи и мирувај едно 15 мин...кажи ми после шо бидна ;) но се мислам да одиш пак на очен, ова ми изгледа сериозно :( обично земаат со брис да дознаат за каква инфекција се работи...едино и тоа ако не ти го направиле веќе..
   
 2. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Оди пак кај некој подобар очен лекар, јас пред неколку години имав проблеми со едното око, многу болка неможев ни да трепнам, гледав размачкано, цревено ми беше. Докторот ми кажа дека е некое јако воспаление, ми даде два вида на капки и една маст да го мачкам. Ми кажа дека дека внатре во црнката окото имало повеќе слоеви и кај мене од воспаление се изместиле. После овие капките и маста одма ми помина и сега е се во ред. Значи до докторот е како ќе те упати и што ќе ти препише да користиш.
   
  На Хоуп* и Змејче им се допаѓа ова.
 3. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  ја би рекла така, ова штом не ти поминува ни со капки мора да се најде чаре....оди на матичен да ти прешише на ПОДОБАР стручен доктор, а не како што знаат да меткаат пациенти натаму-наваму...ух колку ги мразам значи! :banghead
   
  На Хоуп* и Kitty им се допаѓа ова.
 4. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  некој лек за спаѓање на оток освен ладни облоги да не знае некој? И некоја маст, гел за модрици?

  Да не си алергична на нешто па алергијата да ти се изразува преку очите? Не сум стручњак за вакви работи но не би ти препорачала баш камилица или барем не директно на очите да ја ставаш, мајка ми језда кај неа сосема друг проблем е, од тоа што ставаше камилица доби воспаление на окото и и' се пушти перде или катаракта. Да не те плашам, ако не си задоволна од државниве доктори најубаво отиди си некаде на приватно (само немој систина ќе се зафркнеш повеќе)
   
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Земи си борова вода за облоги и Hepatrombin ili Alven маст за модринките.
   
  На monika88 и escape им се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Знаеш дека заборавив за таа вода, а ја користев порано за отоци само што мене отокот ми е баш под окото и на носот малку страв ми е таму да ставам такви облоги пошто нели отров е тоа. Маста ќе ја земам иначе од дома не ќе можам да излезам со модрициве па бар да не ми беа на лице :confused:
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Toгаш биди внимателна со нанесувањето во пределот близу до окото.:)
   
  На Црвена му/ѝ се допаѓа ова.
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  И јас го имам истиот проблем со рацете и истото ми го имаат кажано да го правам т.е да ги мачкам со крема и без ракавици да не излегувам. До сега не најдов некој лек и не верувам дека ќе најдам така да освен креми и неколку пара ракавици нема спас.

  Јодот исто така го имаш и во солта и тоа во доста големи количини само не знам сега дали во ситната или во морската сол но поголема е веројатноста да е во морската сол, како и да е употребувај ја и таа и таа сол ако можеш т.е ако немаш проблеми со очите.
   
  На Точка и violetmoon им се допаѓа ова.
 9. HAZARDER

  HAZARDER Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 февруари 2014
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  172
  Здравиот човек има илјадници желби, додека пак болниот само една - да оздрави.
   
  На escape, monika88 и Prashina им се допаѓа ова.
 10. fighter

  fighter Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  27
  Знае некој каде можам да направам тест за стерилност и дали негден во Македонија замрзнуваат сперматозоиди или има некоа болница која ги праќа во странство и коа е таа ако има?
   

Сподели: