Совети

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Не знам што ми се случи мене со очите, последните неколку месеци си имам огромни проблеми со црвенило, а сега и со болка и потекување. На лекар сум била, користам капки, избегавам шминка... Тоа ми го рекле, тоа го правам.
Ама нема помин. Се губи, па по време се појавува пак. Ете денеска повторно... И најлошо. Буквално како да ми испукале сите капилари во очиве...

Што можете да ми кажете и помогнете повеќе, ама којзнае може и некој имал ист проблем или знае некои народни стари лекови?

можно да ти е некоја инфекција...си пробала со кесички од чај?? стави 2 од камилица, помагаат како и за подочњаци :) претходно натопи ги со топла вода, нека се оладат па нанеси ги на затворени очи и мирувај едно 15 мин...кажи ми после шо бидна ;) но се мислам да одиш пак на очен, ова ми изгледа сериозно :( обично земаат со брис да дознаат за каква инфекција се работи...едино и тоа ако не ти го направиле веќе..
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Не знам што ми се случи мене со очите, последните неколку месеци си имам огромни проблеми со црвенило, а сега и со болка и потекување. На лекар сум била, користам капки, избегавам шминка... Тоа ми го рекле, тоа го правам.
Ама нема помин. Се губи, па по време се појавува пак. Ете денеска повторно... И најлошо. Буквално како да ми испукале сите капилари во очиве...

Што можете да ми кажете и помогнете повеќе, ама којзнае може и некој имал ист проблем или знае некои народни стари лекови?
Оди пак кај некој подобар очен лекар, јас пред неколку години имав проблеми со едното око, многу болка неможев ни да трепнам, гледав размачкано, цревено ми беше. Докторот ми кажа дека е некое јако воспаление, ми даде два вида на капки и една маст да го мачкам. Ми кажа дека дека внатре во црнката окото имало повеќе слоеви и кај мене од воспаление се изместиле. После овие капките и маста одма ми помина и сега е се во ред. Значи до докторот е како ќе те упати и што ќе ти препише да користиш.
 
  • Like
Реакции: Хоуп* and Змејче

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
ја би рекла така, ова штом не ти поминува ни со капки мора да се најде чаре....оди на матичен да ти прешише на ПОДОБАР стручен доктор, а не како што знаат да меткаат пациенти натаму-наваму...ух колку ги мразам значи! :banghead
 
  • Like
Реакции: Хоуп* and Kitty

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
некој лек за спаѓање на оток освен ладни облоги да не знае некој? И некоја маст, гел за модрици?

Не знам што ми се случи мене со очите, последните неколку месеци си имам огромни проблеми со црвенило, а сега и со болка и потекување. На лекар сум била, користам капки, избегавам шминка... Тоа ми го рекле, тоа го правам.
Ама нема помин. Се губи, па по време се појавува пак. Ете денеска повторно... И најлошо. Буквално како да ми испукале сите капилари во очиве...

Што можете да ми кажете и помогнете повеќе, ама којзнае може и некој имал ист проблем или знае некои народни стари лекови?
Да не си алергична на нешто па алергијата да ти се изразува преку очите? Не сум стручњак за вакви работи но не би ти препорачала баш камилица или барем не директно на очите да ја ставаш, мајка ми језда кај неа сосема друг проблем е, од тоа што ставаше камилица доби воспаление на окото и и' се пушти перде или катаракта. Да не те плашам, ако не си задоволна од државниве доктори најубаво отиди си некаде на приватно (само немој систина ќе се зафркнеш повеќе)
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
  • Like
Реакции: monika88 and escape

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Земи си борова вода за облоги и Hepatrombin ili Alven маст за модринките.
Знаеш дека заборавив за таа вода, а ја користев порано за отоци само што мене отокот ми е баш под окото и на носот малку страв ми е таму да ставам такви облоги пошто нели отров е тоа. Маста ќе ја земам иначе од дома не ќе можам да излезам со модрициве па бар да не ми беа на лице :confused:
 
  • Like
Реакции: violetmoon

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
Знаеш дека заборавив за таа вода, а ја користев порано за отоци само што мене отокот ми е баш под окото и на носот малку страв ми е таму да ставам такви облоги пошто нели отров е тоа. Маста ќе ја земам иначе од дома не ќе можам да излезам со модрициве па бар да не ми беа на лице :confused:
Toгаш биди внимателна со нанесувањето во пределот близу до окото.:)
 
  • Like
Реакции: Црвена

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Да не отворам посебна тема... овде ќе си ја кажам маката. :)
Од кога знам за себе, циркулацијата ми е слаба, рацете и нозете ми се постојано ладни. Особено во зима ми се проблем рацете. Пред неколку години, од студ дури и ми отекоа и ме болеа, претежно околу зглобовите на прстите. Отидов кај матичната, ми кажа да носам ракавици секогаш, да се мачкам со креми... Ништо конкретно. После се затопли времето, па немав проблеми. Од тогаш, еве, неколку години се беше во ред, ама сега почнувам да ја осеќам повторно истата болка во рацете. Без ракавици не излегувам од дома, се мачкам со крем, да се забрза циркулацијата, блабла... Ама некако нема ефект. На некој да му се случило истото? Некој совет за мене?
И јас го имам истиот проблем со рацете и истото ми го имаат кажано да го правам т.е да ги мачкам со крема и без ракавици да не излегувам. До сега не најдов некој лек и не верувам дека ќе најдам така да освен креми и неколку пара ракавици нема спас.

Јодот како минерал е потребен на организмот за да функционира правилно тироидната жлезда а јас морам да го зголемам внесувањето периодов што повеќе.
Најмногу го има во морската храна,ама јас освен риба друго не можам да јадам од неа.Во зеленчукот и овошјето има ептен минимално.
Знае ли некој во кои намирници го има во повисоки концентрации?
Јодот исто така го имаш и во солта и тоа во доста големи количини само не знам сега дали во ситната или во морската сол но поголема е веројатноста да е во морската сол, како и да е употребувај ја и таа и таа сол ако можеш т.е ако немаш проблеми со очите.
 
  • Like
Реакции: Точка and violetmoon

fighter

Староседелец
22 февруари 2012
26
27
613
Знае некој каде можам да направам тест за стерилност и дали негден во Македонија замрзнуваат сперматозоиди или има некоа болница која ги праќа во странство и коа е таа ако има?